کد خبر : 33179

داستان حضور یکی دیگر از خارجی‌های ضعیف تاریخ لیگ برتر به پایان رسید و پرسپولیس با پرداخت مبلغی سنگین برای بازیکنی که تنها ۳۴۶ دقیقه در ترکیب این تیم به میدان رفت موفق به فسخ قرارداد براندائو شد.

به گزارش فرهیختگان،‌ مهاجم برزیلی سرخ‌ها با هیاهوی زیادی راهی این تیم شد و قرار بود مشکل گلزنی تیم در فصل جدید را حل کند.

او که تنها ۲۴سال داشت، به‌عنوان مهاجمی آینده‌دار و گلزن وارد تهران شد اما آمارش در طول چند ماه حضورش در ایران به قدری فاجعه‌بار بود که هیچ‌کدام از هواداران تیم از رفتن او ناراحت نشدند.

براندائو با قراردادی ۵۰۰ هزار دلاری به پرسپولیس پیوست. مبلغی که برای او با سن‌وسال کم و آماری نه‌چندان خوب در تیم‌های سابقش کمی عجیب به نظر می‌رسید. به هر حال او از همان نخستین حضورش در زمین و برابر تراکتور نشان داد که دست‌کمی از دی‌کارمو، مهاجم معروف و پرحاشیه سابق قرمزها ندارد.

 بدتر از گرو و منشا

براندائو که توسط ایرج عرب، مدیرعامل وقت سرخ‌ها به این تیم پیوسته بود پنجشنبه گذشته با توافقی دوجانبه با باشگاه و دریافت ۲۵۲ هزار دلار از این تیم جدا شد. مبلغی که با دلار ۱۲۴۰۰ تومانی معادل سه میلیارد و ۱۲۴میلیون تومان است و این پول به پای بازیکنی ریخته شد که در ۶ بازی که برای پرسپولیس انجام داد و البته در هیچ‌کدام هم ۹۰ دقیقه در زمین نماند هیچ گل و پاس‌گلی در کارنامه‌اش ثبت نشده است.مقایسه آماری او با سایر مهاجمان خارجی که در سال‌های اخیر به تیم‌های بزرگ لیگ پیوسته‌اند عمق فاجعه را بیشتر نشان می‌دهد. مثلا کی‌روش استنلی، هموطن جونیور که در سپاهان بازی می‌کند برای این فصل قراردادی ۴۳۰ هزار یورویی امضا کرده و به این ترتیب برای نیم‌فصل ۲۱۵ هزار یورو دریافت می‌کند. او در این فصل که برخلاف سال‌های قبل درخشش لازم را نیز نداشته ۹ بار پیراهن سپاهان را به تن کرده که دو گل زده و یک پاس‌گل داده است.

این در حالی است که او هنوز پنج بازی دیگر فرصت دارد تا این آمار را برای نیم‌فصل نخست بهتر کند.شیخ دیاباته، مهاجم این فصل استقلال نیز با مبلغی مشابه جونیور به این تیم پیوست و اگرچه در ابتدا با بدشانسی و مصدومیت روبه‌رو شد اما در هشت بازی فصل جاری، چهار گل زده و یک پاس‌گل داده تا یکی از نفرات تاثیرگذار شاگردان استراماچونی در روند بردهای اخیر باشد. حتی ماریو بودیمیر کروات که سال گذشته تنها نیم‌فصل در پرسپولیس حضور داشت هم در ازای ۱۵۰هزار دلاری که برای نیم‌فصل قرارداد بست دو گل و دو پاس‌گل در کارنامه‌اش ثبت شد.استقلال در دو فصل گذشته چندین مهاجم خارجی به خدمت گرفت که اگر چه به جز تیام(۱۳ بازی و ۱۲ گل با قراردادی ۴۴۰ هزار دلاری) که یکی از بهترین خارجی‌های تاریخ آنها بود، بقیه درخشش خاصی نداشتند اما آنها هم آماری بهتر از این جوان برزیلی به جا گذاشتند. گادوین منشا، ایسما و الحاجی گرو همانند تیام هرکدام تنها نیم‌فصل حضور در استقلال را تجربه کردند. منشا که البته در پرسپولیس و پیکان آمار بسیار بهتری داشت برای نیم‌فصل دوم سال قبل از آبی‌ها ۲۰۰ هزار دلار گرفت و یک گل و سه پاس‌گل عملکرد او در این مدت بود. ایسمای ۲۵۰ هزار دلاری همانند منشا ۱۸ بازی کرد و سه گل زد و یک پاس‌گل داد. گرو هم که برای این مدت ۱۷۵ هزار یورو گرفت و یکی از ضعیف‌ترین مهاجمان این فهرست است در ۱۰ بازی خود یک گل زد و یک گل نیز برای هم‌تیمی‌هایش ساخت.

در چنین شرایطی شاید بتوان جونیور را که گزینه نهم کالدرون برای خرید مهاجم خارجی در ابتدای فصل بود، یکی از بنجل‌ترین و بی‌کیفیت‌ترین خارجی‌های تاریخ فوتبال ایران دانست که حضورش تنها روی اعصاب هواداران تیم بود و آورده‌ای برای قرمزها نداشت.

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها