کد خبر : 74759

خودروسازان در هند از افزایش شدید فروش سالانه برای سال مالی ۲۰۲۲ خبر دادند اما نسبت به خطرات آتی ناشی از اختلالات زنجیره ‌‌‌تامین جهانی نیز هشدار دادند.

 به گزارش خودروتک به نقل از ایسنا، ماروتی سوزوکی، بزرگ‌ترین خودروساز هندی اعلام کرد: فروش در سال مالی منتهی به ۳۱ مارس، ۱۳‌درصد افزایش یافت و به ۶۵/ ۱میلیون دستگاه رسید که برای اولین‌‌‌بار در ۲ سال گذشته رشد کرده اما این شرکت هشدار داد که وضعیت تامین قطعات الکترونیکی همچنان غیرقابل پیش‌بینی است و ممکن است تا حدودی بر حجم تولید در سال مالی جاری تاثیر بگذارد.

در سال گذشته، خودروسازان در سراسر جهان مجبور به کاهش شدید تولید شده‌‌‌اند زیرا اختلالات زنجیره‌‌‌تامین و افزایش تقاضا برای لوازم الکترونیکی مصرفی منجر به کمبود شدید ریزتراشه‌های الکتریکی شد و این موضوع منجر به انتظار طولانی برای خریداران خودرو نیز شده است. اکنون انتظار می‌رود که حمله روسیه به اوکراین مشکل را بدتر کند زیرا هر دو کشور مواد خام مورد استفاده برای تولید ریز تراشه‌های الکتریکی را تامین می‌کنند.

همچنین، تاثیر بحران در قالب افزایش قیمت سوخت و کالاها نیز خطری برای چشم‌‌‌انداز تقاضای خودرو در صورت تبدیل‌‌‌شدن به یک جنگ طولانی‌‌‌مدت را ایجاد می‌کند. تاتا موتورز به عنوان بزرگ‌ترین خودروساز الکتریکی هند، بالاترین فروش سالانه خودروهای سواری خود را با ۶۷‌درصد افزایش به ۳۷۰‌هزار و ۳۷۲ دستگاه نسبت به سال گذشته گزارش کرد.

این شرکت در بیانیه‌‌‌ای اعلام کرد که فروش خودروهای الکتریکی آن با وجود موج‌‌‌های شیوع بیماری کووید- ۱۹، بحران نیمه‌هادی‌ها و افزایش شدید قیمت کالاها تقریبا ۴ برابر شده و به ۱۹‌هزار دستگاه رسیده است.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها