کد خبر : 69966

بعد از عرضه ی اولیه، ریویان به سرعت از جنرال موتورز آمریکا هم سبقت گرفت و بعد از تسلا مقام دوم خودروسازی آمریکا را به دست آورد.

به گزارش خودروتک به نقل از سایپانیوز، ریویان که فقط 150 دستگاه وانت برقی تولید کرده و آن را هم به کارمندان خودش تحویل داده، حالا از جنرال موتورز، فورد و کرایسلر در آمریکا با ارزش تر شده است.

ریویان اکنون 90 میلیارد دلار می ارزد و ارزش آن از جنرال موتورز که فقط سال گذشته 6.8 میلیون دستگاه در بازار جهانی فروخته بالاتر رفته است.

برنامه تولید ریویان تا پایان سال 2021 فقط 1000 دستگاه است و اولین خودروی آن R1T‌ بود که در ماه شهریور از خط تولید خارج شد. قرار است در آخرین ماه سال 2021 شاسی بلند این خودروساز با نام R1S‌ هم به خط تولید برسد.  

البته باید این را در نظر داشت که کمپانی فورد آمریکا، بعد از وبسایت آمازون، بزرگترین سرمایه گذار در این خودروسازی است و در سال 2019 بیش از نیم میلیارد دلار در این کمپانی سرمایه گذاری کرده است. سهم آمازون از ریویان در حال حاضر 20 درصد است.

ریویان R1T

سرمایه گذاران در بازار آمریکا این را می دانند که پتانسیل عظیمی در دوره گذار بنزینی به برقی وجود دارد و اکثر شرکت های مرتبط با برند ریویان و خودروهای برقی هم با ورود ریویان به بازار بورس رشد خوبی را تجربه کردند. برای مثال لوردزتاون موتورز 11 درصد، نیکولا 3 درصد و فیسکر بیش از 8 درصد با ارزش تر شدند. حتی این نتیجه برای ریویان روی خودروسازی نیو Nio‌ در چین هم اثر گذاشت و ارزش آن را 4 درصد بالا برد.

جالب این است که ارزش سهام بزرگترین و مهمترین رقیب ریویان یعنی تسلا هم به جای پایین آمدن حدود 1 درصد افزایش یافت. نکته قابل تأمل دیگر هم این بود که ایلان ماسک مدیر عامل تسلا درست در همین زمان ورود ریویان به بازار بورس برای پرداخت مالیات مجبور به فروش 4.5 میلیون سهم از تسلا به ارزش 5 میلیارد دلار شد.

تسلایی که فقط تا به حال 627,300 دستگاه خودرو فروخته بیش از 1000 میلیارد دلار [1تریلیون دلار] ارزش دارد.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها