کد خبر : 35586

سرمربی پیشین تیم ملی گفت: من زبان انگلیسی بلد نیستم و بند سه ماه را ندیدم. کسی هم که همراه من بود تصور می‌کرد همه‌چیز طبق توافقی است که ما در بلژیک کرده‌ایم. آن را امضا کردیم و بعداً متوجه‌اش شدیم.

به گزارش خبر ورزشی ، مارک ویلموتس و فدراسیون فوتبال ایران وارد یک دعوای حقوقی شدند. ۲۰ روز پیش از بازی ایران و عراق بود که مرد بلژیکی به دلیل عدم پرداخت دستمزدش، تصمیم گرفت قرارداد را یکطرفه فسخ کند.

این رفتار او در مغایرت با تمام ادعا‌های مهدی تاج، ابراهیم شکوری و امیرمهدی علوی، رئیس مستعفی، سرپرست دبیرکلی و سخنگوی فدراسیون فوتبال بود. آن‌ها در روزی که ویلموتس قرارداد را فسخ کرده بود، ضمن تشکر از این مربی، اعلام کردند او محجوب است و حرف از پول نمی‌زند.

در پشت پرده، اما مارک ویلموتس قرارداد خودش را فسخ کرده و حتی نامه آن را به فیفا ارسال کرده بود. بعد از اصرار‌های فدراسیون فوتبال، سرانجام ویلموتس قبول کرد در بازی عراق روی نیمکت ایران بنشیند ولی در عین حال به وکلای خود گفته بود نامه شکایت به فیفا را تنظیم کنند.

در تمام این روز‌ها تاج تلاش می‌کرد نشان دهد همه‌چیز عادی و آرام است. تازه بعد از شکست مقابل عراق و با توجه به اتفاقات جنجالی که رخ داده بود، فدراسیون افشا کرد ویلموتس ۲۰ روز پیش از مسابقه قرارداد خود را به‌صورت یکطرفه فسخ کرده است.

بعد از این اتفاق، فدراسیون با کمک وزارت ورزش پول قرارداد ویلموتس را از یک شرکت بزرگ دولتی قرض و دو میلیون یورو نقداً در ترکیه به او و دستیارانش پرداخت کرد. ویلموتس که فهمید ایران منبع پول است و نمی‌تواند چنین پول‌هایی را در هیچ جای دنیا به جیب بزند، سریعاً وارد یک دعوای حقوقی شد. مهدی تاج در ترکیه با او و وکیلش دیدار کرد تا بتوانند توافقات نهایی را برای جدایی داشته باشند.

حالا، اما مشخص شده در آن جلسه اتفاقات جالبی افتاده است. در آن جلسه ویلموتس به مهدی تاج اعلام کرد آن‌ها باید یک‌سال از قرارداد را به‌عنوان غرامت به او پرداخت کنند. رئیس فدراسیون فوتبال، اما با شنیدن این اظهارات ویلموتس، نسخه‌ای از قرارداد را از پوشه خود در آورد و گفت:

«این قراردادی است که شما با فدراسیون فوتبال ایران امضا کرده اید. در بند فسخ قرارداد، همه‌چیز شفاف نوشته شده است. در صورت فسخ قرارداد نهایت غرامت سه ماه از دستمزد است، نه یک‌سال.»

ویلموتس این موضوع را رد کرد، اما وکیلش بعد از بررسی آن متوجه شد اظهارات تاج صحت دارد و به همین خاطر در صدم‌ثانیه بین مرد بلژیکی و وکیلش بحث بالا گرفت. وکیل ویلموتس به او گفت:

«ما در بلژیک پای میز مذاکره نشستیم. اصلاً حرفی از سه ماه غرامت نبود. با فدراسیون فوتبال ایران توافق کردیم. قرار شد بند یک‌ساله در قرارداد بگذارند نه سه ماهه. شما چطور به این مسئله تن دادید؟»

ویلموتس هم خطاب به وکیلش گفت:

«من زبان انگلیسی بلد نیستم و بند سه ماه را ندیدم. کسی هم که همراه من بود تصور می‌کرد همه‌چیز طبق توافقی است که ما در بلژیک کرده‌ایم. آن را امضا کردیم و بعداً متوجه‌اش شدیم…»

ویلموتس انگیسی بلد نیست. قرارداد امضا شده بین دو طرف هم به زبان انگلیسی است. فدراسیونی‌‎ها می‌گویند این از زرنگ‌بازی آنهاست که چنین بندی را در قرارداد گنجانده و ویلموتس هم آن را امضا کرده است.

دیروز یکی از مسئولان فدراسیون فوتبال در این باره گفت:

«یکی از دلایل اصلی که آن‌ها تصمیم به شکایت گرفتند این مسئله بوده است. یعنی معتقدند فدراسیون توافقات در بلژیک را زیر پا گذاشته است، اما چیزی که در این قرارداد برای فیفا اهمیت دارد، امضای ویلموتس است. بنابراین او نمی‌تواند ادعای دیگری داشته باشد.»

وکیل اصلی ویلموتس همسر اوست، اما در زمان عقد قرارداد با فدراسیون فوتبال کاترین حضور نداشت و یکی دیگر از وکلای این مربی، به تهران آمده بود.

کلاه دومی که بر سر ویلموتس رفت: شانس آوردیم ویلموتس مقابل عراق روی نیمکت بود

اما  برگ برنده فدراسیون این است که سرمربی بلژیکی بعد از گرفتن دستمزد خود برای بازی با عراق روی نیمکت تیم ملی نشسته و فدراسیون با استناد به همین اتفاق توانست بند فسخ ۳ ماهه قرارداد را فعال کند و از زیر بار غرامت سنگین دربرود.

و یلموتس که تا قبل از بازی با عراق چند ماه حقوق نگرفته بود، اگر در این بازی روی نیمکت ایران نمی‌نشست، می‌توانست از فدراسیون تمام دستمزد قرارداد سه‌ساله‌اش را بگیرد، اما الان با انتخاب یک وکیل خوب می‌توان ویلموتس را در فیفا محکوم کرد چرا که او برابر عراق سرمربی ما بود و حالا نمی‌تواند ادعا کند بدون قرارداد و بعد از فسخ یک‌طرفه، از روی دلسوزی سرمربی تیم ملی ما بوده است.

خوب یا بد گویا این بار در یک قرارداد ما شانس آورده ایم و می توانیم کمی کمتر از بابت فسخ آن ناراحت شویم !

پی نوشت : اگر چه که رفتار فدراسیون نشین ها در این باره ( در صورت صحت ادعای خبرورزشی) قابل نقد است ، اما اصل موضوع این است که ویلموتس هم با علم به شرایط تحریم ما ، رفتار حرفه ای نداشت و در بدترین زمان ( پیش از بازی حساس با عراق) آرامش تیم را به هم ریخت.

ضمن اینکه اصل قرارداد هم قراردادی یکطرفه بوده ، از مبلغ هنگفت قرارداد تا این موضوع که به تازگی لو رفته :

چه فسخ از جانب ما بود و چه ویلموتس ، ما باید سه ماه غرامت می دادیم !!!

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها