کد خبر : 59896

در ادامه با 10 روش ساده ولی کاربردی برای افزایش طول عمر خودرویتان آشنا می شوید.

به گزارش خودروتک به نقل از صدا وسیما، کار کرد هر خودرویی بستگی به صاحب آن ماشین دارد و اگر آن فرد طبق معمولً به طرز درست از ماشین استفاده کند ماشین برایش کار می‌کند.

اما بلعکس این ماجرا باشد ماشین بسیار زودتر از کار می‌افتد.برای همین در این مطلب وب گردی عوامل موثر در افزایش عمر خودرو را پیگیری نمایید.

۱. مکانیک خوب پیدا کنید

مکانیک هم مانند پزشک خانوادگی هست. رابطه طولانی مدت داشتن با مکانیک به نفع ماشین شما هست، زیرا او دیگر همه‌ی ی درد‌های ماشین را میداند و می‌داند چه تعمیراتی روی آن انجام شده هست.

مکانیک های متفرقه بیشماری در سطح شهر وجود دارند، اما اگر یک نمایندگی ثابت پیدا کنید بسیار برایتان بهتر هست.

عوامل افزایش عمر خودرو

۲. با آرامش رانندگی کنید

هر چه بهتر با ماشین خود رفتار کنید، ماشین بیچاره نیز بیشتر عمر میکند. سعی کنید همه‌ی ی قسمت های ماشین را به طور دایم چک کنید تا مشکلی نداشته باشد. ترمزها، ساسات و بدنه همه‌ی ی باید در بهترین حالت خود باشند.

سعی کنید با آرامش رانندگی کنید و لازم نیست خشم خود از ترافیک را سر، فرمان، دنده و داشبورد ماشین خالی کنید.

۳. همیشه روغن ماشین را چک کنید

موتور‌های ماشین های مدرن به گونه‌ای طراحی می‌شوند که حتما باید روغن های سبک برای آن‌ها استفاده کرد تا کارکرد و مصرف سوخت مناسبی داشته باشند.

مالک ماشین باید بداند ماشین او چه موتوری دارد و چه نوع روغنی برای آن مناسب هست. اصولا بین ۵ هزار تا ۱۱ هزار کیلومتر باید روغن ماشین را عوض کرد.

عوامل افزایش عمر خودرو

۴. ماشین را در سایه پارک کنید

تابش های فرابنفش باعث کمرنگ شدن رنگ بدنه، پوسیدگی تودوزی ماشین و خراب شدن چراغ های جلوی ماشین میشوند. پلاستیک های اتاق خودرو زیر گرمای آفتاب خشک میشوند.

ماشین را همیشه در پارکینگ یا زیر سایه پارک کنید. یا اگر جای پارکی در سایه پیدا نکردید از سایه گیر سراسری برای شیشه جلوی ماشین استفاده کنید.

۵. سیستم خنک کننده ماشین باید خنک بماند

لوله سیستم خنک کننده ماشین، استفاده دشواری دارد. خراب شدن سیستم خنک کننده میتواند منجر به خرابی موتور شود.

ساختار آلومینیومی و بسته موتور‌های جدید نمی‌تواند به طور مکرر انبساط بخار آب یا گاز در سیلندر موتور که در نتیجه گرمای بیش از حد هست را تاب بیاورند.

بنابراین، شلنگ رادیاتور و بخاری را به طور مرتب چک کنید و پس از ۲۴۰ هزار کیلومتر آن‌ها را تعویض کنید. در این حالت خوب هست پمپ آب را نیز عوض کنید. البته آن را در زمان سرویس تسمه تایم انجام دهید.

۶. سرویس تسمه تایم را به موقع انجام دهید

 تعویض تسمه تایم هزینه زیادی دارد، اما اگر این کار را در موعد خود انجام ندهید میتواند به آسیب های جدی در موتور منجر شود. بهترین زمان برای تعویض تسمه تایم بعد از ۱۶۰ هزار تا ۲۰۰ هزار کیلومتر هست.

از آن چه که تسمه تایم اغلب پمپ خنک کننده را پیش می‌راند بسیار منطقی هست در همین زمان این پمپ را نیز عوض کنید.

۷. باهوش و با تدبیر باشید

مسافرت های طولانی برای ماشین بهتر هست. در سفر های کوتاه داخل شهری، موتور به اندازه کافی گرم نمیشود تا میعان گاز لازم برای میل لنگ و اگزوز را درست کند.

در نتیجه آب در آنها جمع می‌شود و استهلاک ماشین بالا می‌رود. مهندسین مکانیک این اتفاق را چرخه غلط می‌نامند و اعتقاد دارند سفر های کوتاه داخل شهری باعث کوتاه شدن عمر موتور میشوند.

این چرخه باطل برای روغن ماشین به ویژه در هوای سرد بسیار ضرر دارد. اگر ناگزیر به استفاده از ماشین در مسیر‌های کوتاه هستید، دست کم مسیر‌های بزرگراه و اتوبان را انتخاب کنید تا دمای ماشین به اندازه لازم برسد.

۸. گرم کردن ماشین پیش از حرکت

در زمستان بسیار خوب هست پیش از حرکت، اجازه دهید کمی موتور گرم شود. این کار باعث میشود تا روغن در موتور و ترمز‌ها به دمای لازم برسد. یک دقیقه برای این منظور کافی هست. بیشتر از این زمان فقط باعث سوخت بیهوده بنزین میشود.

در هوا‌های بسیار سرد – صفر درجه و زیر صفر درجه – اگر سفر شما واجب نبود از آن چشم پوشی کنید. استارت در این هوا برای موتور و باتری سخت هست؛ گریس سفت میشود و لوله و شلنگ‌ها یخ میزنند.

۹. تمیز نگه داشتن ماشین

فضولات پرندگان و شیره درختان باعث از بین رفتن رنگ بدنه می‌شود. گل و خاک باقی مانده در گلگیر‌ها نیز رطوبت را در خود نگه می‌دارند و موجب پوسیدگی می‌شوند. نمک جاده نیز از دیگر دشمنان اصلی ماشین هست.

اگر از زنجیر چرخ در زمستان استفاده می‌کنید حتما نمک های موجود را از تایر و رینگ بشویید. ماشین را زیر آفتاب مستقیم یا هنگامی که هنوز گرم هست، نشویید.

۱۰. بنزین خوب بزنید

همیشه سعی کنید بنزین خوب به ماشین بزنید. عده‌ای از پمپ های بنزین، بنزین خوبی ندارند و باید با توجه این مساله را تشخیص دهید. هر چند وقت یکبار بد نیست بنزین خالص و سوپر بزنید.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها