خبرفوری :

کد خبر : 10273

کشیده شدن فرمان به یک سمت یا به اصطلاح، گیج زدن خودرو یکی از علائم مشترکی است که هنگام خرابی قطعات مختلف بروز می کند. کشیده شدن فرمان خودرو به مثابه این است که شما در ماشینی نشسته اید که ناگهان کنترل آن از دست شما خارج می شود و دوباره به کنترل شما درمی آید. چنین شرایطی، برابر با ناامنی مطلق است.

به گزارش خودروتک، برای پی بردن به این مشکل در خودرو باید زمانی که در جاده ای مستقیم و بدون دست انداز حرکت می کنید، برای چند ثانیه، دست خود را از روی فرمان بردارید. اگر خودروی شما مشکلی نداشته باشد، وقتی فرمان را به حال خود و بدون کنترل رها می کنید، مسیر مستقیم را در پیش می گیرد، بدون اینکه به سمت چپ یا راست سرپیچی کند (بچرخد)؛ اما اگر مشکلی در میان باشد، حتماً به سمت چپ یا راست گرایش خواهد داشت.

سرپیچی خودرو

این نکته را به خاطر بسپارید که گیج زدن خودرو در مسیرهای ناهموار و لغزنده، چند برابر خطرناک است. شاید این مشکل در مسیر هموار و هوای آفتابی، چندان شما را نگران نکند، اما قطعاً در شرایط سخت تر با دیدن حرکات غیر طبیعی خودرو و غیر قابل کنترل شدن آن، چنین نظری نخواهید داشت. با رعایت نکات زیر و رفع عیب از خودروی تان، جان خود و سایر سرنشینان را بیمه کنید.

ساییدگی لاستیک

گیج زدن خودرو ؛ لاستیک ها و چرخ ها اشکال دارند.

هر گونه تفاوتی در هر یک از لاستیک ها با بقیه، مثل میزان ساییدگی، تنظیم زاویه، جهت چرخش و میزان باد، باعث بروز مشکل می شود. برای مثال، تنظیم نبودن باد هر یک از لاستیک ها، در میزان سرعت هر چرخ، تفاوت ایجاد می کند و در نتیجه، خودرو به دو طرف کشیده می شود. مشکل در لاستیک ها، ساده ترین اشکال است و به راحتی حل می شود. بالانس نبودن چرخ ها یکی از مشکلاتی است که نشانه آن، علاوه بر لرزش فرمان، گیج زدن خودرو و کشیده شدن آن به یک سمت است.

نکته: تنظیم جهت چرخش لاستیک ها، کار سختی نیست؛ فقط کافی است که به فلش حک شده روی آن توجه کنید. جهت فلش باید به سمت جلوی خودرو باشد.

پمپ ترمز

گیج زدن خودرو ؛ پمپ ترمز خراب شده است.

بروز هر گونه مشکل در سیستم ترمز می تواند زمینه ساز گیج زدن خودرو باشد. پمپ ترمز هم از این قاعده مستثنا نیست، چرا که خرابی آن، هماهنگی و توازن میان ترمز چرخ ها را از بین می برد و خودرو به یک سمت کشیده می شود.

گیج زدن خودرو ؛ اتصالات مربوط به فرمان، هرز شده است.

هرز شدن، شل شدن، خورده شدن و به طور کلی، هر گونه خرابی در اتصالات مربوط به سیستم فرمان، از جمله جعبه فرمان، سیبک فرمان یا … سبب کشیده شدن خودرو به یک سمت می شود.

لنت ترمز

گیج زدن خودرو ؛ لنت ها تمام شده اند.

لنت ها جزو قطعاتی هستند که در بیشتر خودروها با هم تعویض می شوند. دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود یکی از لنت ها زودتر از آن یکی تمام شود. در چنین مواقعی، خودرو به ویژه هنگام گرفتن پدال ترمز، به سمتی که لنت بهتری دارد، کشیده می شود. لنت آسیب دیده یا تمام شده به زمان بیشتری برای درگیر شدن نیاز دارد، به همین دلیل خودرو به سمت دیگر متمایل می شود.

چرب شدن دیسک ترمز

گیج زدن خودرو ؛ دیسک ترمز چرب شده است.

نشت روغن از سیلندر ترمز باعث چرب شدن دیسک ها می شود. اگر دیسک ها چرب شوند، لنت قادر نیست اصطکاک لازم با دیسک را ایجاد کند و از روی آن سُر می خورد. در نتیجه چنین اتفاقی، خودرو به سمتی کشیده می شود که عملکرد دیسک و سایر قطعات صحیح است. دیسک ترمز، به جز لیز شدن ممکن است تاب دار، خش دار، ترک دار یا شکسته هم بشود. هر یک از این نقص ها در هر سمتی که باشد، باعث می شود عمل ترمزگیری به شکل صحیح انجام نشود و خودرو گیج بزند.

گیج زدن خودرو ؛ عدم تنظیم فرمان

تنظیم نبودن فرمان، از جمله دلایل گیج زدن خودرو است و منجر به کشیده شدن فرمان می شود. برای حل این مشکل باید به مراکز تخصصی و تعمیرگاه ها مراجعه کنید. خراب شدن جلوبندی، یکی از دلایل بر هم خوردن تنظیمات فرمان است.

 

عدم تنظیم فرمان

گیج زدن خودرو ؛ سیستم تعلیق و جلوبندی

بروز هر گونه مشکلی در قطعات سیستم تعلیق و جلوبندی، منجر به گیج زدن خودرو و ضعیف شدن عملکرد آن در حین حرکت می شود. فرقی نمی کند که اشکال به وجود آمده در بلبرینگ چرخ یا سگ دست باشد؛ در هر صورت، یکی از مهم ترین نشانه های خرابی شان، کشیده شدن خودرو به یک سمت است.

گیج زدن خودرو ؛ شاسی، تغییر حالت داده است.

به طور کلی، آسیب دیدن شاسی خودرو، مشکلات متعددی مثل خراب شدن زود هنگام پلوس ها و گردگیرهایشان به وجود می آورد؛ اما نشانه مهمی که شاسی های آسیب دیده دارند، تمایل خودرو به یک سمت است.

 

تحمل بار بیش از حد خودرو

گیج زدن خودرو؛ تحمل بار بیش از حد

هر خودرویی تا میزانی مشخص، وزن اضافه را تحمل می کند. اگر بار یا تعداد سرنشینانی که شما در خودروی تان دارید، بیش از حد توان خودرو باشد، اتفاقاتی خطرناک و مشکلاتی جدی برای خودروی شما به وجود خواهد آمد. یکی از این مشکلات، آسیب دیدن فنر ها یا کمک فنرهاست. این مورد هم منجر به کشیده شدن خودرو به یک سمت خواهد شد.

گیج زدن خودرو

 

منبع: توربومگ

ارسال نظر

بیشتر