کد خبر : 45901

عرضه اولیه سهام شرکت سرمایه گذاری سیمان تامین – با نماد سیتا – فردا چهارشنبه ۱۰ تیرماه ۱۳۹۹ برگزار می شود و برای شرکت موفق در این عرضه باید به چند نکته مهم توجه کرد.

به گزارش کاماپرس، عرضه اولیه سیتا جزو عرضه اولیه های نسبتا بزرگ امسال است و به طور کلی پیش از این نیز عرضه سهام شرکت های زیرمجموعه شستا و خود شستا کام بورس بازان را شیرین کرده و بر این اساس انتظار می رود این عرضه نیز با استقبال بسیار بالایی روبرو شود.

در ادامه چند نکته ضروری برای شرکت موفق در این عرضه را مرور می کنیم:

۱. تخمین درست و کم ریسک درباره نقدینگی لازم برای این عرضه

در عرضه های اولیه پیش از این بورس بازان حرفه ای، نقدینگی لازم را با توجه به استقبالی که از عرضه برآورد می کردند تخصیص می دادند، به این معنی که تعداد سقف سهام تخصیص یافته را ثبت سفارش نمی زدند و حداکثر مبلغ لازم برای شرکت در عرضه را بلوکه نمی کردند. عرضه اولیه وپویا نشان داد که سامانه های معاملاتی و زیرساخت های کارگزاری های بزرگ و مطرح ممکن است دچار مشکل شود و سایر کارگزاری ها هم از این مشکل مصون نیستند. اگر چنین مشکلی پیش بیاید شانس سایر شرکت کنندگان برای تخصیص سهام بیشتر به آنها افزایش می یابد.

بر این اساس حتی بورس بازان حرفه ای هم در عرضه اولیه سیتا باید تخمین دقیق‌تر و کم ریسک‌تری درباره نقدینگی لازم برای این عرضه داشته باشند. بعضی از کارشناسان توصیه می کنند کم ریسک ترین راه این است که حداکثر سقف سهام تخصیصی را ثبت سفارش کرده و مبلغی حدود ۱ میلیون و ۲۶۰ هزار تومان را به این عرضه تخصیص دهید. به احتمال فراوان بیش از نیمی از این مبلغ در این عرضه هزینه نشود اما اگر سامانه معاملات چند کارگزاری بزرگ با هم دچار اختلال شود شانس شما برای خرید سهام بیشتر، افزایش خواهد یافت.

۲. حسابتان را به موقع شارژ کنید

بسیاری از سهامداران عادت کرده اند که حساب خود را روز عرضه و حتی دقایقی قبل از شروع عرضه شارژ کنند اما باید این واقعیت را در نظر بگیریم که در کشور ما قطع و وصل شدن اینترنت و سامانه های بانک ها و کارگزاری ها و … کاملا محتمل است و اگر نتوانیم حسابمان را به موقع شارژ کنیم ممکن است بعدا خود را از این بابت سرزنش کنیم. بورس بازان با تجربه توصیه می کنند حساب خود را از روز قبل شارژ کنید که در روز عرضه بدون استرس و نگرانی اضافی سفارش خود را ثبت کنید.

۳. در صورت اختلال در سامانه معاملاتی بهترین کار را انجام دهید

عرضه اولیه «وپویا» و مشکلاتی که در سامانه معاملاتی که یکی از کارگزاری های اسم و رسم دار بورس ایجاد شد نشان داد که در صورت بروز چنین مشکلاتی هیچ کاری از مشتریان کارگزاری ساخته نیست و تماس های مکرر با کارگزاری یا خبرگزاری ها و سایت ها و کانال های بورسی جز افزایش تنش و احساس بد ، دستاوردی نخواهد داشت.

بر این اساس، توصیه می شود اگر در این عرضه با اختلالی در سامانه معاملاتی کارگزاری خود مواجه شدید فرایند ثبت خرید خود را چک کنید که مشکل از سمت شما نباشد و تنها کاری که از شما برمی آید ، یعنی انتظار کشیدن برای برطرف شدن مشکل، را با صبوری انجام دهید. ضمنا توصیه باتجربه های بورس این است که کارگزاری دارای زیرساخت ضعیف نباید احساس کند با هر نوع سرویس دهی مشکل دار باز هم قادر به حفظ مشتریان خود است بنابراین اگر با سرویس دهی کارگزار خود در روزهای مهمی مثل روزهای عرضه اولیه مشکل دارید، در اولین فرصت با بررسی و تحقیق کارگزاری بهتر و پاسخگوتری برای خود پیدا کنید.

 

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها