کد خبر : 15127

تعویض تسمه تایم ال 90 پس از پیمودن مسافتی به میزان چهل و پنج تا 60 هزار کیلومتر ضروری است. البته معمولا این مسافت از سوی کارشناسان فنی خودرو این گونه پیشنهاد می‌شود.

به گزارش خودروتک ، تعویض تسمه تایم ال 90 و چگونگی انجام این کار موضوعی است که در مطلب پیش رو به آن خواهیم پرداخت. چرا که این خودرو از محصولات رایج حاضر در بازار به شمار می‌رود.

تعویض تسمه تایم ال 90 پس از پیمودن مسافتی به میزان چهل و پنج تا 60 هزار کیلومتر ضروری است. البته معمولا از سوی کارشناسان فنی خودرو این گونه پیشنهاد می‌شود که حتی در صورت پیمودن مسافتی کمتر از رقم یاد شده هم تسمه تایم این خودرو به طور متوسط هر ده سال یک بار تعویض شود.

پیش از پرداختن به مراحل تعویض تسمه تایم L90 بد نیست به چند نکته‌ی مهم در این زمینه اشاره شود. نخست آن که حین انجام این کار نباید موتور خودرو خلاف جهت حرکت اصلی و همیشگی آن چرخانده شود. چرا که در غیر این صورت ممکن است به موتور صدمه وارد گردد. علاوه بر آن نباید هیچ گاه موتور خودرو را بدون تسمه دینام روشن کرد. این کار معمولا برای جلوگیری از خراب شدن پولی میل‌لنگ صورت می‌گیرد.

اقدامات لازم قبل از تعویض تسمه تایم L90

برای تعویض تسمه تایم ال 90 باید ابتدا این خودرو را به کمک جک بالابر روی ارتفاع قرار داد. بهتر است جک مورد استفاده برای انجام این کار از نوع دو ستون باشد.

پس از آن باید ضمن قطع کردن اتصال باتری خورو، لوله‌ی ورودی هوا و تشدید کننده‌ی هوا را نیز باز کرد.

پس از مراحلی که به آنها اشاره شد نوبت به باز کردن تسمه دینام و نگهدارنده‌ی سمت راست موتور خودرو می‌رسد.

سپس باید به کمک پیچ گوشتی درپوش‌های آب‌بندی مربوط به میل‌های سوپاپ از درون محل قرارگیری آنها بیرون آورده شود.

بعد از انجام این کار نوبت به خارج ساختن درپوش بالای پیستون و گشودن حلقه‌ی بالابر موتور در سمت چرخ لنگر یا چرخ طیار می‌رسد. دقت کنید که شیارهای میل سوپاپ حتما باید در پایین محور میل سوپاپ قرار بگیرد. افزون بر آن باید سعی کرد تا شیارهای میل‌ سوپاپ به حالت افقی قرار گیرد.

حال که موارد فوق انجام شد باید میل اندازه‌گیری نقطه‌ی مرگ موجود در بالای پیستون را محکم نمود.

سپس زمان چرخاندن موتور خودرو فرا می‌رسد که باید آن را در جهت گردش عقربه‌های ساعت یک دور چرخاند. پس از انجام موارد یاد شده باید میل‌لنگ را به گونه‌ای حرکت داد که با ابزار اندازه‌گیری نقطه‌ی مرگ بالای پیستون تماس پیدا نماید. این کار باید به شکل آهسته انجام شود. به این معنی که نباید نیروی فراوان و ناگهانی را به میل لنگ وارد نمود.

اقدامات لازم هنگام تعویض تسمه تایم تندر 90

مراحلی که در سطور پیشین این متن به آنها اشاره شد اقداماتی است که پیش از تعویض تسمه تایم ال 90 انجام می‌گیرد. با انجام مقدمات یاد شده می‌توان به سراغ باز کردن این قطعه از خودرو رفت و سپس آن را با نمونه‌ای جدید تعویض نمود.

در این مرحله از عملیات فنی تعویض تسمه تایم باید از قرار گرفتن شیارهای میل سوپاپ در حالت افقی اطمینان حاصل کرد.

سپس باید مهره‌ی غلتک را باز نمود تا تسمه تایم کمی شل شود. پس از باز کردن هرزگرد و غلتک نوبت به باز کردن تسمه تایم می‌رسد.

هنگام باز کردن تسمه تایم خودروی L90 باید مراقب بود که چرخ دنده‌ی پینیون میل‌لنگ سقوط نکند.

پس از اطمینان از این موضوع می‌توان چرخ دنده‌ی پینیون میل‌لنگ را باز کرد.

به این ترتیب مراحل مربوط به باز کردن تسمه تایم خودروی تندر 90 پایان می‌یابد.

حال باید تسمه‌ی فرسوده را با نسخه‌ای جدید جایگزین نمود.

عملیات فنی تعویض تسمه تایم L90

در مرحله‌ی پایانی کار ابتدا باید درپوش‌‌های جدید را روی سر میل‌های سوپاپ قرار داد. این امر هم برای میل‌های سوپاپ ورودی و هم برای میل‌های سوپاپ خروجی انجام خواهد گرفت.

پس از انجام این کار نوبت به نصب نگه دارنده‌ی سمت راست سیستم تعلیق خودرو می‌رسد. در این مرحله از عملیات فنی باید ابزار و تسمه‌های نگه دارنده را باز کرد و درپوش ابزار اندازه‌گیرى نقطه‌ی مرگ بالا را با مقدار اندکی چسب سیلیکونى روى رزوه‌های موجود و در محل نصب آنها قرار داده و آن را ثابت نمود.

باید دقت داشت که مقدار چسب استفاده شده در این مرحله نباید بیشتر از حجمی به اندازه‌ی یک نقطه باشد.

محکم کردن درپوش میل اندازه‌گیرى

در ادامه‌ی کار به مرحله‌ی بعد یعنی محکم کردن درپوش میل اندازه‌گیرى نقطه‌ی مرگ بالا می‌رسیم. نصب مجدد بلوک‌هاى تایمینگ و محکم کردن پیچ و مهره‌هاى بلوک فوقانى تایمینگ هم نکات دیگری است که باید در ادامه‌ی کار آنها را مد نظر قرار داد.

پس از پایان یافتن موارد یاد شده نوبت به انجام مراحل ابتدایی عملیات فنی تعویض تسمه تایم خودروی ال 90 به شکل معکوس می‌رسد.

به این معنی که باید تمام قطعاتی که در حین این عملیات فنی باز شده‌اند را دوباره بست و آنها را بار دیگر سر جای خود قرار داد. این کار ابتدا با نصب مجدد تسمه دینام آغاز می‌شود.

 در صورتی که تسمه دینام هم نیاز به تعویض داشته باشد بهتر است آن را نیز با نمونه‌ای جدید جایگزین نمایید. پس از آن نوبت به نصب مجدد چرخ جلوی خودرو می‌رسد.

در نهایت هم قطعه‌ی تشدید کننده‌ی هوا در محل مورد نظر تعبیه می‌شود. در کنار آن باید لوله‌ی ورودی هوا را هم در محل مناسب قرار داد.

پایان بخش مراحل تعویض تسمه تایم خودروی تندر 90 نیز برقراری اتصال مجدد نخستین بخش از خودرو است که در ابتدای این عملیات فنی اتصال آن را قطع کرده بودیم. در واقع با اتصال مجدد ارتباط باتری خودرو عملیات فنی تعویض تسمه تایم به پایان می‌رسد. به طور حتم اگر پیش از انجام این عملیات فنی سابقه‌ی انجام کارهای مکانیکی را داشته باشید می‌توانید با کمی دقت و توجه تسمه تایم خودروی تندر 90 را خود تعویض کنید. در غیر این صورت مسلما نیاز به تلاش و تمرین و پشتکار بیشتری زیر نظر افراد متخصص و مسلط به امور فنی برای انجام این کار خواهد بود.

منبع: دلگرم

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها