کد خبر : 45468

مقام مسئول وزارت راه و شهرسازی از تعیین سقف افزایش نرخ اجاره بهای مسکن خبر داد و گفت: وام ودیعه اجاره مسکن به اقشار کم درآمد تعلق می گیرد.

به گزارش تسنیم، دو روز پیش محمد اسلامی وزیر راه از ارائه دو بسته سیاستی - حمایتی برای سامان دهی بازار مسکن و حمایت از مستاجران خبر داد.

در همین حال مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه جزئیات جدیدی از بسته حمایتی دولت را تشریح کرد که براساس آن وام ودیعه اجاره مسکن فقط به اقشار کم درآمد تعلق می گیرد.

پروانه اصلانی در این باره گفت: پرداخت ودیعه اجاره‌بها به مستاجران واجد شرایط راهکار کوتاه‌مدت دولت برای سامان دهی بازار است. در پرداخت ودیعه اجاره تلاش می‌شود تا خانوارهای اجاره‌نشین کم‌درآمد و ساکن در واحدهای مسکونی پایین‌تر از الگوی مصرفی، ودیعه اجاره از سوی دولت دریافت کنند.

وی با تاکید بر این که راهکارهای میان‌مدت دولت مانند طرح ملی مسکن و دریافت مالیات از خانه‌های خالی با راه‌اندازی سامانه املاک و اسکان راهکارهای میان‌مدت است، ‌ افزود: در خصوص تاثیراتی که راهکارهای میان مدت و بلندمدت بر بازار مسکن می گذارد باید با زمانبندی  و فاصله زمانی منتظر حصول نتیجه بود. اصلانی بیان کرد:  مورد دیگری که در این بسته حمایتی در نظر گرفته شده این است که ثبت تمام معاملات در سامانه با دریافت کد رهگیری الزامی شود. بنابراین همه این ها قابل رصد است که اجاره با چه نرخی در حال افزایش است. نرخ افزایش اجاره‌بها برای امسال از سوی وزارت راه و شهرسازی ثابت و اعلام خواهد شد. بدین‌معنا نرخ‌های افزایشی پیشنهاد شده و در حال نهایی شدن است.وی با اعلام این که افزایش نرخ اجاره‌بها می‌تواند آثار تورمی داشته باشد توضیح داد: بسته دیگری پیش‌بینی شده و آن بسته مالیاتی برای تشویق موجرهاست. بر اساس بسته‌ای که جزئیات آن اعلام می‌شود موجرهایی که طبق ضوابط و قواعد دولت گام بردارند از معافیت‌های مالیاتی برخوردار خواهند شد. اصلانی افزود: معافیت‌های مالیاتی، اصلاح نرخ مالیات بر اجاره و  اصلاح پایه های معافیت بر اجاره، سیاست‌هایی است که تنظیم‌کننده هستند و می‌توانند ضمانت اجرایی برای سیاست‌های تعیین شده باشند.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها