کد خبر : 54436

برخلاف فصول گذشته، استقلال بیستمین دوره پیکارهای لیگ برتر را خوب استارت زده و هم‌اکنون با کسب شش امتیاز در رتبه دوم جدول قرار دارد.

به گزارش خبرورزشی، بدون هیچ شک و تردیدی یکی از عوامل قهرمان نشدن آبی‌پوشان طی سنوات قبلی استارت نامناسب آنها و از دست دادن امتیازات قابل ملاحظه طی هفته‌های آغازین بود که در روزهای پایانی حسرت هواداران این تیم را چندبرابر می‌کرد ولی به نظر می‌رسد حکایت در این فصل کاملاً متفاوت شده و محمود فکری دقیقاً با عبرت گرفتن از ماجراهایی که برای سرمربیان اسبق استقلال رخ داد، از همان ابتدای کار عزم خود را برای بالانشین کردن تیمش در جدول جزم کرده است.

اتفاقاً نگاهی به کارنامه سرمربیان استقلال طی پنج سال گذشته و بررسی نتایجی که در سه هفته آغازین حضورشان روی نیمکت این تیم کسب کرده‌اند، کاملاً بیانگر استارت موفقیت‌آمیز فکری در سمت جدید است.

بالاتر از خارجی‌ها

قطعاً آندره‌آ استراماچونی محبوب‌ترین مربی میان هواداران استقلال طی یک دهه اخیر تلقی می‌شود اما نتایج محمود فکری طی سه هفته گذشته به‌مراتب بهتر از عملکرد تیم سرمربی ایتالیایی در مدت مشابه فصل قبل بوده است. استرا در پایان هفته سوم لیگ نوزدهم فقط دو امتیاز کسب کرده بود، حال آنکه استقلال در حال حاضر شش امتیازی است. فکری در مقایسه با وینفرد شفر نیز تا اینجای کار کارنامه بهتری دارد. مرد آلمانی پاییز سال ۹۶ در حالی جانشین علیرضا منصوریان شد که طی سه بازی آغازین موفق به کسب چهار امتیاز شد. آماری که بد نبود ولی فراموش نکنیم او در همان سه مسابقه، دربی تهران را واگذار کرد. مرد آلمانی از ابتدای فصل ۹۸- ۹۷ هم شماره یک نیمکت استقلال به حساب می‌آمد و تا پایان هفته سوم آن فصل موفق به کسب ۵ امتیاز شده بود. یعنی یک امتیاز کمتر از امتیازات کنونی استقلال.

سبقت از منصوریان

نتایج فکری در مقایسه با دوران زمامداری علیرضا منصوریان نیز تا اینجای کار کاملاً بهتر بوده است. منصوریان در سه هفته آغازین فصل ۹۶-۹۵ اصلاً نتایج خوبی با استقلال نگرفت و ماحصل کار طی آن هفته‌ها کسب فقط یک امتیاز برای استقلال بود. البته شرایط در فصل بعدی اندکی بهبود یافت و استقلال در پایان هفته سوم فصل ۹۶-۹۷ همراه با علیمنصور موفق به کسب چهار امتیاز شده بود ولی با این وجود عملکرد فکری از همبازی و کاپیتان اسبق خود کاملاً بهتر بوده است.

نکته دیگر در مقایسه سرمربی کنونی آبی‌پوشان پایتخت با سکانداران اسبق، اینکه امتیازات جمع‌آوری‌شده توسط فکری با عملکرد پرویز مظلومی طی سه هفته آغازین فصل ۹۵-۹۴ برابری می‌کند. در آن فصل نیز سرپرست کنونی استقلال توانسته بود شش امتیاز از سه مسابقه بگیرد.

مجیدی، بالاتر از همه

در میان سرمربیان استقلال طی پنج سال گذشته، فقط فرهاد مجیدی بوده که عملکردی بهتر از محمود فکری طی ۳ هفته آغازین سرمربیگری خود در استقلال داشته است. فرهاد در بهار سال ۹۸ پس از اخراج شفر، طی سه مسابقه (و البته در شرایطی بحران‌زده) موفق به کسب ۷ امتیاز همراه با استقلال شد و انصافاً در آن مقطع عملکرد خوبی نیز در لیگ قهرمانان آسیا داشت. مجیدی دی ماه همان سال و این بار پس از قطعی شدن عدم بازگشت استراماچونی دوباره هدایت آبی‌پوشان را برعهده گرفت و ابتدا دو پیروزی فوق‌العاده ارزشمند در مرحله پلی‌آف لیگ قهرمانان کسب کرد و پس از آن نیز طی سه مسابقه در چارچوب لیگ برتر خودمان، مجدداً ۷ امتیاز با استقلال جمع‌آوری کرد تا از این نظر بالاتر از آمار محمود فکری قرار داشته باشد.

تضمین موفقیت

البته استارت خوب مسابقات برای هر تیمی یک نکته قوت بسیار پررنگ محسوب می‌شود ولی تحت هیچ شرایطی تضمین‌کننده موفقیت در ادامه مسابقات نیست. در همین استقلال شاهد بودیم این تیم اوایل فصل ۸۸-۸۷ تا رتبه ماقبل پایانی جدول نیز پایین رفت اما در نهایت عنوان قهرمانی مسابقات را به خود اختصاص داد. از طرف دیگر، آبی‌پوشان گاهی‌اوقات در هفته‌های آغازین نتایج خیره‌کننده‌ای گرفته‌اند اما در پایان پیکارها دست‌شان از جام کوتاه مانده است، بنابراین محمود فکری تحت هیچ شرایطی نباید در باد بالانشینی بخوابد و باید حواسش حسابی جمع باشد تا سقوط آزاد نکند.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها