کد خبر : 12683

نوذر رودنیل گفت: علیرضا فغانی حداقل یک پنالتی به سود پرسپولیس در بازی با نساجی اعلام نکرد.

نوذر رودنیل در مورد نحوه قضاوت علیرضا فغانی در بازی پرسپولیس و نساجی گفت: یکی از فاکتورهای سختی بازی شرایط جوی است. بارش شدید باران در این مسابقه کار داور را برای قضاوت سخت کرد و در چنین شرایطی تشخیص خطاها برای داور مشکل می‌شود. زمین چمن مصنوعی ورزشگاه قائمشهر هم وضعیت مناسبی نداشت هرچند که این چمن مصنوعی بود.

وی افزود: در دقیقه ۳۱ مسابقه توپ ظاهراً به دست بازیکن نساجی در محوطه جریمه برخورد کرد اما تصویربرداری افتضاح تلویزیونی چیزی را نشان نداد که بتوانیم در این مورد اظهارنظر کنیم.

نوذر رودنیل گفت: بزرگترین اتفاق مسابقه در دقیقه ۷۸ رخ داد. مدافع نساجی روی مهدی ترابی مرتکب خطای پنالتی شد اما متأسفانه فغانی این پنالتی را ندید. کمک داور اضافه پشت دروازه هم به او کمک نکرد. بنابراین باید گفت فغانی حداقل یک پنالتی در این مسابقه برای پرسپولیس اعلام نکرد ضمن اینکه در سایر دقایق مسابقه کارت‌های زردی که به بازیکنان نشان داد درست بود و خطاهایی هم که تشخیص داد با تصمیم صحیح انجام شد.

در همین رابطه حسین عسگری می‌گوید: تصاویر نه چندان با کیفیت دوربین ورزشگاه شهید وطنی باعث شده تا نتوان نظر دقیقی درباره صحنه‌های کارشناسی این بازی داد.

حسین عسگری رئیس سابق کمیته داوران درباره قضاوت علیرضا فغانی در دیدار نساجی و پرسپولیس اظهار کرد: ابتدا باید بگویم که کیفیت دوربین ورزشگاه شهید وطنی به قدری بد بود که حتی تشخیص صحنه‌های رخ داده در تصویر آهسته هم امکان نداشت. من نمی‌دانم دیگر چه بلایی باید سر فوتبال ما بیاید تا بازیکن‌ها یادشان باشد که بیهوده اعتراض نکنند.

وی ادامه داد: در نیمه اول که صحنه مشکوکی در محوطه جریمه نساجی رخ داد، تصاویر تلویزیونی به ما اجازه نمی‌دهد درباره آن با قاطعیت صحبت کنیم. به نظر من حالت دست مدافع نساجی عادی بود و شدت ضربه به قدری بود که نمی‌توان آن را خطای هند گرفت. البته فغانی بهترین داور این مملکت و آسیا است اما دلیل نمی‌شود که اشتباه نداشته باشد.

این کارشناس داوری گفت: در نیمه دوم مهدی ترابی در محوطه جریمه متوقف شد اما دوربین به ما نشان نمی‌داد که آیا بازیکن نساجی او را شارژ کرده است یا نه. تنها نکته‌ای که می‌توان گفت این است که دروازه‌بان نساجی روی او خطایی انجام نداده است. البته پس از این صحنه بیرانوند و حسینی اعتراض زیادی به داور داشتند که فغانی به خوبی آن‌ها را مدیریت کرد.

حیدر سلیمانی دیگر کارشناس داوری درباره قضاوت علیرضا فغانی در دیدار تیم‌های نساجی و پرسپولیس در هفته بیست و یکم لیگ برتر که با تساوی یک بر یک به پایان رسید، گفت: بارندگی شدید روی دید داور تاثیر گذاشت و باعث شد علیرضا فغانی در حد و اندازه خودش ظاهر نشود و پنالتی پرسپولیس را نبیند. در دقیقه ۱۰ تصمیم دوگانه داور و کمک داور اول در اعلام پرتاب اوت منجر به اعتراض تیم نساجی شد که در نهایت فغانی تصمیم اشتباه خودش را تصحیح کرد و نظر کمک داورش را پذیرفت.

این کارشناس داوری راجع به صحنه بحث برانگیز این بازی در دقیقه ۳۱ گفت: در داخل محوطه جریمه نساجی, توپ شوت شده به دست ولسیانی برخورد کرد و داور باید اعلام پنالتی می‌کرد اما داور ادامه بازی داد و بازیکنان پرسپولیس نسبت به تصمیم داور اعتراض داشتند. در دقیقه ۵٧ بازیکنان پرسپولیس اعتقاد به پنالتی داشتند اما در تصاویر تلویزیونی واضح نیست که آیا توپ به دست مدافع نساجی برخورد کرده یا خیر. اگر توپ به دست مدافع نساجی برخورد کرده باشد داور باید اعلام پنالتی می‌کرد.

حیدر سلیمانی در ادامه گفت: در دقیقه ٧٨ مهدی ترابی درون محوطه جریمه نساجی به دلیل لغزندگی زمین سرنگون شد و اعتراض بازیکنان پرسپولیس بی‌مورد بود. اگر مدافع با دست هل داده باشد مهاجم به طرف جلو سرنگون می‌شود که ترابی به حالت نشستن افتاد و در ادامه اخطار به کامیابی نیا به دلیل اعتراض صحیح بود. در ادامه اعتراض‌ها مارکو مربی بدنساز پرسپولیس هم به دلیل اعتراض به تصمیم داور از روی نیمکت اخراج شد.

سعید مظفری زاده ، دیگر کارشناس داوری فوتبال در خصوص قضاوت علیرضا فغانی در این دیدار گفت: دقیقه ۳۰ ضربه بازیکنان پرسپولیس در محوطه جریمه در حالی به دست بازیکنان نساجی برخورد کرد که دست این بازیکن در شرایط کاملا طبیعی قرار داشت و تصمیم فغانی برای ادامه بازی کاملا درست بود.

سعید مظفری زاده در خصوص صحنه مشکوک مسابقه در نیمه دوم نیز گفت: در دقیقه ۷۷ مهدی ترابی که در یک موقعیت تک به تک قرار داشت و در تقابلی که با مدافع نساجی ایجاد کرد، تعادل خود را از دست داد که با توجه به تصاویر تلویزیونی هیچ برخوردی به وجود نیامد و تصمیم داور درست به نظر می‌رسید.

وی در ادامه گفت: فغانی در چند صحنه بازیکنان را با کارت زرد جریمه کرد که طبق قانون بین المللی همه آن‌ها درست بود و توانست بازی را کنترل کند و کار قضاوت را با خوبی به پایان برساند.

ارسال نظر

دیگر رسانه ها