کد خبر : 59806

استفاده از روغن‌هایی با ضرایب کمتر گرانروی روغن در دمای پایین و ضریب بیشتر گرانروی روغن در دمای بالا، باعث می‌شود موتور در هوای سرد، راحت‌تر روشن شود.

به خودروتک به نقل از صدا و سیما، برای تشخیص علت سخت روشن شدن خودرو حالت‌های مختلف زیر را که با نشانه‌های متفاوتی همراه هستند در نظر می‌گیریم:

  • اگر موتور، با استارت زیاد روشن شده و سپس، دود سفید از اگزوز خارج می‌شود و موتور لرزش دارد، احتمالاً علت آن ورود آب به فضای احتراق است که خرابی واشر سرسیلندر دلیل آن است. یکی دیگر از نشانه‌های آن ورود روغن به آب رادیاتور است.
  • اگر موتور پس از استارت زدن زیاد روشن شده و سپس دود سیاه از اگزوز خارج می‌شود، علت زیاد بودن نسبت بنزین به هوا در فضای سیلندر است، دلیل آن می‌تواند یا خرابی سنسور دمای موتور و یا نشتی بنزین از انژکتور‌ها باشد.
  • اگر موتور دیر روشن شده و سپس دود آبی از اگزوز خارج شود، علت نشتی روغن به محفظه احتراق است و دلیل آن میتواند از خرابی کاسه نمد سوپاپ‌ها (لاستیک ساق سوپاپ) می‌باشد.
  • اگر موتور دیر روشن شده و هیچ دودی از اگزوز خارج نمی‌شود، دلیل آن می‌تواند نسبت کم بنزین به هوا در محفظه احتراق، خطای سنسور دمای موتور، ضعیف بودن جرقه شمع، خرابی شمع یا کوئل، پایین بودن تراکم موتور به دلیل سفتی فیلر سوپاپ‌ها و یا نامرغوب بودن سوخت باشد.

علل اصلی دیر روشن شدن ماشین۵⃣ گاهی تغییرات شدید آب و هوایی باعث می‌شود که موتور خودرو با استارت‌های مکرر روشن شود، این موضوع به تنظیمات سیستم سوخت رسانی و تامین هوای موتور مربوط می‌شود، زیرا ECU خودرو، بر اساس تنظیمات قبلی این ترکیب را برای موتور فراهم می‌کند.

 

نوع روغن موتور و روشن شدن موتور

 

نوع روغن موتور مورد استفاده نیز در تعداد استارت صبحگاهی مؤثر است، به ویژه در زمستان‌ها و هوای سرد.

روی روغن‌های موتور عبارتی بصورت ۱۰W۴۰ نوشته شده که عدد قبل از دبلیو (۱۰)، ضریب گرانروی روغن در دمای پایین و عدد بعد از دبلیو (۴۰)، ضریب گرانروی روغن در دمای بالا است.

استفاده از روغن‌هایی با ضرایب کمتر گرانروی روغن در دمای پایین و ضریب بیشتر گرانروی روغن در دمای بالا، که البته دارای قیمت‌های بالاتری هم هستند، باعث می‌شود موتور در هوای سرد، راحت‌تر روشن شود.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها