کد خبر : 43490

در فدراسیون فوتبال ایران نوعی بی‌برنامگی دیده می‌شود و به نظر می‌رسد تا زمانی که رئیس انتخاب نشود، وضع همین خواهد بود.

به گزارش خبرورزشی،  مهدی تاج رئیس سابق فدراسیون همچنان  قدرت دارد و اکثر مسائل و تصمیمات را به اعضای هیئت رئیسه می‌گوید و از سویی بعضی از مسئولان فدراسیون با ساکت که فرد مورد اعتماد تاج است اختلاف دارند و او را بازی نمی‌دهند. نبی دبیرکل فدراسیون قطب مقابل تاج است، چون در جلسه اخیر مسئولان فدراسیون غایب بود. منابع خبری فاش کردند نبی هم به حضور در این جلسه که حالت ملاقات از رئیس سابق را داشت، دعوت بود، اما ترجیح داد نرود. او گفت به دلیل مشغله زیاد نمی‌تواند برود.

این چند دستگی و شاید هم جنگ قدرت در فدراسیون باعث شده تا تناقض‌ها یا تصمیمات اشتباهی گرفته شود. مثلاً اخیراً کارلوس کی‌روش به فیفا شکایت کرد که ایران باید ۲۰۰ هزار دلار بابت رسیدن به مرحله نیمه‌نهایی جام ملت‌ها به او پرداخت کند. البته که در ایران تعبیر دیگری شد که کارلوس پول سومی در جام ملت‌ها را می‌خواهد. هر چند که به ادعای خود مسئولان فدراسیون، ایران با توجه به آمار تیم سوم رقابت‌ها بوده است.

بعد از شکایت کارلوس، فدراسیون فوتبال اعلام کرد پرونده را به دادگاه عالی ورزش یعنی CAS خواهد برد. هنوز کسی نمی‌داند این اتفاق رخ داده یا نه، اما بعید به نظر می‌رسد چنین اقدامی کند، چون یکی از مقامات بلندپایه فدراسیون فوتبال در گفتگو با روزنامه خبرورزشی اعلام کرد حق با کارلوس بوده است. او در این باره توضیح می‌دهد: «نمی‌توان واقعیت را پنهان کرد. بعد از جام جهانی هیچ مربی خارجی حاضر نبود با ایران قراراد ۶ ماهه امضا کند ولی کی‌روش لطف کرد و این کار را انجام داد. او این پیشنهاد را در شأن خود نمی‌دانست و اعتقاد داشت بی‌احترامی است ولی سرانجام قانع شد و قرارداد ۶ ماهه امضا کرد. حالا حتی مربیان ایرانی هم تن به این مدت قرارداد نمی‌دهند. در هر صورت همان جا توافق این بود در صورتی که تیم سوم شود ما به ایشان ۲۰۰ هزار دلار بدهیم ولی، چون رده‌بندی برگزار نمی‌شد، توافق این شد با رسیدن به نیمه‌نهایی این پاداش را به او بدهیم.»

اینکه چرا علوی سخنگوی فدراسیون فوتبال از بردن پرونده به CAS حرف می‌زند، در نوع خود عجیب است. اگر فدراسیون می‌داند چنین توافقی کرده، چرا باید هزینه اضافه بدهد و پرونده را به دادگاه عالی ورزش ببرد. در اینکه کارلوس کی‌روش تیزتر از آن است که بی‌محابا به آتش بزند هم شکی نیست. او اینقدر دقیق است و کار‌ها را روی اصول و برنامه پیش می‌برد که قطعاً چنین اشتباهی نمی‌کند. کی‌روش مطمئن است طبق قرارداد حق با اوست. فدراسیون فوتبال هم فقط تهدید به بردن پرونده به CAS کرده و اگر اقدام کی‌روش را ناحق می‌داند، باید بند پاداش‌ها را فاش کند. الان که دیگر کی‌روش در ایران نیست که اعضای هیئت رئیسه بگویند این کار غیر قانونی و غیر اخلاقی است. آن مقام بلندپایه فدراسیون هم در تکمیل حرف‌های خود می‌گوید: «البته ما برای پرداخت پول ایشان مشکلی نداریم و از طریق منبع مالی خود در فیفا آن را می‌دهیم. به زودی نامه انتقال پول به حساب کی‌روش را به فدراسیون جهانی فوتبال ارسال می‌کنیم.»

بنابراین پرونده را باید مختومه دانست و فدراسیون فوتبال ایران باید طبق قراردادی که با کارلوس امضا کرده، پولش را پرداخت کند. وقتی در این باره از کفاشیان هم سؤال می‌پرسیم، می‌گوید: «دقیقاً همین چیزی که عنوان شده درست است. ما توافق کردیم در صورتی که به نیمه‌نهایی برویم ۲۰۰ هزار دلار به کی‌روش پاداش بدهیم. بعد از ما هم همان قرارداد اجرا شد.»

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها