کد خبر : 10022

رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور در خصوص بازگشت احتمالی معلمان خارج از کشور به دلیل مشکلاتی که با آن مواجه‌اند، گفت: چنین چیزی مشهود نیست، گرچه زندگی در محیط خارج از کشور دشواری‌های خاص خود را دارد.

غلامرضا کریمی (قائم مقام وزیر آموزش و پرورش و رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور) در گفتگو با ایلنا در خصوص بازگشت احتمالی معلمان خارج از کشور به ایران به دلیل مشکلاتی که در آنجا با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، گفت: ما معلمی نداشتیم که بخاطر مشکلات در خارج از کشور به ایران بازگردد، البته آنها معترض هستند و حق هم دارند، زیرا زندگی در محیط خارج از کشور سخت و از طرف دیگر تامین اجاره‌ها با توجه به مبلغ حقوق معلمان بسیار دشوار است.

وی با تاکید بر مشکلات و دشواری‌هایی که معلمان در خارج از کشور متحمل می‌شوند، گفت: ما می‌پذیریم که معلمان با مشکلات خیلی زیادی در خارج از کشور مواجه هستند، اما امیدواریم هرچه سریع‌تر با تخصیصی که سازمان مدیریت داشته، بتوانیم بخشی از معوقات حقوقی معلمان خارج از کشور را پرداخت کنیم.امسال این چالش ارزی را داشته‌ایم، وگرنه سال‌های قبل این چالش نبوده و به موقع هم حقوق‌ها پرداخت می‌شد.

رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور یادآور شد: برای اعزام معلمان آزمون برگزار می‌کنیم و طبق آزمونی که یک رقابت سخت و سنگین است، افراد به خارج از کشور اعزام می‌شوند و البته در میان معلمان یک امتیاز نیز محسوب می‌شود.

کریمی اظهار داشت: امیدواریم با سازو کاری که بانک مرکزی تدارک دیده است، بتوانیم تعادلی را بین نیروهای اعزامی و بودجه خودمان برای سال آینده ایجاد کنیم.

قائم مقام وزیر آموزش و پرورش گفت: بالاخره زندگی در خارج از کشور خیلی پرهزینه است، ضمن اینکه حتما نیاز به ویزای کار دارد و اینطور نیست که اگر معلم اعزامی بخواهد با ویزای عادی و به طور توریستی به خارج از کشور برود، ویزای کار مراحل خاص خود را دارد، یعنی باید حتما نامه وزارت امور خارجه باشد و این کار فرآیند خاص خودش را دارد.

رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور در پایان اظهار کرد: به عنوان مثال برخی از فرهنگیان همسرشان یا تاجر هستند یا یک کار صنعتی در خارج از کشور انجام می‌دهند، این گونه افراد به تبعیت از همسر ویزای اقامت در آن کشور مربوطه را دارند و می‌توانند  بخشی از ساعاتشان را هم در مدارس ما تدریس کنند و ما هم به آن حقوق ریالی پرداخت می‎‌کنیم؛ ما از این مدل استقبال می‎کنیم، زیرا هم معلم باکیفیت در مدرسه داریم، هم جای حقوق ارزی به آن شخص حقوق ریالی پرداخت می‌کنیم، چون خودشان اقامت دارند و اگر اقامت نداشته باشند تا یک ماه می‌توانند در خارج از کشور بمانند و حضور 9 ماهه امکان پذیر نیست.

منبع:ایلنا

ارسال نظر