کد خبر : 69760

طرح خودرویی کنگره آمریکا صدای کانادا و مکزیک را درآورد

طرح خودرویی کنگره آمریکا صدای کانادا و مکزیک را درآورد

فرانسوا فیلیپ شامپاین، وزیر نوآوری و صنعت کانادا می‌گوید این کشور به شیوه‌ای مناسب به تسهیلات مالیاتی و مالی درنظر گرفته شده در آمریکا برای تولید خودروهای برقی پاسخ می‌دهد.

به گزارش خودروتک به نقل از مهر، هفته گذشته نمایندگان دموکرات کنگره آمریکا از برنامه‌ریزی برای تصویب قانونی خبر دادند که مشوق‌های مالی و مالیاتی را در اختیار سه شرکت سازنده خودرو در دیترویت قرار می‌دهد تا آنها بتوانند میزان تولید خودروهای برقی را افزایش دهند.

این طرح با واکنش منفی نمایندگان جمهوری‌خواه دیگر ایالت‌ها و دو کشور مکزیک و کانادا مواجه شده است. آنها می‌گویند تصویب چنین قانونی به معنای نقض معاهدات تجاری دوجانبه آمریکا بوده و به منافع اقتصادی مکزیک و کانادا لطمه می‌زند.

شامپاین که قبلا وزیر خارجه دولت جاستین ترودو بوده، این هفته برای بررسی موضوع مذکور با جینا ریموندو‌ وزیر بازرگانی ایالات‌متحده، اریک لندر مشاور علمی کاخ سفید و‌گری پیترز سناتور ایالت میشیگان در واشنگتن دیدار کرد. وی در این مورد تصریح کرد: آمریکا باید بفهمد که چنین مصوبه‌ای واکنش کانادا را به دنبال خواهد داشت و ما همیشه به شکلی متناسب به چنین مصوباتی واکنش نشان داده‌ایم.

اجرای مصوبه مذکور به اعطای مشوق‌های مالیاتی و حمایت مالی ۱۲ هزار و ۵۰۰ دلاری از تولید هر خودروی برقی منجر می‌شود و انتظار می‌رود عملیاتی شدن آن تا سال ۲۰۲۷ به طول بینجامد. شامپاین این مصوبه را در تضاد با قوانین معاهده تجارت آزاد دو کشور و قوانین سازمان تجارت جهانی دانسته و هشدار داده اجرای آن فرصت‌های شغلی را در هر دو کشور کانادا و آمریکا کاهش خواهد داد.

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها