کد خبر : 25463

عضو کمیسیون آموزش‌وتحقیقات مجلس گفت: اگر معلمان حق التدریس‌خوب هستند پس چرا تعیین تکلیف نمی‌شوند؟ معلمان یک جور درس می‌دهند، اما سه جور حقوق می‌گیرند.

به گزارش تسنیم، قاسم احمدی لاشکی نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در برنامه تلویزیونی پرسشگر با موضوع چالش‌های آموزش های مهارتی اظهار‌کرد: در حال حاضر 14 میلیون و 134 هزار دانش‌آموز و 930 هزار حقوق‌بگیر داریم از این آمار هفت میلیون و 726 هزار دانش‌آموز ابتدایی، 2 میلیون و 950هزار دانش‌آموز متوسطه اول و سه میلیون و 456 هزار دانش‌آموز متوسطه دوم هستند.

وی افزود: نزدیک به دو میلیون نفر در شاخه نظری و حدود 611 هزار نفر در شاخه کاردانش و 482 هزار نفر در شاخه فنی و حرفه‌ای مشغول به تحصیل هستند.

در هیچ کجای دنیای تنوع مدارسی که در ایران وجود دارد را نمی‌بینیم

احمدی لاشکی با اشاره به اینکه ساماندهی نیروی انسانی و تنوع مدارس دو چالش آموزش و پرورش هستند، گفت: آیا در هنرستان‌های کاردانش مربی به اندازه لازم وجود دارد یا خیر؟ مدارس دیگر هم همینطور. از سوی دیگر با تنوع مدارس روبرو هستیم و هیچ کجای دنیا اینگونه نیست. با توجه به آنچه در کمیسیون آموزش به طور شفاف از مسئولین می‌شنوم یقین میدانم اول مهر دچار مشکل جدی هستیم.

احمدی لاشکی ادامه داد: از مجموع پرسنل آموزش و پرورش،589 هزار معلم، 176 هزار مدیرو معاون و مابقی کادر اجرایی‌اند و ما 43 هزار مدرسه زیر50 دانش آموز داریم.کره جنوبی جمعیت دانش آموزی 6 میلیونی و در عین حال بیش از 500 هزار نیروی انسانی دارد و در کلاس درس 25 نفره همزمان 5 معلم سرکلاس‌اند.

معلمان یک مدل درس می‌دهند اما سه مدل حقوق می‌گیرند

وی با اشاره به اینکه دائم گفته می‌شود معلم تامین می‌شود، اما باید پرسید از کجا؟ از حق التدریس‌ها و سرباز معلم‌ها؟ گفت: اگرحق التدریس‌ها خوب هستند چرا تعیین تکلیف نمی‌شوند؟ آموزش و پرورش دنبال این نیست که پول و بودجه اجرای قانون تعیین تکلیف آنها را از سازمان برنامه و بودجه بگیرد. نتیجه این می‌شود که اول مهر معلمی را سر کلاس می‌فرستیم که حقوق کافی به او نمی‌دهیم، عید حقوق ندارد، ریزگردها که مدرسه را تعطیل کرد باز حقوق ندارد با چه انگیزه و آرامشی باید سرکلاس برود؟ معلمان سه نوع‌اند، یک جور درس می‌دهند، اما سه جور حقوق می‌گیرند در شاخه کاردانش هم برون‌سپاری می‌کنند، اگر این کار انجام نشود با کمبود مربی مواجه می‌شوند.

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها