کد خبر : 49689

شمع خودرو با وجود این که قطعه‌ای کوچک به نظر می‌رسد اما از جمله مهم‌ترین قطعات خودرو است و باید توجه ویژه‌ای به سلامت آن داشت.

به گزارش خودروتک به نقل از گسترش نیوز ، این قطعه نیاز به رسیدگی و تعویض در زمان تعیین شده به صورت دوره‌ای دارد. اگر بخواهیم به صورت کوتاه به وظیفه این قطعه در خودرو بپردازیم باید گفت که شمع درون سیلندر خودرو قرار می‌گیرید و وظیفه جرقه زنی دارد. ولتاژ از یک سمت به شمع وارد می‌شود و شمع آن را به جرقه تبدیل می‌کند تا مخلوط بنزین و هوا را منفجر کند. از این طریق انرژی مورد نیاز پیشرانه خودرو نیز تامین خواهد شد.

معمولا صاحبان خودرو به مواردی نظیر تعویض روغن و فیلترها توجه زیادی می‌کنند. اما شمع جزو قطعاتی است که خیلی به سلامت و اهمیت آن توجهی نمی‌شود.

شاید شما نیز از همان افراد باشید و ندانید که چه زمانی لازم است شمع خودرویتان را عوض کنید. شمع خودرو در صورتی که دچار مشکل شود یک سری علائم و نشانه‌ها دارد بنابراین از این طریق شما نیز متوجه آن خواهید شد. در این مطلب قصد داریم به معرفی این نشانه‌ها بپردازیم.

خام سوزی

در صورتی که شمع خودرو خراب باشد و نتواند کار خود را به خوبی انجام دهد عملکرد پیشرانه نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد. اصطلاحا در این حالت گفته می‌شود که موتور خام سوزی دارد. همین مورد خام سوزی نیز منجر به کاهش عمر کاتالیست خودرو خواهد شد و قطعا شما نیز از وضعیت قیمت بالای کاتالیست آگاه هستید.

از جمله دیگر مواردی که می‌توان جزو نشانه‌های خرابی شمع خودرو آن را در نظر گرفت مشکل در استارت خودرو است. این اتفاق ممکن است به خصوص در روزهای سرد و هنگام استارت زدن صبحگاهی رخ دهد. هر چند که این قضیه می‌تواند علت و عوامل مختلفی داشته باشد اما یکی از اصلی‌ترین آنها همین خرابی شمع است.

یکی دیگر از نشانه‌های شمع خودرو ظاهر آن است. برای بررسی این مورد قاعدتا باید دست به آچار باشید و شمع خودرو را باز کرده و چک کنید. اگر شمع خودرو سیاه شده باشد این نشان از خرابی آن قطعه دارد.

به طور کلی علائم خرابی شمع شامل مشکل در استارت خودرو، مشکل در شتابگیری، لرزش خودرو، روشن شدن چراغ چک و سیاه شدن آن است. در صورتی که هر یک از این موارد برای خودرو ی شما اتفاق بیفتد احتما شمعتان خراب شده و نیاز به تعویض دارد.

اگر شمع را عوض نکنیم؟

شمع با توجه به نوع آنها میزان کارکرد متفاوتی دارند و نمی‌توان زمان دقیقی برای آنها اعلام کرد. اما به طور کلی توصیه می‌شود شمع‌ها را بین ۴۰ الی ۵۰ هزار کیلومتر کارکرد تعویض کنید. هر چند برخی از سازنده‌ها اعلام می‌کنند که عمر مفید شمع آنها تا ۱۴۰ هزار کیلومتر نیز هست. در صورتی که به تعویض شمع‌ها در موعد مقرر بی‌توجهی شود و تا خرابی شمع‌ها به صورت کامل صبر کنید نه تنها با کثر مشکلاتی که در بالا اشاره شد مواجه می‌شوید بلکه حتی باز کردن شمع‌ها نیز بسیار سخت می‌شود.

جلوگیری از خرابی شمع

برای این که با خراب شدن شمع موجه نشوید و دیرتر نیاز به تعویض این قطعه داشته باشید بهتر است حتما از شمع اعلام شده توسط کمپانی استفاده کنید. ضمن این که یکی از قطعاتی که برق را به شمع می‌رساند کویل است و سلامت این قطعه نیز تاثیر به سزایی در سلامت شمع‌ها خواهد داشت. اگر در نهایت با یکی از علائم خرابی شمع مواجه شدید به سرعت نسبت به تعویض آن اقدام کنید چرا که خرابی شمع به‌تدریج باعث ایجاد مشکلات دیگر می‌شود و در نهایت هزینه‌های بیشتری نیز روی دست شما باقی می‌ماند.

وضعیت قیمت‌ ها در بازار

قیمت شمع به عوامل مختلفی از جمله برند سازنده و نوع آن بستگی دارد. برای خودرویی مانند پژو ۲۰۶ شمع از قیمت عددی ۱۸ هزار تومان الی ۲۰۰ هزار تومان وجود دارد. از جمله معروف‌ترین شمع هایی نیز که در بازار موجود هست می‌توان به برندهای بوش و ان جی کی اشاره کرد که جزو بهترین‌ها هستند اما باید در خرید آنها توجه کرد چرا که نمونه‌های تقلبی نیز وجود دارد. در خصوص خودرویی مانند پراید نیز شمع‌ها در بازه قیمتی ۱۸ الی ۲۶۵ هزار تومان است. وضعیت قیمت ها برای اکثر مدل های داخلی در همین حدود است. به طور کلی بهتر است شمع با قیمت متوسط و از برند معروف خریداری اما در مدت زمان کوتاه تر نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها