کد خبر : 76375

هوندا نسبت به افزایش هزینه‌‌‌ها هشدار داد و سود سالانه ضعیف‌‌‌تر را پیش‌بینی کرد. هوندا موتور ژاپن روز جمعه کاهش ۷درصدی درآمد سالانه را به جای افزایش مورد انتظار پیش‌بینی کرد و هشدار داد که کمبود طولانی تراشه و افزایش هزینه‌‌‌های مواد خام، به سود آسیب می‌‌‌رساند.

به گزارش خودروتک به نقل از دنیای اقتصاد ، خودروسازان جهانی مانند هوندا تولید خود را به دلیل کمبود شدید نیمه‌هادی‌‌‌ها کاهش داده‌‌‌اند و اکنون با افزایش بی‌سابقه در هزینه‌‌‌ها مواجه هستند، زیرا محدودیت‌های کووید-۱۹ چین، کارخانه‌‌‌ها را تعطیل کرده و جنگ در اوکراین نیز زنجیره تامین را بیشتر تحت فشار قرار داده است.

یاسوهیده میزونو، مدیر ارشد اجرایی هوندا گفت: «در حال حاضر امیدواریم با استفاده از قطعات موجود در انبار، کسب‌وکار را در مسیر بهبودی در ماه ژوئن قرار دهیم.» میزونو گفت که این شرکت شنیده وضع قرنطینه در شانگهای رو به بهبود است و زنجیره تامین و لجستیک در این کشور تا حدود ۸۰‌درصد بهبود یافته است. هوندا دومین خودروساز بزرگ ژاپن از نظر فروش، سود عملیاتی را برای سال مالی جاری که از آوریل آغاز شد، ۸۱۰ میلیارد ین (۲۹/ ۶ میلیارد دلار) پیش‌بینی کرد.

تحلیلگران براساس گزارش Refinitiv، انتظار داشتند رشد ۶.۳درصدی به ۳/ ۹۲۶ میلیارد برسد. انتظار می‌رود هوندا امسال  ۲/ ۴ میلیون دستگاه خودرو در سراسر جهان بفروشد که ۳.۱‌درصد نسبت به سال گذشته افزایش خواهد داشت. در بین دیگر خودروسازان ژاپنی، تویوتا روز چهارشنبه ۲۰‌درصد کاهش سود در سال ‌جاری را پیش‌بینی کرد، در حالی که نیسان گفت انتظار دارد سود آن ثابت باشد.  هوندا نیز اعلام کرد که تولید دو کارخانه داخلی خود را تا پایان ماه مه حدود یک‌پنجم کاهش می‌دهد. سهام هوندا در بحبوحه رشد ۲.۶درصدی در بازار روز جمعه ۲.۲‌درصد افزایش یافت.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها