کد خبر : 47183

لرزش موتور خودرو هنگام حرکت یا در حال در جا مشکلی است که برای خیلی از خودروها ایجاد می شود و علل مختلفی میتواند داشته باشد. گاهی وقت ها لرزش خودرو ناشی از مشکلات موتور آن می شود. به عنوان مثال به موتور به اندازه ی کافی سوخت، هوا و یا جرقه که برای روان کار کردن آن احتیاج است، نمی رسد.

به گزارش خودروتک ، یکی از ایرادات آزار دهنده در خودروی های مدرن بدون استثنا ایراد لرزش درجا است. 

این برای خیلی از صاحبان خودرو اتفاق می افتد. به ویژه زمانی که از ماشین برای بازه زمانی طولانی استفاده کرده اند، همچنین همه چیز در ظاهر خوب بنظر میرسد تا این که تکان های کوچک شروع می شود و بعد بیشتر میشوند و طولی نمی کشد که میتوانید آنها را از طریق صندلی و فرمان خودرو حس کنید.

 

علت لرزش موتور خودرو,لرزش موتور خودرو,لرزش موتور خودرو در حالت درجالرزش موتور خودرو در هنگام رانندگی، دلایل مختلفی دارد

 

علل لرزش موتور خودرو

زمانی که لرزش موتور خودرو از میزان مورد انتظار و طبیعی خود بیش تر شده و یا پیشرانه صداهای غیر معمول و نامطلوبی نیز داشته باشد، باید سریعا به سراغ تشخیص ایراد رخ داده و برطرف کردن آن بروید. در ادامه به برخی از دلایل لرزش موتور خودرو می پردازیم:

 

>> هوای سرد

در صورتیکه در فصل سرما قرار داشته و یا به هر علت خودروی شما در محلی سرد پارک شده باشد، چنانچه لرزش جزئی موتور خودرو بعد از گرم شدن متوقف گردد، علت لرزش موتور را باید به سرما ربط دهیم ولی وضعیت باید بعد از چند دقیقه یا حتی کم تر، متوقف شده و روند کار موتور عادی گردد.

 

>> خرابی دسته موتورها

دسته موتورها از قطعاتی لاستیکی هستند که وظیفه آن ها تحمل  وزن موتور و جذب ارتعاشات ناشی از آن می باشد، پس در صورت خرابی یا شکستگی، بعنوان نخستین مظنون، ایجاد لرزش موتور خودرو زیر سر آن ها خواهد بود! پس در نخستین قدم، نگاهی به دسته موتورها انداخته تا در صورت خرابی یا لهیدگی تعویض شوند.

 

>> کم شدن دور موتور

یکی دیگر از علل لرزش موتور خودرو در حالت درجا، دور موتور پایین است. در این حالت، چون دور موتور کم تر از آن چیزی است که خودرو را روشن نگاه دارد و از طرفی میزان آن به حدی نیست که خودرو کاملاً خاموش شود، موتور خودرو در یک حالت نامطلوب قرار گرفته و شروع به لرزش می کند. در این شرایط معمولاً با کمی فشردن پدال گاز مشکل حل می شود ولیکن برای رفع کامل آن احتیاج است که خودرو را دیاگ زده و تنظیم دور موتور را دوباره انجام دهید.

 

>> اشکال در انژکتور اتومبیل

چنانچه انژکتورهای اتومبیل مشکل پیدا کنند، در نتیجه سیستم سوخت رسانی به سلیندرها با مشکل روبرو می شود و عمل احتراق به صورت ناقص انجام میشود. دراین حالت موتور اتومبیل در حالت درجا شروع به لرزش می کند و همچنین در زمان حرکت هم لرزش موتور خودرو حس میشود. معمولا با شست و شوی انژکتورها، این مشکل رفع میشود ولی در صورتیکه مشکل حادتر باشد، باید انژکتور معیوب به صورت کامل تعویض گردد.

 

لرزش موتور خودرو هنگام حرکت,موتور خودرو,لرزش موتور خودروچنانچه انژکتورها مشکل پیدا کند لرزش موتور خودرو را حس می کنید

 

>> لق شدن پایه موتور

موتور وسایل نقلیه به وسیله پایه موتور به بدنه ماشین متصل شده است، بیشتر وسایل نقلیه حداقل چهار یا بیش از چهار پایه موتور دارند حتی در صورتیکه یکی از پایه ها لق یا جدا شود به این معنی است که موتور شنا فضای بیشتری برای حرکت دارد، به همین علت داشتن پایه موتور شل یکی از دلایل لرزش موتور خودرو است.

 

>> محورها و کمک ها

زمانی که ضربه شدید به خودرو و چرخ ها وارد شود، محورهای خودرو و کمک ها میتوانند آسیب ببینند. از طرفی این قسمت ها نقش کاهش لرزش پیشرانه را دارند و در صورت آسیب دیدگی سبب انتقال لرزش موتور به اتاق خودرو می شوند.

 

>> توپی چرخ ها یا بلبرینگ ها

چنانچه حس می کنید که فرمان خودرو می لرزد، شاید فکر کنید که علل آن بالانس نبودن خودروست؛ ولی مشکل میتواند از جای دیگری هم باشد. بعضی اوقات، توپی چرخ ها سبب لرزش موتور خودرو میشوند و پیدا کردن علت آن به این سادگی ها نیست.

 

لرزش موتور خودرو,دلایل لرزش موتور خودرو,لرزش موتور خودرو هنگام حرکتگاهی اوقات، توپی چرخ ها باعث لرزش موتور خودرو میشوند

 

>> عدم سوخت رسانی صحیح

یکی از علل رایج لرزش موتور خودرو، عدم سوخت رسانی صحیح است. در صورتیکه مسیر سوخت رسانی گرفتگی داشته و یا احتراق بدرستی صورت نگیرد؛ امکان لرزش موتور خودرو را خواهیم داشت. در اینصورت سوخت مورد نیاز به موتور نرسیده و عملکرد آن با اختلال رو به رو است که خود را به صورت لرزش نمودار می سازد. به خصوص این اتفاق هنگامی که سرعت بیشتری گرفته و به خودرو شتاب می دهید، بارزتر خواهد بود.

 

>> ضعف پاشش سوزن انژکتور

در خودروهای چهار سیلندر فعلی، پاشش به صورت MPFI میباشد که با ۴ سوزن انژکتور صورت می گیرد. در صورتیکه به هر علتی پاشش یکی از این سوزنها کم تر یا بیش از حد برنامه ریزی شده در ایسیو (ECU) باشد، لرزش در موتور خودرو ایجاد می شود. البته به علت حضور سنسور اکسیژن در سیستم های انژکتوری عموماً پاششها کنترل می شود مگر آنکه یک سوزن بیش از حد مشخصی بنزین بپاشد یا دچار عیوب پاشش باشد.

 

>> عیب در دمپر یا لرزش گیر میل لنگ

برای جذب تنش های شدید ناشی از گشتاور وارد شده به میل لنگ بعد از هر احتراق سیلندر، به انتهای آزاد آن قطعه ای به نام لرزش گیر یا دمپر میل لنگ متصل می شود. خرابی این قطعه که امکان دارد بر اثر گذر زمان، تماس با سیالات گوناگون خودرو و یا قرار گرفتن در وضعیت آب و هوایی بسیار گرم یا بسیار سرد رخ دهد، یکی دیگر از علل رایج لرزش موتور خودرو به شمار می رود.

 

>> شمع های معیوب

یکی دیگر از علل لرزش موتور خودرو، مشکل در شمع ها است. درصورتی که تشخیص داده شد که شمع ها معیوب هستند، باید تعویض شوند که البته کار سختی نیست و در منزل هم میتوان آنرا انجام داد.

 

موتور خودرو,لرزش موتور خودرو,عکس لرزش موتور خودرویکی از علل لرزش موتور خودرو، مشکل در شمع ها است

 

>> استپر موتور

مهم ترین وظایف استپر موتور تنظیم هوای ورودی به موتور، تنظیم دور موتور آرام (ideal) و روشن نگه داشتن اتومبیل در این حالت است. خرابی، کثیفی یا تنظیم نبودن این عملگر که مستقیما از کامپیوتر خودرو دستور می گیرد، میتواند با علائم مختلفی من جمله لرزش موتور خودرو همراه باشد.

 

منبع: سرپوش

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها