کد خبر : 47211

کارشناس بازار سرمایه: در صورت کنترل قیمت دلار انتظار می‌رود بازار دیگر آن شتاب رشد سابق را نداشته باشد و حتی شاهد ریزش هم باشد.

به گزارش تجارت‌نیوز، پیش از این احتمال کاهش نرخ ارز سبب شده بود تا زمزمه‌هایی از تاثیرگذاری آن بر شاخص کل و بازار سرمایه شنیده شود. کارشناسان نیز در پیش‌بینی‌های خود عنوان کرده بودند برگشت قیمت ارز به کانال ۲۰ هزار تومان، بازار را با اصلاح همراه خواهد کرد. بالاخره پس از پیش‌بینی‌های صورت گرفته، نرخ ارز امروز به کانال ۲۰ هزار تومان برگشت.

در پایان معاملات بورس آخرین روز تیرماه، شاخص کل با افتی ۸۶۰۰ واحدی به سطح یک میلیون و ۹۱۶ هزار واحدی (۰٫۴۵ درصدی) سقوط کرد و بدین ترتیب همانگونه که در پیش‌بینی‌های کارشناسان اشاره شده بود بازار سهام به دلیل افت قیمت دلار، روزی منفی را پشت سر گذاشت.

مهدی رضایتی، تحلیلگر بازار سرمایه در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: مهم‌ترین متغیری که امروز بر بازار تاثیر گذاشت کاهش نرخ دلار بود که در ادامه ریزش‌های روز گذشته باشتاب بیشتری کاهش پیدا کرد و به حوالی ۲۱ هزار تومان رسید. این اتفاق طبیعتا بر میزان تقاضا تاثیر داشت؛ همچنین می‌تواند عاملی تعیین‌کننده در بازار فردا باشد.

وی ضمن امیدواری درباره کنترل قیمت دلار گفت: به نظر می‌رسد دلار بتواند تا مدتی کنترل شود و طی این مدت نیز انتظار می‌رود بازار دیگر شتاب و رشد سابق را نداشته باشد، درنتیجه شاید بتوان شاهد معاملات متعادل‌تر یا حتی برای یکی دو روز هم شاهد معاملات منفی بود.

کاهش قیمت دلار در کنار عرضه‌های آینده دولت می‌تواند سرعت رشد بازار را کاهش دهد و اصلاح محدود شاخص را نیز درپی‌داشته باشد.

این کارشناس بازار سرمایه در انتها نیز بازار فردا را متعادل و منفی پیش‌بینی کرد.

ارسال نظر

دیگر رسانه ها