کد خبر : 52795

آب‌بندی کردن خودرو یکی از ابتدایی‌ترین اقدامات بعد از خرید خودروی صفر است و درواقع به مدت زمان آماده شدن موتور و قطعات خودرو‌های صفر کیلومتر جهت استفاده طولانی مدت، آب بندی خودرو گفته می‌شود.

به گزارش خودروتک به نقل از میزان ، بسیاری از افراد فکر می‌کنند که به علت افزایش دقت در ساخت موتور خودرو‌های جدید دیگر نیازی به آب بندی وجود ندارد و فقط خودرو‌های قدیمی به آب بندی نیاز داشته اند.

اما باید توجه داشت که آب بندی صحیح موتور موجب دوام آن در دراز مدت می‌شود و در هزار کیلومتر اول بسیار حیاتی است.

در این بخش از دانستنی‌های خودرو شما را با طریقه صحیح آب بندی خودرو آشنا می‌کنیم پس اگر به تازگی خودرو خریده اید با ما همراه شوید.

چگونه خودروی صفر را آب بندی کنیم؟

بیشتر افرادی که به تازگی ماشین خریده اند می‌دانند که آب بندی صحیح خودرو برای دوام بیشتر ماشین و سلامت موتور و صرفه جویی در هزینه‌ها ضروری است، اما این افراد شاید ندانند که آداب آب بندی خودرو‌های قدیمی، مانند تنظیم کاربراتور و سیستم جرقه، فیلرگیری و… در خودرو‌های امروزی دیگر انجام نمی‌شود و با آب بندی صحیح خودرو‌های امروزی آشنا نباشند.

در بسیاری از خودرو‌های باکیفیت امروزی احتمال بروز عیب و ایراد یا نشتی در کارکرد‌های زیر ۲۰ هزار کیلومتر بسیار پایین است. در ادامه نکاتی درباره آب بندی صحیح خودرو ارائه می‌کنیم که ممکن است تمام یا بخشی از این نکات بسته به نوع خودروی شما، توسط بخش خدمات پس از فروش شرکت فروشنده انجام شود.

آب بندی خودرو چه لزومی دارد؟

روش آب بندی خودرو: بررسی همه چیز قبل از روشن کردن موتور

پیش از استارت زدن خودرو کاپوت را باز کنید تا مطمئن شوید همه متعلقات موتور سر جای خود است هر چند چندین مرحله کنترل کیفی برای خودرو‌های امروزی در نظر گرفته می‌شود. با بالا زدن کاپوت سلامت وایرها، شل بودن سیم یا یک پیچ و سالم بودن کابل‌های سرباتری را بررسی نمایید.

نکات کلیدی درباره آب بندی خودرو؛ چک نمودن مایعات خودرو

قبل از روشن کردن ماشین روغن موتور و آب رادیاتور خودرو را چک کنید و اگر سطح آن‌ها از مقدار مجاز پایین‌تر است روغن موتور را به کمک مکانیک سیار خالی کنید و دوباره روغن موتور در آن بریزید، زیرا اگر چند روغن موتور باهم ترکیب شوند، موتور رسوب می‌گیرد.

برای اینکه مقدار مجاز روغن موتور را بدانید حتما به دفترچه مراجعه نمایید. اگر آب رادیاتور اندازه مجاز نبود آب لوله کشی را در رادیاتور نریزید و حتما از مایع مخصوص استفاده کنید، زیرا برخی از موتورخودرو‌های جدید نیازمند ضدیخ نسبتا بالایی در آب هستند. اگر چراغ هشدار بنزین روشن نیست و مایع هیدرولیک و ترمز به مقدار مناسب وجود دارد؛ خودرو را روشن کنید.

بعد از اینکه ۱۰۰۰ کیلومتر را با خودرو پیمودید روغن موتور را در نمایندگی‌های مجاز تعویض نمایید و از روغن توصیه شده توسط سازنده و فیلتر‌های مرغوب استفاده کنید، زیرا اگر روغن و فیلتر غیرمرغوب باشند عمر موتور کاهش پیدا می‌کند.

به طور منظم مایعات خودرو را چک کنید چر اکه ممکن است در ۱۰۰۰ کیلومتر اول آب رادیاتور کم شود و خودرو نشتی مایعات داشته باشد. اگر پس از استارت زدن و گذشت مدتی از کارکردن موتور، چراغ هشداری در صفحه پشت آمپر مانند چراغ چک موتور روشن بود، در اولین فرصت به نمایندگی مجاز مراجعه نمایید.

آب بندی خودرویی که به تازگی خریده شده

در صورتی که قصد انتخاب روغن معدنی دارید و می‌خواهید روغن سنتتیک را انتخاب کنید بهتر است تا پیش از ۶۵۰۰ کیلومتر اول برای آب بندی موتوراز روغن معدنی معمولی استفاده نمایید، زیرا اگر از روغن معمولی استفاده نکنید، موتور دچار افت کمپرس می‌شود و رینگ پیستون‌ها به خوبی دیواره سیلندر را آب بندی نمی‌کنند.

تعویض روغن موتور در فواصل زمانی کوتاه

روغن و فیلتر را در موتور‌های نو که در حال آب بندی هستند، زودتر تعویض کنید. برای زمان بندی تعویض‌های روغن و فیلتر به توصیه کارخانه سازنده عمل کنید و یک برنامه دقیق و مناسب برای تعویض روغن و فیلتر را طبق صلاحدید خودتان انتخاب کنید.

مثلا طی ۵۰ کیلومتر اول، شدت براده برداری قطعات موتور روی یکدیگر بسیار بالاست بنابراین می‌توانید روغن را به ترتیب پس از ۸۰ کیلومتر، ۵۰۰ کیلومتر و ۲۰۰۰ کیلومتر تعویض کنید. شما ممکن است هنگام تعویض روغن براده‌های فلز را با چشم مشاهده کنید، اما اگر در تعویض روغن سوم، نیز براده‌های آهن را مشاهده نمودید، ممکن است در موتور مشکلی وجود داشته باشد.

بهترین روش برای آب بندی خودرو

در ۳۲۰ کیلومتر اول باید دور موتور و میزان فشار وارد بر موتور در رانندگی متغیر باشد. برای رانندگی به صورت مداوم نباید فشار بالایی بر ماشین وارد کنید و باید با دور پایین رانندگی کنید. همچنین برای رانندگی ۳۲۰ کیلومتر اول بهتر است خودرو خالی باشد.

زمانی که خودرو درحال حرکت است، بر پدال گاز فشار آورده و دور موتور را از دور ۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰ بالا ببرید تا رینگ پیستون آب بندی شوند، اما بعد از آن، باید کمی استراحت به موتور با دور پایین بدهید.

توضیحات کامل درباره آب بندی خودرو صفر

در صورتی که خودرو دنده‌ای است، پس از پیمودن ۱۰۰ کیلومتر، پدال گاز را تا نصف فشار دهید در حالی که خودرو در یکی از دنده‌ها درگیر است و دور موتور را به ۴۰۰۰ دور در دقیقه رسانده و بدون اینکه دنده را خلاص کنید پدال گاز را رها کرده و اجازه دهید خودرو آزادانه حرکت کند تا سرعت آن به ۳۰ کیلومتر در ساعت کاهش یابد.

این کار را باید ۵ تا ۶ بار انجام داد. پدال گاز را چند بار تا انتها فشار دهید و دور موتور را به ۴۵۰۰ دور در دقیقه برسانید و مانند حالت قبل اجازه دهید سرعت خودرو با قل خوردن تا ۳۰ کیلومتر در ساعت کاهش یابد.

تا ۸۰۰ کیلومتر بعدی دور موتور را زیر ۴۵۰۰ دور در دقیقه نگه دارید و مدت زمان کارکردن موتور در دور آرام یا آیدل را به حداقل برسانید و نگذارید که خودرو درجا کار کند. در ۸۰۰ کیلومتر اول، از رانندگی در ترافیک سنگین خودداری کنید.

آب بندی خودروی صفر دنده‌ای و اتوماتیک

سیستم ترمز خودرو‌های صفر مانند لنت‌ها و دیسک‌ها آب بندی لازم ندارند، زیرا لایه محافظ نازکی بر روی سطوح آن‌ها قرار گرفته که هنگام پیمودن چند کیلومتر اولیه از بین می‌رود و ترمز‌ها حالت طبیعی به خود می‌گیرند. با ترمز‌های ناگهانی و شدید در سرعت‌های بالا تا ۱۰۰۰ کیلومتر اول، به سیستم ترمز آسیب نزنید و به آن فشار وارد نکنید.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها