خبرفوری :

کد خبر : 66003

بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که خودرو بسیار شبیه به انسان است. درست همانطور که دمای بدن ما به دلایل مختلفی تغییر می کند، اتومبیل‌ها نیز عملکرد مشابهی دارند.

به گزارش خودروتک به نقل از باشگاه خبرنگاران ، مولفه‌ای که مسئول تنظیم تغییرات دما در خودرو است، ترموستات است.

یک راننده باید همیشه از سلامت یک ترموستات اطمینان حاصل کند چرا که اگر خراب باشد، می‌تواند منجر به نتایج فاجعه باری شود.

اما قبل از خرابی قطعه، به طور کلی چند علامت هشدار دهنده وجود دارد که می تواند از بروز مشکلات جدی تر جلوگیری کند. در این گزارش ۵ نشانه خرابی ترموستات آورده شده است.

جلوگیری از داغ شدن بیش از حد خودرو

اصولا زمانی که خودرو را روشن می کنیم، آمپر دمای موتور از سمت سرد شروع به بالا رفتن می کند و در نهایت باید تا وسط بالا رود که در واقع این دمای مطلوب موتور است. با این حال، در صورت خرابی ترموستات، جریان مایع خنک کننده به رادیاتور تحت تأثیر قرار می‌گیرد این بدان معنی است که اگر ترموستات خراب شده باشد، دما به طور زیادی افزایش می‌یابد که باید از این رویه جلوگیری کرد.

تغییرات دمای کابین

یکی دیگر از علائم رایج خرابی ترموستات، تغییرات ناگهانی دما در داخل خودرو است. اگر متوجه شدید که دمای داخل کابین به طور ناگهانی کاهش می‌یابد و سپس دوباره افزایش می‌یابد، این می‌تواند یک علامت مطمئن از خرابی ترموستات باشد که نیاز به تعویض دارد.

نشت مایع خنک کننده

یکی از مهمترین علائم خرابی ترموستات نشت مایع خنک کننده است. به طور کلی، در بیشتر خرابی‌های ترموستات، قطعه معمولاً بسته می‌شود. این بدان معنی است که وقتی مایع خنک کننده سعی می‌کند به رادیاتور برسد، ترموستات مسیر آن را مسدود می‌کند و منجر به سرریز شدن مایع خنک کننده می‌شود که از محفظه ترموستات خارج می‌شود، هنگامی که این اتفاق می‌افتد، می‌توان نشتی را دید در این شرایط حتی اگر ترموستات معیوب نباشد، حتماً خودرو خود را چک کنید.

صدا‌های عجیب از محفظه موتور

شنیدن صداهای عجیب از محفظه موتور می تواند از دلایل خرابی ترموستات باشد،  این صدا‌ها می‌توانند از داخل رادیاتور، موتور یا حتی هر دو ایجاد شوند. این صدا‌های عجیب و غریب شبیه به صدای کوبیدن، جوشیدن یا غرغره، می‌تواند نشان دهنده خرابی ترموستات و مشکلات زیادی در کنار آن باشد.

خرابی بخاری

اگر در محیط‌های سرد زندگی می‌کنید، به احتمال زیاد ترموستات به جای بسته شدن، باز می‌ماند، این بدان معناست که بخاری دیگر گرمایی ندارد و در این مواقع با خرابی بخاری مواجه خواهید شد.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها