کد خبر : 74992

سپر خودرو‌ها قطعه‌ای برای محافظت از قسمت جلو و عقب بدنه خودروست و معمولا هنگام تصادف تا سرعتی معین، آسیبی به آن نمی‌رسد.

به گزارش خودروتک به نقل از صدا و سیما، سپر خودرو نقش محافظتی دارد و از جنس‌های مختلفی ساخته شده است.

نخستین سپر‌هایی که برای خودرو‌ها ساخته می‌شدند فلزی بودند. این سپر‌ها دارای استحکام بسیار زیادی بودند، اما نکات منفی هم داشتند.

یکی از این نکات وزن بسیار زیاد آن بود و نکته دیگر این که این سپر‌ها ضربه را به خوبی مهار نمی‌کردند و ضربه به سایر قسمت‌ها از جمله اتاق خودرو منتقل می‌شد. همچنین خودرو‌های دیگر در صورت تصادف با خودرو‌های سپر فلزی آسیب بسیار زیادی می‌دیدند و ترمیم آن‌ها هم کار بسیار سختی بود.

 

سپر خودرو‌ها از چه نوع موادی ساخته می‌شود؟

 

با پیشرفت فنآوری مواد پلاستیکی جایگزین فلز‌ها در ساخت سپر شد و سپر‌ها از کامپوزیت‌های مختلف ساخته شدند. در حال حاضر سپر‌ها از ترکیبی از مواد پلاستیکی، فلزی و فیبر کربن مقاوم ساخته می‌شوند که به صورت جدا از بدنه یا متصل به بدنه و یکپارچه طراحی می‌شوند.

 

سپر خودرو‌ها از چه نوع موادی ساخته می‌شود؟

 

جنس سپر‌ها از دو نوع پایه پلیمری (PMC) و پایه فلزی (MMC) تشکیل می‌شود. در خودرو‌های شهری بیشتر از جنس پلاستیک برای سپر‌ها استفاده می‌شود، اما برخی خودرو‌های شاسی بلند که دارای ویژگی‌های آفرود هستند، سپر آن‌ها از جنس فلز برخوردار است.

 

سپر خودرو‌ها از چه نوع موادی ساخته می‌شود؟

 

گفتنی است که سپر‌ها علاوه بر استحکام باید دارای ویژگی‌های آیرودینامیکی نیز باشد.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها