کد خبر : 36095

مربی تیم فوتبال پرسپولیس به خبرورزشی گفت: گل‌محمدی بازیکن و سرمربی تیم بوده و می‌داند چطور باید زمان را مدیریت کند.

به گزارش خبرورزشی، کریم باقری یکی از عوامل موفقیت‌های بزرگ تیم فوتبال پرسپولیس طی سال‌های اخیر، از جمله افرادی است که ادامه کارش تحت تأثیر حضور یحیی گل‌محمدی قرار گرفت.

پس از انتخاب یحیی به عنوان سرمربی تیم پرسپولیس، با آقاکریم تماس گرفتیم. او مثل همیشه با حوصله پاسخگوی سؤالات ما بود و تلاش می‌کرد که بدون هیچ حاشیه‌ای، جواب بدهد. حرف‌های باقری را بخوانید.

شایعه شده بود شما استعفا کرده‌اید.

نه، این موضوع اصلاً صحت ندارد. هیچ استعفایی ندادم. نمی‌دانم این شایعات از کجا آمده، اما من چنین کاری نکردم و دلیلی برای استعفایم وجود نداشت. بارها گفتم اگر گل‌محمدی بخواهد، کار می‌کنیم.

برای انتخاب گل‌محمدی با شما هم حرفی زدند؟

نه هیچ حرفی نزدند. شاید دلیلی هم برای کارشان نداشتند.

می‌توانیم این‌طور تفسیر کنیم که کریم باقری را در پروژه انتخاب سرمربی نادیده گرفته‌اند؟

نه من اهل این حاشیه‌ها نیستم و کار خودم را می‌کنم. من مربی هستم و با باشگاه قرارداد دارم، تا به حال دنبال چنین حرف و حدیث‌هایی نرفته‌ام که چرا به من نگفتند و چرا با من مشورت نکردند. من برای کار فنی اینجا هستم نه مسائل دیگر. باشگاه هم حق طبیعی اش بود که سرمربی جدید را انتخاب کند. خودشان باید این کار را انجام می‌دادند.

شما در گذشته، مشکل یا چالشی با گل‌محمدی نداشتید؟

اصلاً. ما همیشه با هم رفیق بودیم، اما ملاک کار در پرسپولیس، این مسائل نیست. 

اتفاقاً محمد مایلی‌کهن در مصاحبه با خبرورزشی گفته بود شما باید سرمربی پرسپولیس شوید. امکان دارد یک روزی شما را به عنوان سرمربی پرسپولیس روی نیمکت ببینیم؟

اول اینکه حاجی (مایلی‌کهن) به من همیشه لطف دارد. ایشان مربی من بوده و از لطفی که دارد، ممنونم، اما به من نه پیشنهادی داده‌اند و نه خودم قصد و علاقه‌ای برای هدایت پرسپولیس دارم. هر کس به یک موضوعی علاقه‌مند است.

اگر پیشنهاد می‌دادند، قبول نمی‌کردید؟

نه، نمی‌خواهم سرمربی پرسپولیس باشم. نه پرسپولیس و نه تیم‌های دیگر.

اما شنیدیم باشگاه ماشین‌سازی با شما وارد مذاکره شده بود تا سرمربی این تیم تبریزی شوید.

خیر هیچ پیشنهادی ندادند و اگر پیشنهاد هم می‌شد، قبول نمی‌کردم. من دوست دارم خودم مسیرم را انتخاب کنم و به این مسائل که باید سرمربی شوم یا از این باشگاه و آن باشگاه پیشنهاد بگیرم، فکر نکرده‌ام. کار من مشخص است و باید با همین شرایط پیش بروم.

هم‌دوره‌های‌تان که نام و نشان کوچک‌تری از شما داشتند، همگی سرمربی تیم‌های مختلف شدند. واقعاً چه دلیلی دارد که شما هرگز به سراغ سرمربیگری نرفتید؟

همان‌طور که گفتم، این مسائل به اعتقاد و روش کار هر کس برمی‌گردد. شخصاً خودم علاقه‌ای به این کار ندارم. از طرفی، اینکه کدام یک از دوستان و هم‌دوره‌های من سرمربی شدند، به خودشان ربط دارد و من دخالتی نمی‌کنم. حتماً صلاح دیدند که این راه را در پیش بگیرند.

در این مدت تمرینات پرسپولیس زیر نظر مستقیم شما برگزار شد. اوضاع چطور پیش رفت؟

ما طبق برنامه‌ای که از گابریل کالدرون گرفته بودیم، کار را ادامه دادیم. بازیکنانی که در این مدت کنار ما بودند، به خوبی تمرین کردند و همه چیز عالی پیش رفت. کالدرون برنامه کاملی برای تمرین داده بود. روزها، تعداد جلسات تمرین و آیتم‌ها مشخص بود. برحسب همان کار را پیش بردیم و هرچه از دست‌مان برآمد انجام دادیم. ان‌شا‌الله کادر فنی جدید بیاید و تیم را تحویل گرفته و کار را ادامه بدهد.

با توجه به این حرف‌ها، به نوعی شما یک تیم قبراق و آماده را تحویل یحیی گل‌محمدی می‌دهید. درست است؟

نمی‌توانم به این سؤال جواب بدهم که تیم‌مان کاملاً آماده و قبراق است یا نه ولی تمام تلاشم را کردم که تیم، تمریناتش را شروع کند و انجام بدهد. ما این‌طور فکر می‌کردیم که بازیکنان را وارد دوران تمرینی کنیم تا کار‌ها از روال خارج نشود و اعضای تیم چند درصدی آمادگی ادامه تمرین زیرنظر مربیان جدید را پیدا کنند. ان‌شا‌ءا... ببینیم تیم با مجموعه جدید چه تمریناتی خواهد داشت.

موضوع اعتصاب بازیکنان چه بود؟

من هم نمی‌دانم! بازیکنان هیچ حرفی از استعفا نزدند. ما رفتیم سر تمرین و فقط کار خودمان را انجام دادیم. بازیکنان ما به تازگی بخشی از پول‌شان را گرفتند و محمدحسن انصاری‌فرد مدیرعامل باشگاه هم با آن‌ها صحبت کرد و گفت که چطور باید باقی پول‌شان را پرداخت کند. بعد از آن هم، کسی به من یا سایر اعضای تیم نگفت اعضای تیم نمی‌خواهند تمرین کنند. ما با برنامه‌ای که داشتیم، تمرینات را دنبال کردیم. من نشنیدم بازیکنی به دنبال تعطیل کردن تمرین باشد. اگر چیزی بود، به من هم می‌گفتند، اما متأسفانه فوتبال ما طوری شده که یک نفر، موضوعی را مطرح می‌کند و رسانه‌ها هم آن را منعکس می‌کنند در حالی که آن بحث اصلاً صحت ندارد. می‌توانید از بازیکنان هم بپرسید. من واقعاً نمی‌دانم این اخبار از کدام کانال بیرون می‌آید.

فکر کنید در حال حاضر شما پیشکسوت یا هوادار پرسپولیس هستید. با توجه به مسائلی که در این مدت تجربه کردید، به نظرتان رفتن کالدرون و حضور گل‌محمدی می‌تواند برای پرسپولیس مفید باشد؟

هر تغییر و تحولی چالش‌ها و سود و ضرر‌های خودش را دارد. امروز که نمی‌توانیم جواب کاملی به این سؤال بدهیم. فقط این را می‌دانم که طی شش ماه گذشته، تیم با یک تفکر خاصی جلو رفته و از امروز، تفکر دیگری وارد تیم می‌شود. آن زمان بازیکنان یک‌سری وظایف داشتند و از امروز باید وظایف دیگری را دنبال کنند. من این را می‌گویم که کار برای گل‌محمدی و بازیکنان واقعاً سخت است. از یک طرف با این تغییرات مواجه شدیم، از سوی دیگر زمانی باقی نمانده و همچنین ما در سه تورنمنت باید کار را دنبال کنیم. خیلی تقویم بازی‌ها فشرده است ولی اگر متحد باشیم و هواداران هم حمایت کنند، پرسپولیس می‌تواند موفق شود.

یعنی شما منتظر هستید تا جواب این سؤال در ماه‌های آینده مشخص شود؟

بله. هر تغییر ممکن است مثبت باشد و امکان دارد منفی هم باشد. امروز که نمی‌توانیم نظری در مورد شرایط بدهیم. تیم‌مان خیلی خوب است ولی باید امیدوار باشیم و نسبت به آینده امید داشته باشیم تا در شش ماه دوم هم پرسپولیس بتواند کارش را به خوبی انجام دهد. ما شرایط بسیار خوبی در جام‌حذفی و لیگ داریم و بعد از آن بازی‌های سختی در آسیا داریم. باید با قدرت به جلو برویم تا به موفقیت برسیم. قطعاً تیمی که دیدارهایش را ببرد، تیم موفقی می‌شود. ما تحت هر شرایطی باید خود را آماده برد‌های بیشتری کنیم.

البته گل‌محمدی، چون خودش پرسپولیسی بوده، با فضای کار در این تیم آشناست و بعید به نظر می‌رسد دنبال زمانی برای هماهنگی با فضای تیم و باشگاه باشد. نظر خودتان چیست؟

من هم با این نظر شما موافقم. گل‌محمدی بازیکن و سرمربی تیم بوده و می‌داند چطور باید زمان را مدیریت کند. در این سال‌ها، همیشه تیم‌هایش نتایج خوبی گرفته‌اند و خوب هم بازی کردند. این نشان می‌دهد انتخاب پرسپولیس درست بوده. از طرفی، در شرایطی قرار گرفتیم که نباید حتی یک روز را هم از دست بدهیم. ما کار‌ها را تا اینجا جلو بردیم، اما از این به بعد، امیدوارم با سرعت بیشتری پیش برویم. نباید بگذاریم تیم‌مان ضرر کند. از کمترین زمان برای آماده‌سازی تیم استفاده کنیم. استقلال و پرسپولیس بحث‌شان با همه تیم‌ها فرق دارد و باید تلاش‌مان را برای رسیدن به بهترین شرایط به کار بگیریم.

بحث‌هایی هم به میان آمده در مورد جذب سرمربی ایرانی و خداحافظی با همه مربیان خارجی. این بحث‌ها به فوتبال ایران کمک می‌کند؟

من این موضوع را بار‌ها گفته‌ام که متأسفانه در فوتبال ما شرایطی به وجود آمده که قرارداد بسته می‌شود، اما پولی برای تسویه حساب نداریم و در این شرایط، کار به فیفا می‌کشد. آن وقت با یک حکم، باشگاه و فوتبال ایران ضرر‌های هنگفتی می‌کنند. وقتی پولی در بساط نیست، چرا باید سراغ گزینه‌های خارجی برویم؟ همین الان یک‌سری مربی بسیار خوب داخلی هم داریم که نوبت به آن‌ها رسیده تا خودشان را نشان دهند. باید به همه این‌ها فرصت داد. به نظر من با این اوضاع و احوال، گزینه ایرانی بهتر است. البته باید از علم مربیان خارجی هم استفاده کنیم.

در تیم ملی چطور؟ الان حضور مربی ایرانی کمک می‌کند؟

بله همان‌طور که توضیح دادم، وقتی شرایط پیچیده شده، باید به سراغ گزینه‌هایی برویم که حداقل ضرر نکنیم. من نمی‌دانم تصمیم مسئولان فدراسیون فوتبال چیست و البته نمی‌خواهم دخالتی هم داشته باشم، اما نتایج اخیر نشان می‌دهد با توجه به شرایط اقتصادی و فوتبال ایران، گزینه‌های ایرانی هم می‌توانند به تیم ملی کمک کنند.

فکر می‌کنید کدام افراد شرایط بهتری دارند؟

نمی‌توانم به این سؤال جواب بدهم، اما باز هم می‌گویم مربیان خوبی در ایران داریم که توانایی هدایت تیم ملی را دارند.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها