کد خبر : 73788

نکات بسیاری در مورد رسیدگی به خودرو وجود دارد که نیاز است پیش از مسافرت های نوروزی به آن ها توجه کنیم.

به گزارش خودروتک به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، فکر کنید فردا قرار است عازم یک سفر  شوید و فقط یک روز برای انجام کار‌های آماده سازی خودرو وقت دارید. آیا خواهید توانست تمام کار‌ها را سر وقت انجام دهید؟

ما در این نوشتار فهرستی از کار‌هایی که باید انجام دهید گردآوری کرده‌ایم.

لاستیک ها

پارگی‌ روی لاستیک ها بسیار خطرناک می‌باشند و مخصوصاً هنگام مسافرت می‌توانند دردسر‌های زیادی برای شما ایجاد کنند. به طور ایده آل، شما باید هر هفته یک بار لاستیک های خود را برای یافتن چنین پارگی‌هایی بازدید نمایید، ولی اگر برای یک سفر طولانی آماده می‌شوید حتماً قبل از شروع سفر این مورد را انجام دهید. به دنبال میخ، پارگی و ترک‌ها روی لستیک های خودرویتان باشید. همچنین می‌توانید تاریخ تولید لاستیک های خود را بررسی کنید. اگر لاستیک های خودرویتان بیش از شش سال عمر دارند، باید کاملاً حواستان را جمع کنید. شاید پس از بازگشت از سفر دیگر وقت تعویض آن‌ها فرا رسیده باشد.

 

نکات مهم قبل از سفر با خودرو شخصی

 

میزان باد لاستیک ها را به صورت منظم بررسی کنید. میزان باد لاستیک ها تأثیر زیادی روی عملکرد و میزان مصرف بنزین خودروی شما دارد، بنابراین با توجه زیاد به این مورد در هزینه‌های خودروی خود صرفه جویی زیادی خواهید کرد. به میزان باد توصیه شده توسط سازندهٔ آن توجه کنید و اگر متوجه شدید میزان باد کم شده، برای بررسی احتمال پنچری به یک آپاراتی مراجعه کنید.

لاستیک زاپاس را به هیچ وجه فراموش نکنید! مطمئن شوید لاستیک زاپاس در وضعیت مناسبی قرار دارد و فشار باد آن را حتماً بررسی کنید. همچنین بررسی کنید که آیا ابزار لازم برای تعویض چرخ را هنگام پنچر شدن در اختیار دارید یا نه.

 

سیستم خنک کننده

زمانی که موتور خودرو سرد است، میزان مایع رادیاتور را بررسی کنید و همچنین مطمئن شوید که مخزن ذخیره مایع رادیاتور نیز همواره پر باشد. اگر نیاز به اضافه کردن مایع رادیاتور دارید، از ترکیب پیشنهادی ضدیخ و آب استفاده کنید.

 

نکات مهم قبل از سفر با خودرو شخصی

 

وقتی که کاپوت خودرو بالاست می‌توانید با نگاهی دقیق شلنگ‌های رادیاتور را برای پارگی و ترک‌های احتمالی بازرسی کنید  و اطمینان حاصل نمایید که اتصالات به خوبی برقرار شده‌اند. وضعیت همهٔ پیچ‌ها را هم بررسی کرده و در صورت نیاز آن‌ها را تعویض کنید. بسته به میزان مهارت تعمیرات و به قول معروف آچار به دست بودن شما، تمامی این کار‌ها را در یک روز می‌توانید انجام دهید. حتی اگر این مورد سفر شما را کمی به تأخیر بیندازد، بسیار بهتر از آن است که به خاطر یک پیچ خراب در جاده به مشکل بخورید.

روغن

بهتر است قبل از شروع سفری که ممکن است هزاران کیلومتر مسافت داشته باشد روغن خودرو را تعویض کنید. اگر به فکر یک سفر دور ایران هستید، بدون شک باید روغن خودرو را قبل از شروع سفر عوض کنید. 

 

نکات مهم قبل از سفر با خودرو شخصی

 

اگر خودروی شما روغن سوزی دارد، داشتن چند لیتر روغن اضافی در داخل خودرو ضرری نخواهد کرد. روغن موتور را به طور منظم بررسی کنید و همواره در طول سفر نگاهی به درجه فشار روغن داشته باشید.

گیربکس

گیربکس‌های اتوماتیک می‌توان گفت تقریباً نیازی به سرویس و نگهداری ندارند. با این حال، همیشه میزان روغن‌های آن را بررسی کنید، مخصوصاً اگر خودروی شما کارکرد بالایی دارد. اگر میزان روغن آن کم است و تاکنون عوض نشده است، بهتر است آن را سریعاً با روغن تازه و به اندازهٔ کافی تعویض کنید.

 

نکات مهم قبل از سفر با خودرو شخصی

 

در صورتی که میزان روغن گیربکس خیلی پایین نیست، بهتر است پس از بازگشت از سفر آن را توسط مکانیک خودرویتان عوض کنید.

فیلتر هوا

فیلتر هوای خودرو را بررسی و در صورت لزوم آن را تعویض کنید. انجام این کار بسیار ساده است.

 

نکات مهم قبل از سفر با خودرو شخصی

 

همچنین اطمینان حاصل کنید که محفظهٔ دریچهٔ ورودی هوا عاری از هرگونه برگ و خس و خاشاک باشد که ممکن است در طول زمان آن جا انباشته شود.

ترمز‌ها

در این مورد با خودتان کاملاً صادق باشید. هیچ کسی دوست ندارد و نمی‌خواهد با ترمز‌های خراب وارد یک سفر جاده‌ای دور و دراز شود.

 

نکات مهم قبل از سفر با خودرو شخصی

 

سرویس و تعمیر ترمز‌ها، در صورت نیاز به تعویض لنت یا دیسک زمان بر خواهد بود، بنابراین اگر ترمز‌های خودرویتان نیاز به تعمیر دارد بهتر است سفر خود را کمی به تأخیر بیندازید یا این که به فکر سفر با خودرویی دیگر باشید.

مایع شیشه‌شور

فراموش نمودن پر کردن منبع مایع شیشه‌شور چیزی است که بین تمامی راننده‌ها رایج است، ولی این آسان‌ترین راه برای ایجاد تفاوتی فاحش در تجربهٔ رانندگی شما می‌باشد.

 

نکات مهم قبل از سفر با خودرو شخصی

 

این موقعیت را یک لحظه تصور کنید: در آزادراه با سرعت بالا در حال رانندگی هستید و شیشهٔ جلوی خودرو در اثر برخورد حشرات و دوده و گرد و خاک کثیف شده و قادر به تمیز کردن آن حین رانندگی نیستید! دیگر هیچ وقت خودتان را در چنین موقعیتی قرار ندهید!

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها