کد خبر : 45429

رئیس اسبق کمیته انضباطی به خبرورزشی گفت: چرا حکم محرومیت آقای کفاشیان را به طور کامل منتشر نمی‌کنند؟ آیا از این مسئله هراس دارند که حقوق‌دانان با توجه به اسناد و حکم صادر شده، پرونده را به طور دقیق حلاجی و جراحی کنند؟

به گزارش خبرورزشی، قطعاً در میان مدیران اسبق فدراسیون فوتبال کسی را پیدا نمی‌کنیم که به اندازه عبدالرحمن شاه‌حسینی صریح و شفاف حرف‌هایش را به زبان آورد.

رئیس اسبق کمیته انضباطی فدراسیون که شاید اگر می‌خواست جهت وزش باد را به خوبی تشخیص بدهد، تا همین حالا هم در تشکیلات فوتبال مانده بود، اما این قاضی با تجربه ترجیح داد حقیقت را فدای مصلحت نکند. عصر دیروز ماجرای بازگشت علی کفاشیان را بهانه کردیم و با شاه‌حسینی گپ زدیم. او طبق معمول براساس مفاد قانونی و البته بدون هیچ پرده‌پوشی نظراتش را با خبر ورزشی در میان گذاشت.

تناقض رفتار

طی روز‌های گذشته هیئت فوتبال استان تهران شرایط برای کاندیداتوری سمت ریاست این هیئت را اعلام کرد و طی آن صراحتاً گفته شده فقط افرادی می‌توانند ثبت نام کنند که حتماً علاوه بر سایر مدارک، گواهی عدم سوءپیشینه و عدم محرومیت مدت‌دار کمیته انضباطی را نیز ارائه کنند. حالا برایم جالب است چطور برای ریاست هیئت فوتبال چنین مواردی لحاظ می‌شود ولی برای نایب‌رئیسی فدراسیون که سمت بسیار مهم‌تری است، مسئله فوق مورد توجه قرار نمی‌گیرد؟ از طرف دیگر یکسری اشخاص که هویت آن‌ها نامعلوم است، به جای اینکه بابت انتقادات مطروحه به این مسئله دلایل محکمه‌پسند بیاورند، فقط به حواشی می‌پردازند. حواشی که سراسر کذب است.

محرومیت کفاشیان تازه شروع شده

آن‌هایی که به مسائل حقوقی اشراف دارند، کاملاً می‌فهمند چه اتفاقی افتاده است. اگر بخواهم به زبانی ساده بگویم، باید حکم فدراسیون را ملاک قرار بدهیم. خود آقای کفاشیان گفته حکم محرومیتش از پنج سال به یک سال تقلیل پیدا کرده است. ما فرض را بر صحت ادعای ایشان می‌گذاریم. اگر این‌طوری باشد بنابراین حکم محرومیت یک‌ساله آقای کفاشیان تازه شروع شده است. نه اینکه بگوییم، چون یک سال از حکم محرومیت پنج‌ساله گذشته، بنابراین دوران محکومیت رئیس سابق به پایان رسیده است. ایشان به حکم محرومیت پنج‌ساله خودش اعتراض کرد که حق قانونی او بود ولی زمانی که صرف رسیدگی مجدد شده، اصلاً جزو محرومیت حساب نمی‌شود مگر اینکه کمیته محترم اخلاق فدراسیون فوتبال بابت محکوم شدن علی کفاشیان حکمی تحت عنوان دستور موقت صادر کرده باشد. اگر واقعاً کمیته اخلاق چنین حکمی صادر کرده (دستور موقت) علی کفاشیان و فدراسیون فوتبال باید آن را ارائه کنند ولی اگر چنین سندی ارائه نشود، حضور آقای کفاشیان در فدراسیون فوتبال غیرقانونی است.

انتشار حکم

مسئله آقای کفاشیان نه موضوعی نظامی است و نه موردی امنیتی که انتشار آن خلاف قانون باشد. همه اهالی فوتبال ماجرا را می‌دانند و موضوع محرمانه نیست بنابراین سؤال مهم اینجاست که چرا حکم محرومیت آقای کفاشیان را به طور کامل منتشر نمی‌کنند؟ آیا از این مسئله هراس دارند که حقوق‌دانان با توجه به اسناد و حکم صادر شده، پرونده را به طور دقیق حلاجی و جراحی کنند؟ نکته دیگر اینجاست که آقای کفاشیان یا از سمتش به عنوان نایب‌رئیس استعفا داده و یا غیبت کرده است. اگر استعفا داده و پذیرفته شده، آنگاه باید برای بازگشت مجدد به سمت نایب‌رئیسی ثبت‌نام کند و از مجمع رأی بگیرد. اگر هم غیبت کرده، آنگاه هیئت‌رئیسه و مجمع با عدم رسیدگی به غیبت او تخلف کرده و حضورش پس از بالغ بر یک سال غیبت، قانونی محسوب نمی‌شود. از طرف دیگر اگر دوران نایب‌رئیسی آقای کفاشیان اردیبهشت امسال تمام نشده، پس چرا ایشان همچنان این سمت را برعهده دارد؟ حتی اگر بگوییم فیفا موافقت کرده که هیئت‌رئیسه قبلی تا زمان برگزاری انتخابات همچنان بر مسند کار باقی بماند، باز هم کوتاهی در این رابطه صورت گرفته است و حضور آقای کفاشیان از هر جهت غیرقانونی تلقی می‌شود.

وکیل مدافع ویلموتس

بیان این جمله خیلی تلخ است، چون من باید تحت هر شرایطی حافظ منافع کشورم باشم ولی متأسفانه برخی افراد که قرارداد مارک ویلموتس را بستند طوری آن را تنظیم کرده‌اند که آدم گمان می‌کند وکیل مدافع این مربی بوده‌اند نه مدیران فوتبال ایران! طبق قانون قوه قضاییه مرجع رسیدگی به مطالبات مردم است به همین خاطر ورود دادستان محترم کل کشور به پرونده مارک ویلموتس حرکتی کاملاً قانونی و درست محسوب می‌شود. باید با مجرمین و متخلفین این پرونده با قاطعیت برخورد شود.

پرداخت غرامت از حساب تاج

ما در ایران قوانینی داریم که اجازه می‌دهد قوه قضاییه افرادی که با سوء مدیریت خودشان به مملکت خسارت مالی زده‌اند را محکوم کرده و هزینه‌های مالی تحمیل شده به بیت‌المال را از حساب شخصی آن فرد بگیرند بنابراین اگر در پرونده سرمربی بلژیکی محکوم شویم، قانون اجازه می‌دهد که رقم مذکور به جای حساب فدراسیون فوتبال، از حساب شخصی مهدی تاج پرداخت شود تا دیگر چنین اتفاقاتی برای فوتبال ایران رخ ندهد.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها