کد خبر : 47420

عضو شورای‌عالی بورس توضیحاتی در خصوص نحوه سرمایه گذاری در بورس املاک و تاثیر این بورس بر بازار مسکن ارائه داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، شاهین چراغی عضو شورای‌عالی بورس در بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما در خصوص بورس املاک تصریح کرد: سهم بخش مسکن در اقتصاد ملی حدود ۳۵ درصد است و بر اساس اصل ۳۱ قانون اساسی، دولت مکلف به تامین مسکن مورد نیاز مردم است.

او ادامه داد:با توجه به اهمیت بخش مسکن در سبد خانوار، نیازمند ایجاد بورس مستقل در این بخش هستیم که به افزایش تولید مسکن کمک می کند.

چراغی بیان کرد: اقتصاد ما به گونه ای است که با انبوه سازی که در زمین های بزرگ از سوی نهادهای دولتی و عمومی صورت می گیرد، قیمت تمام شده مسکن کاهش می یابد.

او افزود: به همین جهت  قوانین و مقرراتی ایجاد شده تا دولت و نهادهای عمومی بتوانند منابع و زمین ها را بیاورند و پروژه های انبوه سازی اجرا کنند.

چراغی گفت: در بورس املاک صندوق های مختلف از جمله زمین و ساختمان و طرح های فروش مسکن متری در این راستا ارائه می‌شود و افراد با توجه به میزان سرمایه‌ای که دارند می توانند بخشی از منابع خود را تبدیل به مسکن کنند.

 عضو شورای‌عالی بورس تصریح کرد: در تمام دنیا مدل هایی به نام اس پی وی یا امین دارایی وجود دارد که در آن دارنده زمین، زمین خود را می‌آورد و سرمایه گذار تامین سرمایه می‌کند و پیمانکار هم ساخت انجام می دهد. اوراق به سرمایه گذاران داده می شود یا اوراق متری یا اوراق قابل معامله  و این اوراق بر اساس  تحلیل کارشناسی قیمت گذاری می شود.

او ادامه داد: در مرحله بعد این اوراق قابل معامله می شود. در انتهای پروژه دارندگان اوراق یا می توانند خودشان ملک را تحویل بگیرند یا اوراق را به فرد دیگری واگذار کنند.

 

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها