کد خبر : 13257

در مطالب قبلی با کاربرد تسمه تایم و همچنین عملکرد، وظیفه و محل قرارگیری ان در موتور خودرو آشنا شدیم. اما در این مطلب قصد داریم تا به مقایسه تسمه تایم با زنجیرتایم بپردازیم.

به گزارش خودروتک ، سوال های زیادی به مانند زنجیرتایم چیست؟ و یا زنجیرتایم چه فرقی با تسمه تایم دارد همیشه در ذهن رانندگان و علاقه مندان به بحث فنی خودرو وجود دارد. خوب معلوم است که یکی زنجیر است و دیگری تسمه! اما چه تفاوتی در کاربرد و عملکردشان وجود دارد. برای یافتن جواب این سوال در ادامه با ما باشید.

در حال حاضر بیشتر خودروهای بنزینی از موتورهای چهار زمانه بهره می برند. یعنی چهار فرآیند مکش، فشرده سازی یا تراکم، زمان نیرو و زمان خروج به شکل یک سیکل چهار زمانه عمل می کنند. در این سیکل یک بار میل بادامک می چرخد و دوبار میل لنگ. این چرخش ها و روابط زمانی بینشان همان زمانبندی مکانیکی نام دارد. این فرآیند به منظور کنترل حرکت پیستون ها و سوپاپ های داخلی سیلندرها می باشد و مشخص است که از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند.

مقایسه تسمه تایم با زنجیرتایم

حدود پنجاه سال قبل یک موتور شش تایی توسط پونتیاگ به صورت مسطح طراحی گردید. این اولین خودروی آمریکایی ای بود که تسمه تایم از جنس لاستیک داشت. در مقایسه تسمه تایم با زنجیرتایم باید گفت که تسمه های لاستیکی بسیار آرام و بیصدا هستند. اما دچار فرسایش می شوند. و بیشتر خودروسازان توصیه می کنند که تسمه تایم در هر ۸۰ هزار مایل تعویض شود. تسمه تایم به وسیله یک سرس از قرقره ها کار می کند و به وسیله یک سری کشنده به حرکت در می آیند. این کشنده ها هم در زمان تعویض تسمه تایم باید تعویض شوند زیرا آنها هم دچار فرسودگی می شوند. حتی بیشتر مکانیک ها توصیه می کنند تا واترپمپ خودرو هم در همین زمان تعویض شود.

مقایسه تسمه تایم با زنجیرتایم

مقایسه تسمه تایم با زنجیرتایم

اما زنجیرتایم هم همان کار تسمه تایم را انجام می دهد اما دارای عمر نسبتا طولانی تری است و برخی از خودروسازان توصیه می کنند در فواصل زمانی معینی ، زنجیرتایم باید تعویض شود در صورتی که برخی از تولیدکنندگان خودرو هستند که معتقدند طول عمر زنجیرتایم برابر طول عمر خودرو می باشد. خوب زنجیر تایم همانطور که مشخص است از جنس فلز است و طبیعتا صدای بیشتری دارد. اما تجربیات نشان داده که در صورت پاره شدن زنجیرتایم صدمات به مراتب بیشتری در مقایسه با پاره شدن تسمه تایم به موتور خودرو وارد می شود. البته پاره شدن تسمه تایم هم صدمات زیادی را به خودرو وارد می کند و در کل از منظر مقایسه تسمه تایم با زنجیرتایم باید گفت که پاره شدن جفتشان هزینه های زیادی را بجا می گذارد ولی پاره شدن زنجیرتایم می تواند صدمات بسیار بیشتری داشته باشد.

صدمات پاره شدن زنجیرتایم به این شکل استه در صورت پاره شدنش، تعویض موتور از صرفه بهتری نسبت به تعمیر آن بهره می برد.

اما در سخن آخر باید اشاره کرد که به احتمال زیاد و در کل زنجیرتایم بهتر است زیرا در موتورهای دارای تسمه تایم دور موتور پایین تری را برای انتقال قدرت از میل لنگ به میل بادامک شاهد هستیم. اما زنجیرتایم می تواند قدرت بیشتری را به میل بادامک منتقل کند و همچنین عمر زنجیرتایم بسیار بیشتر است و هزینه نگهداری کمتری هم دارد. و در صورت فشار وارد نکردن زیاد به موتور خودرو، زنجیرتایم دوبرابر تسمه تایم عمر خواهد کرد.


منبع: اسمارت کار

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها