کد خبر : 73824

بی‌دقتی در برخی نکات کوچک می‌تواند خیلی ساده عمر خودروی شما را کم کند و باعث شود خیلی زودتر از آنچه که باید وسیله نقلیه شما به یک خودرو فرسوده و نیازمند تعمیر مداوم تبدیل شود.

به گزارش خودروتک به نقل از خبرگزاری صدا و سیما،​ عادت‌های اشتباه رانندگی خود را می‌شناسید؟

بی‌دقتی در برخی نکات کوچک می‌تواند خیلی ساده عمر خودروی شما را کم کند و باعث شود خیلی زودتر از آنچه که باید وسیله نقلیه شما به یک خودرو فرسوده و نیازمند تعمیر مداوم تبدیل شود.

بیایید ترمز بگیریم و به این عادت های  اشتباه در رانندگی و نگهداری از خودرو که عمر مفید آن را کاهش می‌دهد، نگاهی کنیم.

یک. انداختن در دست‌انداز‌ها و چاله‌های خیابان

دست‌انداز‌ها و خیابان‌های پرچاله را دست کم نگیرید! پیش از رسیدن به آن‌ها سرعت‌تان را تا حد ممکن کم کنید و تا جای ممکن از حرکت به سمت این چاله‌های ناگهانی خودداری کنید. سرعت بالا در این مواقع و پرتاب شدن خودرو می‌تواند به رینگ لاستیک و سیستم ترمز ماشین آسیب شدیدی بزند.

دو. تمیز نکردن خودرو

شستشوی خودرو اهمیت دارد، تمیز نکردن خودرو عمر مفید آن را کاهش می‌دهد.

تمیز کردن و شستشوی بیرون خودرو کمک می‌کند لایه چربی، گرد و خاک و هر کثیفی دیگری از روی خودرو برداشته شود، این لایه‌های کثیفی به مرور زمان به روکش فلزی خودرو نفوذ می‌کنند و رنگ را تغییر می‌دهند و باعث کهنه شدن ظاهر آن می‌شوند.

 

عادات اشتباه در رانندگی

 

سه. تمیز نکردن زیر کاپوت خودرو

ما بیشتر به تمیز کردن بیرون خودرو و توشویی دقت داریم، اما زیر کاپوت و بخش‌های داخلی خودرو نیز اهمیت دارد. رها کردن گرد و خاک، کثیفی و چربی در موتور و بخش‌های داخلی خودرو باعث می‌شود بیشتر به تعمیرگاه نیاز داشته باشید و به اصطلاح وسیله نقلیه شما همیشه سرحال نباشد!

چهار. نگه داشتن دنده حین رانندگی

اگر شما یکی از آن‌هایی نیستید که حین رانندگی دست راست‌تان را روی دنده می‌گذارید حتما چند راننده را در اطرافتان می‌شناسید که با این عادت اشتباه رانندگی می‌کنند.

 

عادات اشتباه در رانندگی

 

چرا نگه داشتن دنده حین رانندگی اشتباه است؟ این کار باعث می‌شود گیربکس (جعبه دنده) و اجزای انتقال دهنده داخل آن زودتر فرسوده شود.

پنج. استفاده از قطعات یدکی و روغن نامناسب

شاید مدام به فکر تعویض قطعات خودرو یا تعویض روغن باشید، اما به کیفیت قطعات یدکی خودرو یا روغنی که استفاده می‌کنید اهمیت ندهید. از لوازم یدکی اصل خودروی خود استفاده کنید و همیشه سراغ ارزان‌ترین انتخاب‌ها نروید.

شش. عوض نکردن روغن موتور

نه تنها لازم است همیشه روغن موتور را به موقع عوض کنید بلکه به شما توصیه می‌کنیم اگر مدام از خودرو استفاده می‌کنید روغن موتور را زودتر از زمان مقرر عوض کنید، این کار باعث می‌شود خودرو شما روان‌تر حرکت کند و فلزات به کار رفته در موتور سالم‌تر بمانند.

 

عادات اشتباه در رانندگی

 

هفت. حرکت با خودرو سرد

بهتر است چند دقیقه زودتر از زمان حرکت، خودرو را روشن کنید تا وقت داشته باشید به موتور اجازه دهید گرم شود. به ویژه در زمستان و روز‌های سرد حرکت کردن با خودرو سرد می‌تواند به وسیله نقلیه آسیب بزند.

توصیه مهم: اگر خودرو به اندازه کافی گرم نیست هرگز ترمز‌های شدید نزنید!

هشت. گذاشتن پا روی ترمز

بعضی رانندگان عادت دارند مدام پای خود را روی ترمز بگذارند و ترمز‌های کوچک بی‌دلیل به ویژه در خیابان‌های پرترافیک و شلوغ بگیرند. توجه کنید که نگه داشتن پا روی ترمز باعث می‌شود وزن پای شما روتور دیسک خودرو را فرسوده کند و شما نیاز به تعمیر بیشتری داشته باشید.

نه. حرکت با باک خالی

حرکت با آخرین قطره‌های بنزین درحالیکه چراغ بنزین شما روشن است و عقربه بنزین در پایین‌ترین سطح ممکن قرار دارد باعث می‌شود گرد و غبار‌های باقی مانده ته باک حرکت کرده و به سمت موتور و داخل خودرو برود. در اولین فرصت پس از روشن شدن چراغ بنزین، به پمپ بنزین بروید!

 

عادات اشتباه در رانندگی

 

ده. ترمز شدید در سرعت بالا یا جاده لغزنده

ترمز شدید در حین رانندگی با سرعت بالا یا در شرایطی که جاده لغزنده است نه تنها خطرناک است و می‌تواند باعث از دست رفتن کنترل خودرو و تصادف شود بلکه عمر مفید لاستیک و لنت ترمز را کاهش می‌دهد.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها