کد خبر : 45803

اسلامی گفت: صبح امروز در ستاد ملی مبارزه با کرونا تصمیماتی را برای بازار اجاره اخذ کردیم و از فردا تمامی این مصوبات باید اجرا شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه مراسم امضای تفاهم نامه همکاری دبیرخانه شورای عالی منطقه آزاد و منطقه ویژه اقتصادی که در وزارت راه و شهرسازی برگزار شد در جمع خبرنگاران درباره تصمیم امروز ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره اجاره گفت: امروز در ستاد ملی مبارزه با کرونا تصمیماتی را برای بازار اجاره اخذ کردیم.

او ادامه داد: ستاد ملی مبارزه با کرونا در اردیبهشت مصوبه ای صادر کرد که در آن مدت اجاره دو ماه تمدید شد و امروز هم مصوبه ای دیگر در این زمینه اعلام شد که بر این اساس تمامی قراردادهای اجاره تا سه ماه بعد از پایان شرایط کرونا و اعلام عادی شدن وضعیت سلامت کشور توسط وزارت بهداشت تمدید شود. همچنین حداکثر افزایش نرخ اجاره در تهران ۲۵ درصد و در سایر شهر‌ها ۲۰ درصد است و مالکان حق افزایش اجاره بیش از این نرخ را ندارند.

جزئیات مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا برای بازار اجاره اعلام شد

وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: این مصوبه دارای چند تبصره است به طوری که چنانچه مستاجران تکالیف خودشان را درست اجرا نکنند دادگاه‌ها حکم را صادر و باید مستاجر ظرف دو ماه تخلیه کند و چنانچه مالک به صورت رسمی واحد خود را فروخته باشد مستاجر ۲ ماه بعد از اعلام رسمی می‌تواند واحد را تخلیه کند و سومین و مهمترین تبصره آن است که تمامی معاملات باید در سامانه ثبت اسناد املاک و مستغلات کشور ثبت شود و متقاضیان باید کد رهگیری را دریافت کنند و اگر خارج از بنگاه معامله‌ای منعقد می‌شود باید حتماً کد رهگیری را اخذ کنند.

اسلامی بیان کرد: از امروز تمامی معاملات املاک و مستغلات، باید ثبت رسمی شوند و متقاضیان باید کد رهگیری را دریافت کنند.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: بسته حمایتی دیگری در مرحله بعد در ستاد ملی مبارزه با کرونا در مورد آن تصمیم می‌شود که مربوط به تولید و عرضه مسکن است.

اسلامی با اشاره به اینکه تمامی مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا در تمامی بخش‌ها باید رعایت شود، افزود: با توجه به شرایط خاصی که در کشور وجود دارد و قیمت‌ها در حوزه اجاره، خرید و فروش تغییر کرده است و با توجه به اینکه برخی از سیاست‌های قوه قضاییه و برخورد‌های قضایی ممکن است التهاب آفرین باشد؛ بنابراین تنظیم‌گری مقررات در این بخش به گونه‌ای صورت گرفته که به جامعه آرامش دهیم و برخورد قضایی در این زمینه صورت نگیرد.

وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: دادگاه به هیچ عنوان حکم تخلیه نمی‌دهد و این خود ابزار‌های اجرایی برای این مصوبه است.

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها