کد خبر : 25393

در این مقاله از سری مقالات دانش فنی همراه مکانیک قصد داریم ویژگی های کلاچ برقی را به شما ارائه بدهیم.

به گزارش  خودروتک  ، صدای بوق ماشین ها، دود و آلودگی، ساعت های متعدد اتلاف شده، اعصاب های خورد رانندگان، البته این نمایی از یک ترافیک در شهر است.یکی از بزرگترین معضلات جامعه پیشرفته امروزی مشکل تعدد خودروها و البته نبود زیرساخت برای کنترل این مشکل بزرگ یعنی ترافیک است.

 از مزایا و معایب کلاچ برقی چه می دانید؟

اما این شروع داستان است، برای هر کدام از این ماشین ها، رانندگانی وجود دارند که بعد از کلاچ و ترمز گرفتن فراوان علاوه بر صدمه ای که به ماشین هایشان وارد می شوند، دچار عوارض و بیماری های جسمی نیز می شوند، عوارضی همچون کمردرد، پادرد، فشار ستون فقرات و ... که باید گفت رانندگی در ترافیک با گیربکس دستی انرژی بسیار زیادی را از راننده می گیرد، به همین دلیل خستگی راننده چند برابر افزایش پیدا می کند که هم اکنون این سیستم به یک معضل بزرگ تبدیل شده است.اما در دنیای امروز برای هر مشکلی راهکارهایی توسط شرکت های مختلف در آن زمینه خاص تبیین می شود که به  برطرف سازی  و یا کم کردن این مضلات کمک کند .

یکی از مهمترین عواملی که می تواند رانندگان را از این وضعیت نجات دهد، گیربکس اتوماتیک است ولی بزرگترین مشکل این راه حل، خرید یا نصب آن بر روی ماشین هایی با قیمت بالاست که عملا بسیاری از رانندگان را شامل نخواهد شد.

به همین دلیل یکی از بهترین راه حل ها توسط شرکت های خلاق ، به عرصه تولید رسید و آن راه حل چیزی نبود جز کلاچ برقی یا کلاچ اتوماتیک.

این ایده با بکارگیری از سیستم های پیشرفته توانسته با هزینه ای بسیار پایین تر از گیربکس های اتوماتیک، قابلیت نصب در انواع خودرو را بدون محدودیت اجرا کند.

  • کلاچ برقی یا کلاچ اتوماتیک چیست؟

کلاچ برقی یا کلاچ اتوماتیک دستگاهی است بر پایه مکاترونیک که ، در مقایسه آن با گیربکس اتوماتیک میتوان گفت که در گیربکس اتوماتیک بعد از شروع حرکت ماشین، دیگر راننده نیازی به گرفتن کلاچ و تعویض دنده نخواهد داشت اما در سیستم کلاچ اتوماتیک یا برقی، سیستم کلاچ گیری به صورت خودکار و اتوماتیک انجام خواهد گرفت و عمل تعویض دنده به صورت دستی توسط خود راننده انجام می شود .

 از مزایا و معایب کلاچ برقی چه می دانید؟

به عبارت ساده تر در کلاچ برقی شما برای تعویض دنده و یا برای نیم کلاچ کردن دیگر نیازی ندارید از پای خود برای کنترل کلاچتان استفاده کنید.آنچه مسلم است وقتی صحبت از تبدیل گیربکس معمولی به اتوماتیک به میان می آید در واقع نگاه همگان به رانندگی راحت تر در ترافیک می باشد که کلاچ برقی بهترین گزینه با توجه به قیمت آن می باشد چون در ترافیک دقیقا مثل گیربکس اتوماتیک عمل میکند.

  • مزایا کلاچ برقی نسبت به گیربکس اتوماتیک

1. قیمت بسیار مناسب آن نسبت به گیربکس اتوماتیک

2. نصب سریع و آسان

3. عدم تغییر در سیستم گیربکس و دیفرانسیل یا موتورخودرو

4. قابلیت جا به جایی سیستم از یک خودرو به خودرو دیگر

5. رانندگی آسان برای تمامی افراد بدون ایجاد محدودیت

7. افزایش راندمان دیسک و صفحه کلاچ به دلیل کاهش خطای کلاچ گیری

8. قابلیت تنظیم موقعیت نیم کلاچ به صورت دلخواه

9. کاهش مصرف سوخت در ترافیک

10. پیشگیری از عوارض جانبی فیریکی راننده مثل زانو درد، کمردرد و ...

11. بالا بردن واکنش نسبت به کلاچ گیری در سرعت های بالا

12. عدم تغییر در شتاب اولیه

13. هزینه نگهداری بسیار پایین

14. کاربرد دوحالته ، کلاچ گیری با سیستم و کلاچ گیری با پا به صورت همزمان

ارسال نظر

دیگر رسانه ها