کد خبر : 68848

زمانی که خودرویی عنوان پرفروش ترین خودروی بازار را پیدا می کند، به طور طبیعی می تواند بالاترین آمار سرقت را هم به خود اختصاص دهد.

به گزارش خودروتک به نقل از سایپانیوز، در فهرست بالاترین آمار خودروهای به سرقت رفته، سری اف فورد در صدر جدول قرار گرفته اند. بر اساس آمار منتشر شده ی «دفتر جرائم بیمه ملی» National Insurance Crime Bureau یا NICB تعداد خودروهای به سرقت رفته در سال 2020 بیش از 11 درصد رشد داشته است.

در گزارش دفتر یاد شده آمده است که این دفتر سالانه فهرستی تحتی عنوان «چرخ های داغ» Hot Wheels تهیه می کند که در حقیقت استعاره ای از خودروهای محبوب است و در آن به جمع آوری و تحلیل اطلاعات مرتبط با خودروهای به سرقت رفته می پردازد. این اطلاعات را آژانس های مرتبط با نیروی انتظامی در اختیار مرکز اطلاعات جرائم ملی National Crime Information Center یا NCIC قرار می دهند.

چون هنوز سال 2021 به پایان نرسیده، آخرین گزارش تا پایان سال 2020 است که نشان می دهد در این سال بالاترین رقم سرقت خودرو متعلق به سری اف فورد با 44,014 دستگاه است که نسبت به سال 2019 بیش از 13 درصد افزایش یافته است. شگفتی این جا است که سارقان بیشتر به وانت مدل سال 2006 علاقه مند هستند.

مقام دوم در این فهرست رسوایی، به وانت تمام قد شورولت رسیده هر چند که در این آمار مدل های سبک و سنگین از هم تفکیک نشده اند. تعداد شورولت های به سرقت رفته در سال 2020 به عدد 40,698 دستگاه رسیده که افزایش خیره کننده 25 درصد نسبت به سال 2019 را به ثبت رسانده است. به بیانی دیگر شورولت سیلورادو، هوندای سیویک را به مقام سوم رانده است. دزدان خودرو، سلورادوی مدل 2004 را بیشتر ترجیح می دهند. مقام سوم یعنی هوندای سیویک رسیده که 34,144 دستگاه از آن در سال 2020 به سرقت رفته است که رشد آن نسبت به سال 2019 فقط 2.8 درصد بوده است و بیشترین سرقت ها مربوط به مدل سال 2000 است.

مقام های چهارم، پنجم و ششم را به ترتیب هوندای آکورد، تویوتا کمری و نیسان آلتیما به دست آورده اند. شگفتی دیگر این که آکورد در فهرست 10 خودروی اول از لحاظ سرقت در آمریکا،  قدیمی ترین مدل به حساب می آید. به بیان ساده تر، دزدان مدل 1997 آکورد را بیشتر ترجیح می دهند. بیشترین آلتیمای دزدیده شده در سال 2020 همان مدل 2020 است.

مقام هفتم متعلق به جی ام سی سییرا، هشتم سیلورادو با 13,016‌دستگاه است. مقام هشتم،‌ تویوتای کرولا است. در این مورد هم سارقان علاقه مند به آخرین فناوری های روی داشبورد کرولا هستند و به همین دلیل سال 2020 را بیشتر می دزدند.

هوندای CR-V‌ در رده بعدی قرار داد که سرقت آن در سال 2020 نسبت به سال 2019، بیش از 21.9درصد رشد داشته است. مقام دهم هم از آن وانت های داج/رام است که بیشترین مدل به سرقت رفته ی آن مدل 2001 آن است.

البته گزارش دفتر یاد شده در بالا، به تفکیک ایالت ها هم فهرست بالاترین خودروهای به سرقت رفته را ارائه کرده است. برای مثال در ایالات آلاسکا به خاطر سرمای زمستان و یخبندان های طولانی، مدل های سوبارو در 10 تای اول مشاهده می شوند. در ایالت میشیگان که سه خودروساز سنتی آمریکا در آن تولید می شوند، داج چارجر بیشتر مورد علاقه سارقان است. در این ایالت 755 مورد داح چارجر و 94 مورد میتسوبیشی میراژ گزارش شده اند.

خودروهای اروپایی که نسبت به خودروسازان ژاپنی در بازار آمریکا توفیق نشده اند، و به تبع تعداد فروش آنها پایین است، در فهرست 10 تای اول مشاهده نمی شوند.

شگفتی آخر در این خبر هم این است که بیشترین علت به سرقت رفتن خودروها در آمریکا،‌ جاگذاشتن سوئیچ روی خودرو است. توصیه بعدی که به مردم می شود تا احتمال دزدیده شدن خودروی آنها کاهش یابد این است که خودروی خود را در محل های تاریک و خلوت کمتر رها کنید. معمولاً نصب دزدگیر، بستن قفل فرمان و قفل پدال به دلیل مزاحمت ها و به تأخیر انداختن فرایند سرقت،‌ معمولاً مؤثرند. این روزها هم نصب ردیاب به یافتن خودروی به سرقت رفته کمک می کند. رعایت همه این موارد با هم احتمال به سرقت رفتن خودرو را خیلی پایین می آورد.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها