کد خبر : 40729

قیمت کمتر سوخت گاز مایع نسبت به بنزین نیز به تنهایی مالکان وسایل نقلیه را به استفاده از این سوخت ترغیب می‌کند و تمامی این طرح‌های تشویقی باعث شد تا ترکیه در مدت 8 سال به نوعی گاز مایع را جایگزین بنزین کند.

به گزارش خودروتک به نقل از فارس ، گاز مایع در بسیاری از کشورها به ویژه ترکیه و کره جنوبی به عنوان یک سوخت پر مصرف محسوب می‌شود. از این رو قصد داریم مزیت‌های سوخت LPG را نسبت به بنزین بررسی و مقایسه کنیم.

امروزه در بسیاری از کشورهای جهان، گاز مایع به عنوان یکی از سوخت‌های مصرفی خودرو محسوب می‌شود. سوخت گاز مایع متشکل از ترکیب دو هیدروکربن پروپان و بوتان است که البته نسبت‌های این دو در هر کشوری متفاوت خواهد بود؛ برای مثال در آمریکا برای سوخت گاز مایع از ترکیب بیش از 90 درصدی پروپان استفاده می‌کنند و به همین دلیل این سوخت در آمریکا با نام پروپان شناخته می‌شود، اما در سایر کشورها همانند ترکیه این سوخت را با نام اتوگاز می‌شناسند.

ترکیه را می‌توان یکی از کشورهای پیشتاز در حوزه استفاده از گاز مایع برای سوخت مصرفی خودروها دانست. در واقع سیاست‌گذاران ترکیه از اوایل دهه 1980 تصمیم گرفتند این سوخت را در کنار بنزین در دسترس مالکان خودروها قرار دهند. طبق اعلام انجمن جهانی ال.پی.جی (WLPGA)، کره جنوبی تا سال 2017 به عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده اتوگاز شناخته می‌شد، اما طی سال‌های اخیر کشور ترکیه توانست با رشد زیاد در این حوزه لقب بزرگ‌ترین مصرف‌کننده گاز مایع را از آن خود کند.

در نمودار زیر مصرف اتوگاز در ترکیه و تعداد خودروهایی که از این سوخت مصرف می‌کنند را مشاهده می‌کنید:

گاز مایع

در همین رابطه رضا رحیمی، کارشناس انرژی عنوان کرد استفاده از سوخت اتوگاز در ترکیه در سال 1990 میلادی همزمان با لغو ممنوعیت استفاده از این سوخت در خودرو افزایش پیدا کرد. وی افزود روند استفاده از این سوخت تا به امروز همچنان با رشد همراه بوده و در سال 2009 ترکیه به عنوان تنها کشوری در جهان شناخته می‌شد که میزان مصرف اتوگاز آن از میزان مصرف بنزین بیشتر بوده است.

گاز مایع

این کارشناس انرژی در ادامه بیان کرد میزان مصرف اتوگاز در ترکیه از سال 2010 تا 2018 با رشد بیشتری همراه شد و به 2 برابر رسید. طبق آمار، فقط در سال 2018 مردم ترکیه برای خودروهای خود 3.28 تن اتوگاز مصرف کرده‌اند که البته تعداد وسایل نقلیه مورد استفاده قرار گرفته با این سوخت حدود 4.7 میلیون دستگاه گزارش شده است. همچنین حدود 10 هزار و 390 جایگاه سوخت، اتوگاز را به این خودروها عرضه کردند. گفتنی است 40 درصد خودروهای مسافری ترکیه نیز از سوخت LPG استفاده می‌کنند.

مزیت استفاده از گاز مایع به جای بنزین

طبق گزارش‌های منتشر شده حدود 79 درصد از کل مصرف گاز مایع به بخش حمل و نقل ترکیه مربوط می‌شود. همچنین میزان کل مصرف LPG در ترکیه حدود 4.2 تن در سال اعلام شده که فقط 917 هزار تن از آن را ترکیه تولید می‌کند و مابقی از روش واردات تامین می‌شود. از این رو ترکیه 3.3 میلیون یا 78 درصد از مصرف داخلی گاز مایع را به روش واردات تامین می‌کند، اما چرا در چنین شرایطی همچنان مصرف اتوگاز در حال افزایش است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم قیمت LPG در بازار جهانی حداقل 150 دلار به ازای هر تن ارزان‌تر از بنزین و سوخت دیزل است.

در نمودار زیر مقدار و سهم مصرف گاز مایع در حوزه‌های مختلف ترکیه بین سال‌های 2005 تا 2018 را مشاهده می‌کنید:

گاز مایع

از ظرفیت کل اتوگاز ترکیه حدود 7 درصد توسط تاکسی و مابقی آن توسط سایر خودروها مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما برآورد می‌شود طی سال‌های آینده میزان استفاده تاکسی‌ها از سوخت LPG افزایش پیدا کند؛ زیرا میزان تولید آلایندگی توسط این نوع از سوخت نسبت به بنزین و گازوئیل بسیار کمتر است.

گاز مایع

نمودار فوق به خوبی نشان می‌دهد که تعداد خودروهای سبک LPG سوز نسبت به مجموع خودروهای سبک در ترکیه در سال‌های 2014 تا 2018 چقدر است.

سوخت گاز مایع چه تاثیری در کاهش آلودگی هوای ترکیه داشت؟

رضا رحیمی، کارشناس انرژی در این خصوص بیان کرد یکی از دلایلی که دولت‌ها به استفاده از اتوگاز ترغیب می‌شوند به موضوع محیط زیست مرتبط است؛ چراکه تولید گازهای گلخانه‌ای و به ویژه آلاینده‌های مضر سوخت اتوگاز نسبت به بنزین بسیار کم بوده و هم‌اکنون استفاده از گاز مایع یکی از سیاست‌های دولت‌ها برای کاهش آلودگی است. بررسی‌هایی که در سال 2012 در این مورد انجام شده حاکی از آن است که میزان آلودگی هواوی ترکیه تا سال 2030 همچنان افزایش پیدا خواهد کرد، اما با افزایش استفاده از سوخت LPG، روند افزایشی آلودگی‌ها متوقف شده و در یک سطح ثابت باقی مانده است.

طرح‌های تشویقی ترکیه برای استفاده از اتوگاز

در حال حاضر بسیاری از خودروسازان ترکیه به مشتریان خود خودروهای پایه گازسوز از نوع گاز مایع عرضه می‌کنند. همچنین بسیاری از فروشندگان برای افزایش مشتریان خود با مراکز تبدیل خودرو به گازسوز قراردادهایی را به امضا می‌رسانند تا مشتری پس از خرید خودرو بتواند به آسانی آن را به دوگانه سوز و با سوخت گاز مایع تبدیل کند.

گاز مایع

 

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها