کد خبر : 17911

امروز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ بازار طلا و ارز تهران روی مدار کاهشی حرکت کرد و به میزان قابل توجهی از قیمت‌ها کاسته شد و بعدازظهر بازار با جسارت بیشتری در مسیر افت قیمت حرکت کرد و موفق شد مرزهای مقاومتی بازار را بشکند.

به گزارش اقتصادنیوز ، صبح امروز صرافی ملی بدون تغییر در نرخ خرید، نرخ فروش دلار و یورو را ۵۰ تومان بالا برد اما با حاکم شدن فضای کاهش قیمت، به همین میزان از نرخ خرید کاسته شد. سکه طرح جدید امروز بالاخره موفق شد مرز مقاومتی و روانی ۵ میلیون تومانی را بشکند اما در نهایت بالای این مرز ثبت شد. مثقال طلای آبشده امروز به زیر مرز ۲ میلیون تومانی رفت و رقم ۱ میلیون و ۹۸۳ هزار تومان را ثبت کرد.

بازار طلا و ارز پایتخت در پنجمین روز همفته سیر کاهش قیمت را پیمود و با پایین آمدن از سطوح مقاوتی، نرخ‌ها کاهش محسوسی را تجربه کردند. در این میان کاهش قیمت سکه با توجه به اصلاح قیمت در ساعات پایانی روز و بازگشت به بالای سطح 5 میلیون تومانی کمتر به چشم آمد.

فعالان و کارشناسان بازار عوامل اقتصادی و غیراقتصادی را بر روند کاهشی امروز موثر می‌دانند. در این میان اغلب فعالان تاثیر عامل اقتصادی را بیش از سیگنال‌های سیاسی ارزیابی می‌کنند.

کاهش نسبی تنش‌های سیاسی میان ایران و آمریکا و اظهارات مقامات رسمی دو طرف با تاکید بر اینکه تمایلی برای درگیری نظامی وجود ندارد، دست نوسان‌گیران افزایشی برای مانور روی این اخبار را تا حدی بست. اما اغلب فعالان، سیگنال‌های این دست اخبار سیاسی را برای این میزان نوسان ناکافی می‌دانند. کاهش تقاضای احتیاطی نیز به عنوان یک عامل تاثیرگذار در روند تعدیلی روزهای اخیر مطرح می‌شود. همچنین خبر احتمال همکاری‌های بانکی میان ایران و بانک کونلون چین، چشم‌انداز منفی نقل‌وانتقالات پولی در عصر تحریم را اندکی بهبود بخشید.

اغلب بازیگران بازار از عرضه حجم قابل توجه ارز در بازار داخلی خبر می‌دهند که در کنار عرضه درهم در بازار دوبی زمینه‌های کاهش‌های بیشتر در شاخص ارزی را فراهم کردند. نرخ حواله درهم که شب گذشته با قیمت 4135 تومان به کار خود پایان داد، امروز در همان ساعات اولیه به زیر 4100 تومان رفت و عصر تا 4035 تومان هم عقب‌نشینی کرد. در همین حال دلار هرات تا محدوده 14500 تومان نیز عقبگرد داشت. هرچند عصر با تعدیل نرخ دلار هرات و حواله درهم، شاخص ارزی نیز اندکی ذژرشد یافت.

قیمت انواع سکه و طلا

سکه امامی (طرح جدید) روز گذشته با قیمت 5 میلیون و 65 هزار تومان به کار خود پایان داد و صبح امروز با نرخ 5 میلیون و 60 هزار تومان آغاز به کار کرد. بعدازظهر سکه با شکستن مرز 5 میلیون تومانی تا رقم 4 میلیون و 985 هزار تومان نیز کاهش یافت اما نهایتاً در لحظه تنظیم گزارش (حوالی ساعت 7.30 عصر) هر قطعه سکه امامی روی رقم 5 میلیون تومانی ثبت شد.

سکه بهار آزادی (طرح قدیم) امروز با 50 هزار تومان کاهش به 4 میلیون و 830 هزار تومان رسید. نیم‌سکه و ربع‌سکه نیز با کاهش 50 هزار تومانی به ترتیب 2 میلیون و 770 هزار تومان و 1 میلیون و 770 هزار تومان قیمت خوردند. سکه گرمی هم 10 هزار تومان کاهش یافت و به 1 میلیون و 20 هزار تومان رسید.

مثقال طلای آب‌شده روز گذشته نهایتاً قیمت 2 میلیون و 12 هزار را ثبت کرد و امروز هر مثقال طلای 17 عیار با نرخ 2 میلیون و 5 هزار تومان کار خود را آغاز کرد. در ادامه مظنه طلا با شکستن مرز مقاومتی 5 میلیون تومانی تا محدوده 1 میلیون و 970 هزار تومان پایی آمد و در لحظه تنظیم گزارش (حوالی ساعت 7.30 عصر) رقم 1 میلیون و 983 هزار تومان را ثبت  کرد.

اونس طلا در بازار جهانی امروز 1296 دلار شد. همچنین امروز در بازار داخلی گرم طلای 18 عیار در محدوده 450 هزار تومان قرار گرفت.

قیمت دلار و ارزهای رایج

صرافی ملی امروز قیمت رسمی خرید دلار آمریکا را 14.750 تومان، و قیمت فروش آن 14,850 تومان اعلام کرد. همچنین صرافی ملی قیمت خرید و فروش یورو را به ترتیب 16,750 تومان و 16,850 تومان اعلام کرد.

در بازار غیررسمی دلار آمریکا که روز گذشته در محدوده 15100 تومانی قرار گرفته بود امروز با کاهش نرخ دلار هرات به زیر مرز 15 هزار تومان رفت. در ساعاتی از روز دلار آمریکا در محدوده 14700 تومان جابه‌جا شد و در نهایت عصر امروز بین 14800 تا 14850 تومان معامله شد.

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها