کد خبر : 42472

شرکت کرمان موتور برای تحویل هیوندای النترا خود به مشتریان شرایط عجیبی را وضع کرده است.

به گزارش خودروتک به نقل از دیجیاتو ، شرکت کرمان موتور که به عنوان نماینده هیوندای کره در ایران شناخته می شود، به تازگی به حواله داران هیوندای النترا AD وارداتی گفته است که برای تحویل خودرو باید از سود تاخیر خود صرف نظر کنند.

با توجه به مدارک ارسال شده از جانب برخی مشتریان کرمان موتور، این شرکت مدت ها قبل اقدام به پیش فروش هیوندای النترا AD کرده و حال بعد از ماه ها تاخیر امکان تحویل خودروها را فراهم نموده است. اما کرمان موتور به مشتریان النتراهای وارداتی آمده تحویل گفته است که تاخیر پیش آمده به خاطر مصوبات هیئت دولت پیش آمده و از اختیارات این شرکت خارج بوده است. برای همین اگر مشتریان می خواهند تا خودرویشان را تحویل بگیرند، باید به صورت کتبی عدم محاسبه سود تاخیر را به شرکت اعلام نمایند.

حال این مسئله باعث نارضایتی بسیاری از مشتریان کرمان موتور شده و تعدادی از حواله داران هیوندای النترا AD، خواستار محاسبه سود تاخیر خود هستند.

از سال ۱۳۹۷ مصوبه های هیئت دولت در خصوص واردات خودرو و تغییرات بدون برنامه ریزی قوانین ترخیص خودروها از گمرک، باعث شد تا بی نظمی شدیدی در تحویل خودروها و مدیریت بازار خودروهای وارداتی به وجود آید. بر اساس تصاویر موجود از گمرک هایی چون گمرک شهید رجایی استان هرمزگان، شرکت کرمان موتور در سال ۱۳۹۷ تعداد قابل توجهی از محصولات هیوندای را مانند توسان، النترا، سانتافه و آزرا به ایران آورده بود و برنامه عرضه آن ها را داشت. اما مصوب های هیئت دولت موجب به هم ریختن نظم عرضه این شرکت شد و حال کرمان موتور به خاطر این مسئله، از تخصیص سود تاخیر به مشتریان امتناع می کند.

 

با نگاهی بی طرفانه بدیهی است که مشکل پیش آمده در تحویل هیوندای النترا AD به خاطر مصوبه های عجیب دولت بوده و مدیریت این مسئله ارتباطی به کرمان موتور نداشته است. اما از آن طرف مشکلات ترخیص خودروهای مانده در گمرک برای تمام شرکت های واردکننده بوده و کرمان موتور می توانسته تا به روش برخی شرکت های واردکننده فعالیت کند.

بسیاری از شرکت های واردکننده در آخرین محموله های گمرکی خود، تعدادی خودرو داشتند که هنوز پیش فروش نشده بود و عملا تعهدی برایشان وجود نداشت.

شرکت هایی مانند پرشیا خودرو، آرین موتور، آسان موتور، کیان موتور وارنا و… پس از آغاز فرایند ترخیص خودروهای مانده در گمرک، موجودی اضافه خود به فروش رساندند. اما شرکتی مانند کرمان موتور، دقیقا در زمانی که گمرک های کشور امکان ترخیص خودروها را نداشتند و دولت زمان مشخص و مقرری را برای خروج خودروها از گمرک اعلام نکرده بود، اقدام به پیش فروش هیوندای النترا AD نمود. لذا تا حدی هم مدیریت شرکت کرمان موتور باید بپذیرد که در زمان برقراری طرح پیش فروش، چنین ماجرایی قابل پیش بینی بوده و خود ریسک این سبک فعالیت را پذیرفته اند. در غیر این صورت کرمان موتور می توانست مانند برخی شرکت ها دیگر پس از ترخیص هیوندای های خود فروش محصولاتش را انجام دهد و چنین حواشی را ایجاد نکند.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها