کد خبر : 64864

برخی از وسائل نقلیه با بنزین و برخی با گاز و برخی با گازوئیل کار می کنند و طبیعتا برخی خودروهای دوگانه سوز می توانند از هر دو سوخت گاز و بنزین بهره ببرند در حالی که امکان استفاده همزمان از گازوئیل و بنزین برای وسایل نقلیه وجود ندارد.

به گزارش خودروتک به نقل از سیناپرس، حتما تاکنون برای یکبار هم که شده با خود فکر کرده اید که اگر در باک خودروی خود به جای بنزین، گازوئیل بریزید چه اتفاقی می افتد. گازوئیل در همه جای جهان سوختی ارزان تر و مقرون به صرفه تر بوده و البته میزان آلایندگی ایجاد شده توسط آن به مراتب از بنزین و گاز طبیعی بیشتر است. 

در ابتدا باید تاکید کنیم که هیچ گاه این آزمایش را روی خودروی خود انجام نداده و حتما از سوخت استاندارد خودرو برای سوختگیری استفاده کنید زیرا استفاده از گازوئیل در خودروهای بنزینی و بالعکس می تواند به موتور وسیله نقلیه شما آسیب جدی برساند. البته  احتمالاً در صورت انجام این عمل، ابتدا موتور بنزینی خراب می شود. 

دلیل آسیب دیدن موتور در هنگام کار با سوخت غیر مرتبط نیز، تفاوت ماهیتی آن ها است. در حالی که هر دو نوع سوخت برای روشن کردن وسایل نقلیه و ایجاد انرژی لازم جهت حرکت آن طراحی شده اند، موتورهای بنزینی این کار را با جرقه الکتریکی انجام داده و سوخت را از طریق کاربراتور یا انژکتور مکش می کنند ، در حالی که در موتورهای دیزلی سوخت مستقیماً به داخل سیلندر تزریق شده  و با فشرده سازی مشتعل می شود.

بنزین

از سوی دیگر، گازوئیل دارای دمای اشتعال اتوماتیک پایین تری نسبت به بنزین است ، بنابراین  بنزین در موتور احتراق فشرده مشتعل نشده و این نقص باعث توقف خودرو می شود. به گزارش سیناپرس،  از سوی دیگر بر خلاف تصورات شما، گازوئیل در یک موتور جرقه ای بنزین سوز، به راحتی مشتعل شده و با قدرت بیشتری نسبت به موتور طراحی شده برای بنزین می سوزد. در این حالت موتور به شدت آسیب می بیند.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها