کد خبر : 37887

آنتونی استوکس مهاجم ایرلندی باشگاه پرسپولیس که در نیم فصل دوم به جمع سرخپوشان پایتخت اضافه شد، روزگاری یکی از استعدادهای بزرگ آرسنال به شمار می رفت.

به گزارش پارس فوتبال ، آنتونی استوکس یکی از محصولات آکادمی آرسنال بود که در رده های زیر ۱۸ و تیم ذخیره ها پیراهن این تیم لندنی را پوشید و اگرچه هیچ وقت فرصت پیدا نکرد در لیگ برتر بازی کند و فقط ۲ دقیقه در یک بازی رسمی پیراهن این تیم را پوشید اما او در روزهای منتهی به ژانویه ۲۰۰۷ خیلی به حضور در تیم اصلی نزدیک بود.

در آن سال آرسنال که درگیر حضور در چهار جام (لیگ برتر، جام حذفی، لیگ کاپ و جام باشگاه های اروپا) بود، مهاجمان بزرگی مثل تیری آنری، رابین فن پرسی، امانوئل ادبایور، جولیو باپتیستا و جوانانی مثل تئو والکات و ژرمی آلیادیره را داشت و با این ترافیک وحشتناک، جایی برای آنتونی استوکس جوان نبود. استوکس به همراه نیکلاس بنتنر، آرتورو لوپولی نسل جوانی از مهاجمان بودند که یا خیلی کم بازی می کردند یا با نظر آرسن ونگر به تیم دیگری قرض داده شده بودند.

 استوکس باید به آرسنال برگردد!

اما مرور نظرات هواداران آرسنال در یک مقطع فصل، خیلی جالب و خواندنی است. استوکس جوان که در آغاز فصل ۲۰۰۶-۲۰۰۷ به فالکریک اسکاتلند قرض داده شده بود، در این تیم کولاک کرد و با گل های پرشماری که زد، تولد یک استعداد جدید را نوید داد. در فصل نقل و انتقالات زمستانی، آرسنال به خاطر مصدومیت چند بازیکن با کمبود مهاجم روبرو شده بود و این شایعه به وجود آمده بود که استوکس در ژانویه به لندن برمی گردد. استوکس در ۵ بازی ابتدایی برای فالکریک ۱۰ گل زده بود و تا پایان نیم فصل، سه بار هت تریک کرده بود. هواداران آرسنال در روزهای آخر دسامبر ۲۰۰۶ مایل به بازگشت این بازیکن از دوران قرضی بودند.

پیش بینی ونگر درباره آنتونی استوکس در سال 2006 : سطح بازی استوکس متناسب با لیگ برتر انگلیس نیست

نظر متفاوت ونگر

در آخرین روز سال ۲۰۰۶ و در حالی که تیری آنری و ادبایور با مشکل مصدومیت مواجه بودند، آرسنال در «باکسینگ دی» با ژرمی آلیادیره و جولیو باپتیستا با یک گل مغلوب شفیلدیونایتد شد. در کنفرانس مطبوعاتی همان بازی بود که از ونگر درباره احتمال بازگشت آنتونی استوکس به آرسنال سوال شد. استوکس درست در همان روز، یک بار دیگر برای فالکریک هت تریک کرده بود تا این تیم با گل های این مهاجم ۱۸ ساله، اینورنس را با نتیجه ۳-۱ شکست دهد.

ونگر در آن کنفرانس مطبوعاتی گفت:

«هت تریک استوکس مرا سورپرایز نکرد. او قرارداد قرضی اش تمام شده اما باید یک فصل کامل بازی کند. او هنوز برای سطحی که ما بازی می کنم و برای بازی های بزرگ، خیلی جوان است. اگر استوکس الان به آرسنال برگردد بازی نخواهد کرد و برای خودش بهتر است که در تیمی باشد که بیشتر بازی کند»

با حرف های پروفسور آرسنال، مشخص شد که مساله بازگشت استوکس به آرسنال منتفی شده و این چیزی نبود که باب میل بعضی هواداران آرسنال باشد.

روزی که استوکس فروخته شد

آرسن ونگر در شرایطی که استوکس در لیگ اسکاتلند فوق العاده ظاهر شده بود، یک تصمیم عجیب گرفت و این مهاجم ۱۸ ساله را به جای اینکه به تیم دیگری قرض دهد، به صورت قطعی به ساندرلند فروخت. در آن مقطع به جز ساندرلند، تیم های چارلتون و سلتیک هم مشتریان پر و پا قرص استوکس بودند. می خواهید بدانید در ژانویه ۲۰۰۷ مبلغی ۲ میلیون پوندی که آرسنال بابت فروش آنتونی استوکس دریافت کرد، چقدر زیاد بوده؟ آرسنال در همان سال، الکس سانگ کامرونی را با قیمت ۱ میلیون پوند خرید.

پیش بینی ونگر درباره آنتونی استوکس در سال 2006 : سطح بازی استوکس متناسب با لیگ برتر انگلیس نیست

پیش بینی ونگر درست بود!

استوکس در ساندرلند، هیچ موفقیتی نداشت و بعد از اینکه دوبار به صورت قرضی به شفیلد و کریستال پالاس منتقل شد، بعد از دو فصل ناموفق در لیگ برتر انگلیس، به یک چهارم قیمت به هیبرنیان اسکاتلند فروخته شد. استوکس اگرچه در بازگشت به لیگ اسکاتلند دوران درخشانی را طی کرد اما در همان دو فصل نشان داد که سطح فوتبالش متناسب با لیگ برتر انگلیس نیست و در این مورد، حق با آرسن ونگر بوده است.

استوکس حالا سال ها از آن دوران دور شده و از مهاجم جوانی که هواداران آرسنال غصه رفتنش را می خوردند، تبدیل به مهاجمی شده که آینده اش را در لیگ برتر ایران جستجو می کند. این بار استوکس،با پرسپولیس به دنبال فرصت تازه ای است که دوران درخشان خود در لیگ اسکاتلند را تکرار کند.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها