کد خبر : 33157

وزیر آموزش و پرورش از ابلاغ شیوه‌نامه استخدام آموزش‌یاران نهضت و معلمان حق‌التدریس خبر داد و گفت: بر اساس آیین‌نامه رتبه‌بندی، معلمان با دانش و توانمندی مختلف، دریافتی متفاوت خواهند داشت.

به گزارش فارس، دومین نشست خبری محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش به فاصله ۷۰ روز با اولین نشست خبری‌اش برگزار شد؛ این نشست خبری در حالی برگزار شد که مدارس استان تهران به دلیل آلودگی هوا تعطیل هستند.

حاجی‌میرزایی در این نشست ضمن تبریک هفته بسیج به بسیجیان کشور، اظهار کرد: ۹۰ روز از حضورم در وزارت آموزش و پرورش می‌گذرد که لازم می‌دانم فعالیت‌های خود را به عموم مردم اطلاع‌رسانی کنم؛ همچنین هفته گذشته چند موفقیت خوب در اجرای وعده‌هایم داشتم که اولین آن، آیین‌نامه رتبه‌بندی است که در هیأت وزیران به تصویب رسید.

وی ادامه داد: بر اساس این آیین‌نامه، معلمان رتبه‌بندی می‌شوند که متناسب با رتبه‌هایی که به آنها اختصاص پیدا می‌کند، از مزایای متفاوتی برخوردار خواهند شد؛ هدف در این آیین‌نامه این است که معلمان با دانش، تجربه و توانمندی مختلف بتوانند از دریافتی متفاوتی بهره‌مند می‌شوند.

جزئیات رتبه‌بندی معلمان

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه یکی از پیش‌نیازهای اصلی در کیفیت، پرداخت پاداش به کیفیت‌های برتر است، افزود: اگر بخواهیم کیفیت رشد پیدا کند باید بین رفتارها و کارهای کیفی با کارهای غیرکیفی تمایز قائل شویم و کسانی که کار کیفی‌تری انجام می‌دهند بتوانند از امتیازات بیشتری برخوردار شوند بنابراین متناسب با اینکه افراد صلاحیت حرفه‌ای و تخصصی‌ بیشتری دارند، دریافت‌های بیشتری داشته باشند.

وی با بیان اینکه منطق اصلی رتبه‌بندی ارتقای کیفیت و افزایش انگیزه معلمان برای ارائه خدمت باکیفیت بیشتر است، گفت: در سال‌جاری برای این کار مهم 2 هزار میلیارد تومان در قانون بودجه سال 98 پیش‌بینی شده است که اجرای آن در نیمه دوم سال 98 میسر می‌کند؛ بنابراین با ابلاغ این مصوبه از سوی هیأت دولت، پرونده معلمان در هیأت‌های ممیزی که در سطح منطقه‌ای، استانی و منطقه‌ای تشکیل می‌شود، بررسی و ارزیابی می‌شود و بر اساس موقعیتی که پیدا می‌کنند، یکی از رتبه‌های یک تا 5 را دریافت می‌کنند.   

حاجی‌میرزایی با بیان اینکه این طرح شامل افرادی می‌شود که حداقل 2 سال سابقه معلمی داشته باشند، تصریح کرد: معلمان با احراز شرایط در رتبه‌‌ها قرار می‌گیرند؛ رتبه اول بعد از 2 سال، رتبه دوم پس از 6 سال خدمت و همین‌طور رتبه سوم بعد از 12 سال خدمت، رتبه چهارم بعد از 18 سال و رتبه پنجم پس از 24 سال خدمت خواهد بود البته ارتقای رتبه به شرط کسب توانمندی است.

وی درباره افراد تحت پوشش رتبه‌بندی اضافه کرد: تمام آموزگاران، دبیران، مربیان تربیتی، مراقبان سلامت، مربیان ورزش، مشاوران واحد‌های آموزشی، مدیر و معاون آموزشی مشمول طرح رتبه‌بندی قرار می‌گیرند‌ و فرهنگیان که از گروه آموزشی به اداری رفتند مخیر هستند که کار اداری انجام دهند یا می‌توانند به بخش آموزشی برگردند؛ بنابراین کسانی که با ما همکاری می‌کنند یا مشمول استفاده از امتیاز رتبه‌بندی هستند یا مشمول استفاده از امتیاز کارکنان اداری هستند.

وی درباره میزان افزایش حقوق معلمان افزود: این موضوع یکی از گام‌هایی است که برای کیفیت‌بخشی به نظام تعلیم و تربیت و همچنین تأمین معیشت مناسب‌تر فرهنگیان در نظر گرفتیم؛ فاصله‌های دریافتی معلمان با سایر کارکنان نیازمند ترمیم‌های جدی و اساسی است و تلاش داریم متناسب با ظرفیت‌ بودجه کل کشور با حرکت‌های تدریجی به سمت بهبود وضعیت دریافتی معلمان برویم ولی شاید راه‌حل مناسب‌تر برای این‌کار، خارج کردن معلمان از شمول قانون مدیریت خدمات کشوری باشد و تدوین یک قانون خاص برای معلمان است چون معلمی یک شغل مانند دیگر شغل‌ها نیست و اقتضائات خاص خود را دارد لذا یکی از اقدامات ما تأمین معیشت مناسب فرهنگیان است.

پیش‌بینی 170 هزار مسکن برای فرهنگیان

حاجی‌میرزایی اضافه کرد: گام دیگر که برای بهبود معیشت فرهنگیان برداشته شد، تفاهم‌نامه‌ای با وزارت مسکن برای ساخت مسکن ویژه ۱۷۰ هزار فرهنگی است و همه فرهنگیان فاقد مسکن شهری و روستایی می‌توانند متقاضی دریافت آن باشند به شرط آنکه از تسهیلات مسکن استفاده نکرده باشند.

وی با بیان اینکه این طرح 3 ساله پیش‌بینی شده است، افزود: بر اساس این تفاهم‌نامه، متقاضی و افراد تحت تکفل وی باید فاقد زمین یا واحد مسکونی باشند و تاکنون از هیچ‌یک از امکانات دولتی مانند زمین، واحد مسکونی، تسهیلات یارانه‌ای خرید و احداث مسکن استفاده نکرده باشند؛ شرایط دیگری را هم پیش‌بینی کردیم به عنوان مثال متأهل بوده یا سرپرست خانوار باشد و زنان خودسرپرست مشروط به داشتن 35 سال سن می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند؛ همچنین شرط 5 سال سکونت در منطقه‌ای که فرهنگیان متقاضی هستند، وجود دارد.

وزیر آموزش و پرورش به جامعه هدف این طرح اشاره کرد و بیان داشت: اولویت ما شامل بانوان فرهنگی سرپرست خانوار، کارکنان شاغل رسمی، پیمانی، قراردادی بالای 20 سال سابقه خدمت، زوجین فرهنگی و  بازنشستگان فرهنگی است و اگر سقفی که پیش‌بینی شده است در این طرح تکمیل نشود، افراد بدو استخدام نیز می‌توانند مشمول این تفاهم‌نامه شوند. 

وی درباره هزینه هر واحد مسکونی در این توافق‌نامه چقدر خواهد شد، گفت: با اختصاص زمین، بخشی از هزینه‌ها کاهش می‌یابد اما هزینه اصلی با اینکه واحد مسکونی در کدام منطقه جغرافیایی واقع است و متراژ آن چقدر است، تغییر می‌کند.

حاجی‌میرزایی اضافه کرد: وظیفه وزارت راه و شهرسازی این است که تسهیل و تسریع در تعیین و تغییر کاربری‌های مورد نیاز اراضی برای آموزش و پرورش داشته باشد و همچنین کنترل واجد شرایط بودن افراد را انجام دهد و فهرست و مشخصات واحدهای مسکونی فاقد متقاضی مسکن مهر و سایر پروژه‌های در دست اقدام که قابلیت انتقال برای کارکنان داشته باشد را به ما اعلام کند؛ ضمن اینکه زمینه اولویت برخورداری فرهنگیان ساکن در شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت از برنامه‌های حمایتی تأمین مسکن را فراهم کند البته حمایت از فرهنگیانی که در بافت‌های فرسوده شهرها ساکن هستند و تمایل دارند که واحدهایشان را نوسازی کنند از دیگر وظایف وزارت مسکن، راه و شهرسازی است.

شیوه‌نامه تبدیل وضعیت معلمان حق‌التدریس و مربیان پیش‌دبستانی ابلاغ شد

وزیر آموزش و پرورش به ابلاغ ‌شیوه‌نامه تبدیل وضعیت مربیان پیش‌دبستانی، آموزشیاران نهضت سوادآموزی و معلمان حق‌التدریس در هفته گذشته خبر داد و گفت: در قانون مجلس شورای اسلامی پیش‌بینی شده بود که برای تبدیل وضعیت این افراد باید اقدام شود که آیین‌نامه‌ای باید به تصویب می‌رسید که این آیین‌نامه در هفته‌های اول مسؤولیت بنده در هیأت وزیران به تصویب رسید.

وی ادامه داد: باید شیوه‌نامه این آیین‌نامه ظرف 3 ماه تهیه و ابلاغ می‌شد که ما کمتر از 3 ماه شیوه‌نامه را تدوین و ابلاغ کردیم؛ کسانی که مشمول این وضعیت باشند، حق‌التدریس‌های دارای سابقه همکاری قبل از سال ۹۱ و مربیان پیش‌دبستانی دارای سابقه قبل از سال ۹۱ به استخدام در می‌آیند البته یک دوره یک ساله باید در دانشگاه فرهنگیان بگذرانند و در آزمون نهایی پایان دوره شرکت می‌کنند.

حاجی‌میرزایی اضافه کرد: نکته مورد نظر این است که معیاری که برای به‌کارگیری این افراد وجود دارد این است که متناسب با نیاز ما به رشته تحصیلی، دوره تحصیلی و جنسیت، این افراد مورد استخدام قرار می‌گیرند و به میزان که ظرفیت استخدام از سوی سامان اداری و استخدامی داده شود البته قانون ما را ملکف کرده است که تا پایان برنامه ششم این کار را انجام دهیم و به مرور این افراد به استخدام در می‌آیند.

وی ادامه داد: گروه دیگر، آموزشیاران نهضت سوادآموزی که قبل از سال 92 با نهضت سوادآموزی همکاری داشتند که باید ابتدا در آزمون ورودی شرکت کنند و اگر بیش از ۵۰ درصد نمره را کسب کنند باید در دوره یک ساله در دانشگاه فرهنگیان شرکت کنند و پس از آزمون نهایی دوره یکساله و در صورت موفقیت البته با در نظر گرفتن رشته تحصیلی، دوره و جنسیت و ظرفیت، استخدام می‌شوند.

وزیر آموزش و پرورش درباره مربیان پیش‌دبستانی گفت: مربیانی که از سال‌های دور با ما همکاری داشتند، وضعیت‌شان مشخص خواهد شد؛ در این مورد برای برخی مربیان پیش‌دبستانی به این دلیل که هم در آیین‌نامه دولت و هم در حکم دیوان عدالت اداری تصریح شده است که باید از دولت حقوق دریافت کرده باشد و ابلاغ از آموزش و پرورش داشته باشند، آن دسته از معلمانی که فاقد ابلاغ از آموزش و پرورش و حقوق از دولت هستند، از مشمولیت این مصوبه خارج هستند.

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها