کد خبر : 39724

اتفاقاتی که رخ داد شاید به مصلحت فوتبال ایران باشد، اما من سوال دارم که چگونه باید اساسنامه اصلاح شود؟ سئوال مهم این است اگر اساسنامه فعلی مورد تایید فیفا نیست تکلیف منتخبان فعلی چیست و چگونه باید آن را تفسیر کرد؟

به گزارش فارس، مهدی علی‌نژاد با حضور در برنامه ورزش و مردم اظهار داشت:
 
روز چهارشنبه، 30 بهمن ماه اعلام شد که کرونا به ایران آمد.
 
بلافاصله تصمیماتی گرفته شد که تیم‌هایی که در کوران سهمیه گرفتن بودند را خیلی زود از ایران خارج کردیم، چون پیش‌بینی می‌کردیم که ایرانی‌ها با مشکل خروج از کشور روبرو خواهند شد.

 

* با توجه به شیوع بیماری تمام مسابقات ورزشی را لغو کردیم

وی ادامه داد: ما با شرایط روز تصمیم‌گیری می‌کنیم. ابتدا اعلام شد که مسابقات بدون حضور تماشاگران برگزار شود و سپس با توجه به شیوع ویروس تمام مسابقات ورزشی را لغو کردیم. این روزها در کشورهای اروپایی هم شاهد هستیم که از همین روش استفاده می‌کنند. 

* هیچ ورزشکاری در ایران به کرونا مبتلا نشده است

وی در پاسخ به این سوال که آیا بین ورزشکاران داخلی موردی مشکوک به کرونا داشته‌ایم یا خیر، عنوان کرد: در ایران تاکنون هیچ ورزشکاری به کرونا مبتلا نشده است. تنها دو کاراته‌کار قدیمی و قمی دچار این مشکل شده بودند که خوشبختانه حال عمومی آنها خوب است.

* هفته بعد زمان انتخابات تنیس مشخص می شود

سرپرست معاونت وزارت ورزش و جوانان با اشاره به مجامع انتخاباتی فدراسیون‌های ورزشی که این روزها بسیار پرحاشیه شده است، خاطرنشان کرد: ما برای سه فدراسیون تنیس، دوومیدانی و جانیازان و معلولین ثبت‌نام‌ها را انجام داده بودیم. موضوع تعیین صلاحیت ها در اختیار ما نیست و موظف هستیم پس از تعیین صلاحیت‌ها انتخابات را برگزار کنیم که این پروسه هم یک بازه زمانی دارد. برای فدراسیون تنیس فردا یا پس‌فردا تعیین تکلیف انجام خواهد شد و تنها منتظر اعلام نظر درخصوص یک نامزد هستیم. اگر این موضوع هرچه زودتر مشخص شود می‌توانیم آخر فروردین ماه انتخابات این فدراسیون را هم برگزار کنیم. ان شالله در هفته پیش‌رو زمان قطعی برگزاری انتخابات این فدراسیون را اعلام می‌کنیم.

* فیفا اعلام کرد اساسنامه ایران در نسخه فارسی و انگلیسی مغایرت دارد

وی درخصوص برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال عنوان کرد: فرآیند برگزاری انتخابات پس از رفتن تاج آغاز شد. کارهای خوبی صورت گرفت تا اینکه فیفا نامه زد و گفت که اساسنامه ایران مورد تایید نیست. آنها اشکالات را مطرح کردند و از ما خواستند تا رفع آنها، انتخابات را برگزار نکنیم. در نامه دوم فیفا به موضوع جدیدی اشاره شد و آن هم این بود که نسخه فارسی و انگلیسی با هم مغایرت دارد. ما نمی‌دانیم که فدراسیون چه نسخه‌ای به فیفا ارسال کرده است و ملاک ما نسخه فارسی خودمان بود. این موضوع خطرناک است. چند روز پیش هم هیأت رئیسه جلسه ای داشت و اعلام کرد که مجمع را برگزار نمی کند.درمورد این جبسه، مصوبات و امضای اعضا شبهاتی وجود دارد. ما منتظر بودیم تا فیفا نظر نهایی خود را اعلام کند تا در صورت فراهم شدن شرایط انتخابات را روز یک‌شنبه برگزار کنیم که اینگونه نشد.

* چرا وقتی اینفانتینو به ایران آمد با رئیس جمهور و وزیر ورزش دیدار کرد؟

علی نژاد با طرح این پرسش که اگر فیفا اساسنامه ما را قبول ندارد پس تکلیف نفراتی که بر اساس همین اساسنامه انتخاب شده‌اند چه می‌شود، گفت: کمیته‌های مختلف اهمیت زیادی در فدراسیون دارد و با شرایطی که ما داریم آنها مورد تایید فیفا نیست. تلاش می‌کنیم تا با دقت و با نگاه به قوانین فیفا جلو برویم. سوال دیگر من این است که اصلاح اساسنامه با چه فرآیندی باید برگزار شود؟ می‌گویند دولت‌ها باید با فدراسیون همراهی داشته باشند و برعکس، اما دخالتی نباید صورت بگیرد. دخالت یعنی اینکه وزیر ورزش شخصاً رئیس فدراسیون را انتخاب یا برکنار کند. با تمام این صحبت‌ها سوال من این است که چرا وقتی اینفانتینو به ایران آمد با رئیس جمهور و وزیر ورزش دیدار کرد؟

*  انتخابات فدراسیون فوتبال برگزار می‌شد بازنشسته ها نمی‌توانستند باشند

سرپرست معاونت وزارت ورزش و جوانان با اشاره به شرایط بازنشسته‌ها، اظهار داشت:موضوع بازنشستگی یک قانون است. اگر انتخابات فدراسیون برگزار می‌شد قطعاً بازنشسته‌ها نمی‌توانستند در انتخابات حاضر باشند. این قانون برای کل کشور است. رئیس شامل این قانون می‌شود و برای نواب رئیس اختلاف نظر وجود داشت که سازمان بازرسی اعلام کرد 3 نایب رئیس هم شغل محسوب شده و شامل این قانون می‌شوند.  سازمان بازرسی بخشی از قوه قضائیه است و در همه جهان این قوه به موضوعات مختلف ورود می‌کند و برای مثال شاهد بودیم که برخی از بزرگان فیفا به دلیل تخلفاتی که داشتند بازداشت شدند.

*  شاید اتفاقاتی که رخ داده به مصلحت فوتبال ایران باشد

وی با بیان اینکه ما ورود فیفا به اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران را به فال نیک می‌گیریم، افزود: اتفاقاتی که رخ داد شاید به مصلحت فوتبال ایران باشد، اما من سوال دارم که چگونه باید اساسنامه اصلاح شود؟ سئوال مهم این است اگر اساسنامه فعلی مورد تایید فیفا نیست تکلیف منتخبان فعلی چیست و چگونه باید آن را تفسیر کرد؟ ما نیازمند یک همکاری بزرگ هستیم. مشکلات قابل حل است و ما نمی‌خواهیم که مشکل جدیدی ایجاد کنیم. ما از حقوق حاکمیتی خود کوتاه نمی‌آییم، اما قواعد بین‌المللی را هم رعایت می کنیم. امیدارم پس از اصلاح اساسنامه شاهد انتخابات خوبی باشیم. همه باید با درایت کار کنند و مصالح ملی را درنظر بگیرند. ما با فدراسیون فوتبال خیلی همراه هستیم، اما نامه فیفا شرایط را سخت کرده است.

* مسئولیت خصوصی سازی سرخابی ها با تقی‌زاده است

سرپرست معاونت وزارت ورزش و جوانان در مورد خصوصی‌سازی سرخابی‌ها، اظهار داشت: مسئولیت این کار با تقی‌زاده است. وی قبل از حضور من در وزارت ورزش هم این مسئولیت را داشت و اطلاعات بیشتری دارد. مقدماتی باید فراهم می‌شد که مجامع این دو باشگاه برگزار شود. موضوعاتی مانند صورتحساب‌های مالی و افزایش سرمایه‌ها هم مطرح شد که در خصوصی‌سازی این دو باشگاه موثر است. امیدوارم خیلی زود به مراحل پایانی برسیم. این امر در اختیار ما نیست و سازمان خصوصی‌سازی باید برای آن تصمیم‌گیری کند.

* سرخابی ها بزرگتر از این هستند تا با آمدن و رفتن افراد به مشکل بخورند

علی‌نژاد با اشاره به استعفای انصاری‌فرد از مدیرعاملی باشگاه پرسپولیس، تصریح کرد: اختلاف نظرهایی وجود داشت که منجر به این اتفاق شد. سرپرست جدید هم آمد و مدیرعامل هم به زودی انتخاب خواهد شد. مشکل خاصی نیست و نگرانی از این بابت نداریم. به هر حال اختلاف نظر در کار طبیعی است. مدیرعامل سابق باید به سوالات هیأت مدیره پاسخ دهد. باید بدانیم که استقلال و پرسپولیس بزرگتر از این هستند که با آمدن و رفتن افراد مشکلی برای آنها ایجاد شود. اگر جابجایی در باشگاه صورت گرفته است تصمیم هیأت مدیره بود، ما نه وقت دخالت را داریم و نه در شان ما است.

وی ادامه داد: هیأت مدیره اداره باشگاه را در دست دارد و باید پاسخگوی اتفاقات باشد. من هم از رسانه‌ها متوجه شدم که افراد جدیدی سمت گرفته‌اند. این باشگاه‌ها هم مانند فدراسیون‌ها هستند و برای انتصاب‌های داخلی خود از ما سوال نمی‌کنند.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها