خبرفوری :

کد خبر : 13477

امروز شنبه ۲۵ اسفند، قیمت‌ها در بازار طلا و ارز پایتخت با کاهش نسبی بازگشایی شدند. در ادامه معاملات قیمت‌ها در دامنه نوسانی محدودی جابه‌جا شدند، اما نهایتاً بعدازظهر قیمت‌ها نسبت به نرخ‌های انتهای هفته کاهش اندکی داشته‌اند.

به گزارش اقتصادنیوز، بعدازظهر شنبه دلار آمریکا در بازار آزاد اندکی بالای مرز ۱۳ هزار تومان، و در صرافی‌های مجاز اندکی پایین‌تر از این مرز متوقف شد. سکه طرح جدید در میانه‌های کانال ۴.۶ میلیون تومان و مثقال طلای آبشده اندکی بالاتر از مرز ۱.۸ میلیون تومان قرار گرفت.

انتهای هفته گذشته بازار مسیر افزایشی را پیمود و در نخستین روز از آخرین هفته سال 1397 خورشیدی، بازار طلا و ارز تهران با کاهش اندک نرخ‌ها بازگشایی شد. در ادامه روز نرخ‌ها گاهی میل به صعود و گاهی میل به نزول داشتند اما نهایتاً هیچ یک پتانسیل کافی برای رشد یا ریزش محسوس را نداشتند و بعدازظهر نیز، بازارساز موفق شد اندکی قیمت‌ها را پایین‌تر از نرخ‌های نهایی پنجشنبه ببندد.

جدال بازارساز و انتظارات افزایشی

بازار امروز طلا و ارز تهران، صحنه تقابل دو نیروی «سیاست‌گذاری بازارساز» و «انتظارات افزایشی» بود. صرافی ملی در آغاز قیمت‌هایش را اندکی کاهش داد اما در ادامه اثرگذاری اقدامات بازارساز خنثی، و بازار اندکی افزایشی شد. افزایشی که ریشه اصلی آن ورود بازیگران حرفه­ای به پوزیشن خرید بود؛ بازیگران حرفه­ای به 3 دلیل «انتظارات عقب­نگر»، «عدم اطمینان ناشی از تمدید تحریم­ها» و «جو روانی پایان سال»، روزهای آخر سال را زمان خرید می­دانند.

از سوی دیگر اما بازارساز با عرضه بر کاهش قیمت‌ها اصرار داشت. در سمت عرضه رسمی، می­توان اصرار سیاست­گذار به کاهش دلار را مشاهده کرد. برخی از فعالان بازار علت پافشاری سیاست­گذار به کاهش دلار را به 2 عامل «اثر روانی پایان سال» و «اصرار به قاعده­مندی» نسبت می­دهند. با توجه به اینکه نرخ پایان سال تا حدودی اثر مقایسه­ای داشته و عملکرد سیاست­گذار را در تفسیرهای اقتصادی روایت می­کند، برخی کارشناسان معتقدند این اثرسیاست­گذار ارزی را وادار به مداخله کاهشی پایان سال می­کند.

قیمت انواع سکه و طلا

سکه امامی (طرح جدید) هفته گذشته با قیمت 4 میلیون و 660 هزار تومان به کار خود پایان داد و امروز با نرخ 4 میلیون و 635 هزار تومان بازگشایی شد. در ادامه سکه به مرز 4.6 میلیون تومان نیز رسید اما در لحظه تنظیم گزارش (حوالی ساعت 6 بعدازظهر) قیمت سکه طرح جدید 4 میلیون و 630 هزار تومان شده‌است.

سکه بهار آزادی (طرح قدیم) امروز 4 میلیون و 450 هزار تومان، نیم‌سکه 2 میلیون و 550 هزار تومان و ربع‌سکه 1 میلیون و 620 هزار تومان شد. سکه گرمی نیز 850 هزار تومان قیمت دارد.

مثقال طلای آب‌شده انتهای هفته گذشته نهایتاً نرخ 1 میلیون و 815 هزار تومان را به ثبت رساند و امروز هر مثقال طلای 17 عیار با قیمت 1 میلیون و 807 هزار تومان کار خود را آغاز کرد. طلای آبشده تا ظهر از مرز 1.8 میلیون نیز برای لحظاتی پایین‌تر رفت اما در لحظه تنظیم گزارش (حوالی ساعت 6 بعدازظهر) مثقال طلای آبشده 1 میلیون و 812 هزار تومان است.

اونس طلا در بازار جهانی امروز 1302 دلار بسته شد. بعدازظهر در بازار داخلی گرم طلای 18 عیار بالای 410 هزار تومان و گرم طلای 24 عیار بالای 550 هزار تومان رفت.

قیمت دلار و ارزهای رایج

صرافی ملی امروز دلار را با نرخ 13 هزار و 50 تومان برای خرید و 13 هزار و 100 تومان برای فروش معامله کرد.  همچنین نرخ بازگشایی خریدوفروش یورو (ارز مسافرتی) 14 هزار 900 تومان و 14 هزار و 950 تومان خرید و فروش کرد.

دلار آمریکا در بازار غیررسمی هفته گذشته در محدوده 13 هزار و 200 تومان به کار خود پایان داد و امروز هر دلار در بازار آزاد با نرخ 13 هزار 100 تومان آغاز به کار کرد. در لحظه تنظیم گزارش (حدود ساعت 6 بعدازظهر) دلار در محدوده 13 هزار و 100 تومان قرار دارد. یورو نیز زیر مرز 15 هزار تومان قرار گرفته است.

پوند انگلیس امروز در صرافی‌ها در نیمه پایین کانال 17 هزار تومان قرار گرفت. نرخ حواله درهم امارات  نیز بعدازظهر امروز در نیمه بالای کانال 3500 تومان قرار گرفت.

ارسال نظر

دیگر رسانه ها