کد خبر : 35823

مدیرکل گزینش آموزش‌ و پرورش با اشاره به اینکه حدود سه درصد معلمان در گزینش رد صلاحیت می‌شوند، گفت: عضویت در تشکل‌ سیاسی شناسنامه‌دار تأثیر منفی ندارد.

به گزارش تسنیم، احمد طاهر سلطانی مدیرکل هیئت مرکزی گزینش وزارت آموزش‌وپرورش به سؤالات مطرح‌شده در حوزه گزینش دانشجو معلمان و کارکنان اداری پاسخ داد.

شرح کامل این سؤالات و پاسخ او را در ادامه می‌خوانید:

آیا از حراست وزارت آموزش‌وپرورش برای گزینش افراد استعلام گرفته می‌شود؟

برای احراز بند 5 ضوابط عمومی؛ هواداری از احزاب و سازمان‌ها و گروه‌هایی که غیرقانونی بودن آن‌ها از طرف مقامات صالحه اعلام ‌شده و یا می‌شود همچنین گزینش تمدیدی‌ها و استعلام از حراست دستگاه‌ها انجام می‌گیرد.

قانون گزینشگران را موظف کرده است که دلیل عدم صلاحیت را صرفاً به خود فرد اعلام کنند و حتی به افراد خانواده وی گفته نخواهد شد.

نمره گزینش در قبولی دانشگاه فرهنگیان تأثیری دارد؟

نمره گزینش هیچ تأثیری در احراز نمره علمی فرد ندارد و گزینش فقط صلاحیت‌های عمومی را بررسی می‌کند. افرادی هستند که در مرحله اول تائید نمی‌شوند اما نمره علمی و مصاحبه را کسب می‌کنند و سازمان سنجش پس از اعلام کد 5، فرد داوطلب را به‌گزینش معرفی می‌کند تا بررسی مجدد صورت بگیرد.

آیا این صحت دارد که برخی در دانشگاه فرهنگیان و تربیت شهید رجایی از جایگاه گزینش سوء‌استفاده می‌کنند؟

این موضوع صحت ندارد و با روسای دانشگاه‌های مربوطه جلسه‌ای داشتیم و گفتیم متأسفانه درگذشته برخی مسئولان دانشگاه‌ها تهدید به درج در پرونده گزینش می‌کنند و این مورد پیگیری شده است.

صراحتاً اعلام کردیم که هیچ نماینده‌ای در پردیس‌ها نداریم و به گزارش‌هایی که مستند نباشد ترتیب اثر داده نخواهد داد شد و فقط گزارش‌هایی پیگیری خواهد شد که مستند باشد و بررسی شود که غرضی در کار نباشد.

برای بررسی و پاسخ به سؤالات دانشجو معلمان دانشگاه تربیت شهید رجایی در هفته‌های آتی به این دانشگاه خواهیم رفت و مسائل موجود را بررسی می‌کنیم.

کمتر از سه درصد افراد در گزینش آموزش‌وپرورش رد صلاحیت می‌شوند.

در گزینش افراد کمتر از 3 درصد افراد رد صلاحیت می‌شوند و به‌طور میانگین از هر100 نفر متقاضی کمتر از 3 نفر تائید صلاحیت نمی‌شوند.

آیا عضویت در تشکل‌های سیاسی در بررسی گزینش تأثیری دارد؟

 عضویت در تشکل‌های سیاسی شناسنامه‌دار تأثیر مثبت یا منفی در تائید صلاحیت متقاضی ندارد.

پرونده‌های سال جاری دانشگاه فرهنگیان چه تعداد بوده است؟

در سال جاری از طرف دانشگاه فرهنگیان 43 هزار و 489 نفر معرفی شدند که از این تعداد طبق مجوز سازمان امور اداری و استخدامی، فقط 25 هزار ردیف استخدامی داشتیم که باید انتخاب اصلح انجام می‌دادیم.

نمره اهلیت چیست؟

برخی افراد که در مناطق روستایی و عشایری زندگی می‌کنند و نماز جمعه یا راهپیمایی ندارند در برابر افراد مناطق شهری قرار می‌گیرند که امکان شرکت در چنین مراسمی دارند، در این موقعیت نمره اهلیت به فرد داده می‌شود تا حقی از وی ضایع نشود.

گزینشگران جوان سعه‌صدر و رفتار توأم با رأفت اسلامی را دارا هستند؟

افرادی که نظر نهایی پرونده داوطلب را می‌دهند باید دارای شرایط خاصی باشند که سعه‌صدر و رأفت اسلامی در آن در نظر گرفته‌ شده است.

بسیاری از افرادی که گزینش می‌شوند جوانانی هستند که برای اولین بار در موقعیت یک مصاحبه قرار می‌گیرند و ممکن است به دلیل اولین تجربه، استرس داشته باشند یا نتوانند سؤالات گزینشگران را به‌درستی پاسخ دهند، آیا این شرایط هنگام گزینش در‌نظر گرفته می‌شود؟

متقاضیان دانشگاه فرهنگیان جوانانی هستند که پس از اتمام دوران تحصیل داوطلب ورود به دانشگاه هستند و طبیعتاً دارای نگرانی و استرس هستند که به گزینشگران آموزش داده‌ شده است که چگونه با داوطلبان برخورد داشته باشند و تا زمانی که استرس فرد از بین نرفته است مصاحبه نکنند.

هیئت مرکزی گزینش چه سیاستی را در عملکرد خود مدنظر قرار داده است؟

در سیاست‌های کاربردی سرعت، دقت، رأفت اسلامی و آموزش در کار، سرلوحه عملکرد در گزینش است.

بر این باور هستیم که باید آموزش گزینشگران به‌روز باشند لذا آموزش‌ها را در 32 استان به‌صورت قطبی برگزار می‌کنیم که در مرحله اول یک استاد مشترک مباحث مصاحبه و روانشناسی را به گزینشگران آموزش می‌دهند.

درخواست هیئت مرکزی گزینش آموزش‌وپرورش این است که بازنگری در معیارها و دستورالعمل‌ها توسط هیئت عالی گزینش صورت بگیرد.

ارسال نظر

دیگر رسانه ها