کد خبر : 27240

مربیان بازنده همیشه باید آماده تندترین انتقادات باشند؛ مخصوصا اگر وارث دوران کامیابی و افتخار یک تیم بوده باشند.

به گزارش همشهری ورزشی، دردی که امروز بعد از تنها یک باخت در زمین تراکتور به جان گابریل کالدرون افتاده، شبیه دردی است که این سال‌ها همه مربیان بعد از گواردیولا و فرگوسن در بارسلونا و منچستریونایتد تحمل کرده‌اند.

حالا وضع کالدرون هم همین است و باید به همزیستی با سایه سنگین برانکو خو بگیرد. برانکو فوق تخصص کسب امتیاز در تبریز بود و طبعا دست خالی کالدرون در این شهر، مایه ملامت او خواهد شد، اما حتی در دل همین شکست هم می‌شد نشانه‌های امیدوارکننده‌ای از سبک مربیگری کالدرون پیدا کرد.

وفاداری به فوتبال هجومی

پرسپولیس در یکی از سخت‌ترین مسابقات فصلش فقط با یک هافبک دفاعی به میدان رفت. اگرچه کمال کامیابی‌نیا به خاطر مصدومیت در دسترس نیست، اما اگر کالدرون می‌توانست از حضور ربیع‌خواه یا حتی یک عنصر دفاعی دیگر در کنار احمد نوراللهی سود ببرد؛ او اما این کار را نکرد و در طول نود دقیقه تنها یک بازیکن را مقابل خط دفاعی تیمش قرار داد. پرسپولیس البته در نیمه اول بازی تبریز دچار نوعی «ترس تیمی» شد و این هراس تا زمان به ثمر رسیدن گل تراکتور از تیم دور نشد. با وجود این، کالدرون به حفظ عناصر هجومی‌اش در زمین متعهد ماند و حتی با تعویض‌هایش در نیمه دوم، این رویه را تشدید هم کرد. این می‌تواند یک نشانه دلپذیر و امیدوارکننده برای ادامه فصل باشد؛ حتی اگر سرخپوشان در دو بازی رسمی اول‌شان فقط یک گل زده باشند.

بدعتی به نام تعویض بین دو نیمه

یکی از عادت‌های برانکو تعویض دیرهنگام بود. او هرگز عادت نداشت بازیکن ضعیف را فورا تعویض کند و مثلا جابه‌جایی بین دو نیمه، جز در زمان‌هایی که یک بازیکن مصدوم می‌شد اتفاق نمی‌افتاد. کالدرون اما نگاه دیگری دارد. او دیروز بین دو نیمه امید عالیشاه را که خوب بازی نمی‌کرد و تحت فشار هواداران حریف بود تعویض کرد؛ آنچه نشان می‌دهد برای تغییر ارنج در تیم این مربی، لزوما نیازی به گذشت 60 یا 70 دقیقه از زمان بازی نیست. در این شرایط بازیکن جانشین هم فرصت بیشتر و بهتری برای ارایه توانایی‌هایش خواهد داشت؛ اتفاقی که روز جمعه برای بشار رسن رخ داد و بازی پرسپولیس با حضور او در زمین عوض شد.

ماجرای مهدی شیری

در تیم برانکو مدافعان کناری معمولا حاشیه امنیت داشتند و در طول چهار سال گذشته جز در یکی، دو مورد دیده نشد بازیکنی در این پست به دلیل ضعف فنی تعویض شود. کالدرون اما در این مورد هم سیاست دیگری دارد. او اوایل نیمه دوم مهدی شیری را که خوب بازی نمی‌کرد از زمین بیرون برد و سیامک نعمتی را یک خط عقب کشید تا جا برای امیر روستایی باز شود؛ گرچه این بازیکن جوان برای دومین هفته پیاپی قدر موقعیت بسیار خوبی که در اختیارش قرار گرفته بود را ندانست و نمایش قابل دفاعی ارایه نداد. به این ترتیب روشن است که در تیم کالدرون، هیچ بازیکنی درون زمین حاشیه امنیت ندارد و نمایش ضعیف می‌تواند منجر به تعویض هر مهره‌ای در هر پستی شود. برای جا افتادن موضوع، کافی است این داستان را با همه مسابقاتی که مثلا محسن ربیع‌خواه 90 دقیقه بی‌ثمر در زمین باقی می‌ماند مقایسه کنید.

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها