خبرفوری :

کد خبر : 69857

در حاشیه برگزاری اجلاس آب و هوایی گلاسکوی اسکاتلند ۶ خودروساز بین‌المللی توافق کردند تا سال ۲۰۴۰ تولید خودروهای بنزینی و گازوئیلی را متوقف کنند.

به گزارش خودروتک به نقل از فارس، دولت انگلیس اعلام کرد که در حاشیه برگزاری اجلاس آب و هوایی گلاسکو در اسکاتلند 6 خودروساز بزرگ بین المللی متعهد می‌شوند تا سال 2040 تولید خودروهای با سوخت فسیلی به عنوان بخشی از تلاش بین المللی برای کاهش آلاینده دی اکسید کربن متوقف کنند.

منابع آگاه گفته‌اند که از جمله این شرکت‌هایی که البته هنوز قصد ندارند به این پویش بپیوندند می‌توان به تویوتا، فولکس واگن اشاره کرد و البته بسیاری از خودروسازان چینی، آمریکایی و آلمانی نیز هنوز برنامه‌ای برای متعهد شدن به حوزه بین الملل ندارند.

گفته می‌شود؛ عدم مشارکت خودروسازان این کشورها یکی از چالش‌های بزرگ در زمینه عبور از خودروهای با موتور احتراق داخلی و رسیدن به آلایندگی صفر است.

به گزارش آژانس بین المللی انرژی، خودروهای سواری، کامیون‌ها، کشتی‌ها، اتوبوس‌ها و هواپیماها تقریبا 25 درصد کل آلایندگی جهان را تولید می‌کنند که البته بخش قابل توجهی از این حجم آلایندگی مربوط به خودروهای جاده‌ای است.

البته ولووی سوئد، فورد آمریکا در کنار جنرال موتورز، مرسدس بنز و جاگووار لندرور که زیر مجموعه تاتاموتورز هند است قرار است رسما این تعهد را در حاشیه  کنفرانس آب و هوایی گلاسکو اعلام کنند.

ولوو C40

این اقدامات با هدف جلوگیری از گرمتر شدن کره زمین انجام می‌شود. ولوو متعهد شده تا سال 2030 تولید خودروهای با سوخت فسیلی را کنار بگذارد.

دولت انگلیس که میزبان برگزاری این اجلاس است گفته 4 کشور دیگر از جمله نیوزیلند و لهستان نیز می‌خواهند تضمین دهند از سال 2040 و حتی زودتر تمام خودروهای تولیدی در این کشورها پاک بوده و آلایندگی شان صفر خواهد شد. امروز روز حوزه حمل و نقل در کنفرانس گلاسکو بود.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها