کد خبر : 31772

فیلم کوتاهی که ساعتی قبل از آغاز بازی فولاد و پرسپولیس از طریق کانال روزنامه خبرورزشی منتشر شد، بار دیگر پای جادو و جادوگری را به فوتبال ایران باز می‌کند.

به گزارش خبرورزشی، اگر چه از همان بازی‌های نخست فصل جدید شایعه‌هایی به گوش می‌رسید مبنی بر ارتباط یکی، دو دروازه‌بان لیگ برتری با یک شخص شمالی مدعی آشنایی با فنون جادو و بعضی‌ها هم ادعا می‌کردند یکی، دو مربی با دعانویس در ارتباط هستند، اما امسال تا همین هفته هیچ سندی درباره ورود جادوگران به ورزشگاه‌ها وجود نداشت و در هیچ استادیومی کسی ندیده بود جادوگران روی سکو‌ها حضور محسوس داشته باشند.

اما فیلم پخش شده از ورزشگاه اهواز دوباره هوش و حواس‌ها را به سمت جادو می‌برد. هر چند هنوز مشخص نیست واقعاً هدف این شخص که او را تدارکات فولاد نامیده‌اند، از آب‌پاشی یواشکی روی خط دروازه چیست، ولی فیلم منتشر شده به وضوح نشان می‌دهد یک نفر با طی کردن خط طولی و سپس خط عرضی زمین به دروازه می‌رسد، در بطری آب معدنی را باز می‌کند و بعد از لمس تیر دروازه، در حال قدم زدن روی خط دروازه، بطری را برمی‌گرداند و محتویات آن را روی خط دروازه می‌ریزد.

نمی‌توان قضاوت کرد هدف او از این کار چیست؟ عده‌ای می‌گویند شاید محتوای آب معدنی مایعی باشد که جادوگر‌ها روی آن اوراد مخصوص خودشان را می‌خوانند و با آن طلسم و جادو می‌کنند. عده‌ای معتقدند احتمال دارد این شخص برای باطل کردن سحر و جادو، ادرار بچه نابالغ را روی خط دروازه ریخته باشد. (فوتبال ما سابقه این کار را زیاد دارد و همین چند سال پیش، وقتی به سرپرست و سرمربی یک تیم دسته اولی خبر دادند تیم حریف، شما را جادو کرده، یک نفر را با ادرار بچه نابالغ به زمین فرستادند تا جادو را باطل کند!)

هیچ یک از این دو روایت را نمی‌توان چشم‌بسته قبول کرد. مگر می‌شود جواد نکونام با سابقه بازی در لالیگا و آشنایی‌اش با علم روز فوتبال، دنبال باور‌های خرافی باشد؟ با عقل جور درنمی‌آید او یا کالدرون بخواهند حریف را جادو کنند یا وقتی می‌شنوند حریف طلسم‌شان کرده، تحت تأثیر قرار بگیرند و بخواهند با محتویات بطری آب معدنی، جادو را باطل کنند!

به نظر شما، تدارکات فولاد جلوی دروازه چه می‌کرده است؟ این را باید از خودش پرسید... یکی از کانال‌های غیررسمی مدعی شد شاید هدف او لغزنده کردن خط دروازه برای بیرانوند باشد، اما او قوی‌ترین روغن را هم روی خط دروازه ریخته باشد باز تا قبل از شروع مسابقه جذب زمین می‌شود و تازه از کجا معلوم که بیرانوند نیمه اول را درون آن دروازه شروع می‌کرد؟

این که اصلاً منطقی نیست و اتهام جادوگری یا ابطال سحر هم فعلاً در حد حدس و گمان است، اما آیا قوانین فوتبال ایران، ماده و بند و تبصره‌ای برای برخورد با جادوگران یا رفتار‌های شک‌برانگیز این‌چنینی دارد؟

منتظریم فدراسیون فوتبال بعد از پیگیری اتفاق رخ داده در اهواز، خیلی قاطعانه با این ماجرا برخورد کند. واقعاً بد است در کوران لیگ حرفه‌ای، بعضی‌ها دنبال محتویات بطری و ادرار بچه نابالغ و باور‌های خرافی باشند. این یکی دیگر قابل تحمل نیست.

دکتر عبدالله سمامی: فوتبال را باید مصون نگه داریم

عضو کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال در این خصوص گفت: یکی از مسائلی که به طور اساسی مورد پیگیری کمیته اخلاق است بحث جادوگری و این قبیل مسائل است و ما وظیفه داریم کاری کنیم که فوتبال از این بحث‌ها محفوظ بماند و به طور جد برخورد‌های قانونی انجام خواهیم داد و چنانچه در موردی مستندات کافی وجود داشته باشد ورود کرده و شدیدترین مجازات‌ها را در خصوص متخلفان اعمال خواهیم کرد چرا که این مسائل انحرافی حاشیه‌ساز خواهد بود.

غلامرضا رفیعی: کمیته اختلاق وارد عمل می‌شود

وکیل بین‌المللی و حقوقی فوتبال در این خصوص به خبرورزشی گفت: قطعاً رسیدگی به این‌گونه مسائل مربوط به کمیته اخلاق است که دوستان ورود خواهند کرد و در آیین‌نامه‌های انضباطی جرایم مربوطه به طور کامل پیش‌بینی شده که شرط‌بندی، جادوگری و... چه عواقبی دارد. اینکه دوباره شاهد برخی مسائل در فوتبال هستیم جای تعجب دارد، ولی آیا می‌توانیم این مسائل را ریشه‌کن کنیم؟ واقعاً نمی‌دانم چه جوابی بدهم!

عبدالرحمن شاه‌حسینی: این کار‌ها درست مثل کلاهبرداری است

رئیس پیشین کمیته انضباطی در این خصوص گفت: این مسائل مصداق فساد و انحراف در فوتبال است که باید برخورد‌های قاطعی با آن صورت بگیرد. موضوع جادوگری همان شیادی و کلاهبرداری است و هرگز نمی‌شود با این مسائل نتیجه گرفت و اگر این‌طور بود که هر کسی با جادوگری نتیجه می‌گرفت و قهرمان می‌شد! به نظرم این مسائل از پایه مردود است و باید برخورد محکمی با عوامل آن که کارشان کلاهبرداری است صورت بگیرد. این مسائل از لحاظ شرعی هم مردود است.

حسین عبداللهی: در آیین‌نامه‌ها پیش‌بینی شده است

دبیر کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در این خصوص به خبرورزشی گفت: رسیدگی به این مسائل مربوط به کمیته محترم اخلاق است و به طور حتم همکاران‌مان با جدیت پیگیر این مسائل هستند. قطعاً آیین‌نامه‌های انضباطی پیش‌بینی‌های لازم را در خصوص جرایم مربوط داشته و برخورد‌های قاطعی با این پدیده شوم صورت خواهد گرفت تا شاهد فوتبال پاک در کشورمان باشیم.

ناصر ابراهیمی: باید مادام‌العمر محروم شوند

مربی باسابقه فوتبال کشورمان در این خصوص گفت: طی این ۴۰، ۵۰ سالی که در کار مربیگری بوده‌ام مسائل اینچنینی زیاد دیدم. به نظرم این کار‌ها یک دروغ بزرگ است و هر کس یا کسانی که سراغ جادوگر و این مسائل می‌روند باید مادام‌العمر محروم شوند چرا که با این کار می‌خواهند فوتبال را به انحراف بکشانند و پول‌های بادآورده دربیاورند. من هرگز به این مسائل اعتقاد نداشتم و کمیته انضباطی باید هر طور شده ریشه این مسائل فاسد را خشک کند.

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها