کد خبر : 68428

شهر بیضی آبی | جاه طلبی فورد برای توسعه خودروهای برقی

شهر بیضی آبی | جاه طلبی فورد برای توسعه خودروهای برقی

«شهر بیضی آبی» و «پارک باتری» جایی است که نسل بعدی وانت‌های سری اف برقی فورد و باتری‌های مورد نیاز آن تولید می‌شوند. به گزارش سایپانیوز، فورد خبر داده است که می‌خواهد پول هنگفتی را پای مگاسایت‌هایی در ایالت‌های تنسی و کنتاکی برای تولید خودروها برقی بریزد. به بیان واضح‌تر، دو شرکت فورد و اس‌کی اینوویشن SK Innovation در حال سرمایه‌گذاری به ارزش ۴/ ۱۱ میلیارد دلار برای اجرای پروژه‌های برقی خود هستند.

به گزارش خودروتک به نقل از دنیای اقتصاد؛ یکی از این دو پروژه، سرمایه‌گذاری ۶/ ۵ میلیارد دلاری برای ایجاد مگاسایت در شهر استانتن Stanton ایالات تنسی است. قرار است به طور رسمی نام آن را «شهر بیضی آبی» بگذارند که حتما وجه تسمیه آن را می‌دانید؛ «بیضی آبی» استعاره‌ای از لوگوی بیضی شکل آبی کمپانی خودروسازی فورد است.

اینکه چرا نام شهر را برای سایت خودروسازی انتخاب کرده‌اند، دلیلش این است که به معنی واقعی کلمه به اندازه یک شهر بزرگ است. به بیان دقیق‌تر، مساحت این شهر خودروسازی، ۳۶۰۰ هکتار یا ۶ مایل مربع است. قرار است این مگاسایت برای مونتاژ خودرو و تولید باتری و یک پارک مخصوص تامین‌کنندگان تجهیز شود. برای احداث این پروژه عظیم حداقل ۶هزار نفر اشتغال ایجاد خواهد شد.

این مگاسایت در حقیقت به کانون نوآوری‌های فنی فورد تبدیل خواهد شد و در آن نسل جدید وانت‌های سری اف برقی این شرکت تولید می‌شوند. فورد می‌گوید این شهر بیضی آبی سامانه‌ای یکپارچه و عمودی است و انواعی از راه‌حل‌های جدید در عرصه توسعه پایدار و منابع تجدیدپذیر در آن دیده شده است.

هدف اصلی از ایجاد این شهر، ساخت کارخانه‌ای است که کربن کل در آن خنثی است یعنی حاصل جمع میزان تولید و جذب کربن در آن صفر است. این پروژه از سال ۲۰۲۵ شروع می‌شود. ۸/ ۵ میلیارد دیگر هم با همکاری اس‌کی انوویشن برای ساخت پارک باتری بلواوال اس‌کی BlueOvalSK Battery Park در شهر گلندیل Glendale کنتاکی اختصاص یافته است. روی این مجموعه عظیم، دیگر نام شهر نگذاشته‌اند و به همان نام پارک رضایت داده‌اند.

با این حال اندازه این پارک هم کم نیست و حدود ۱۵۰۰ هکتار است. پارک باتری دو کارخانه باتری خواهد داشت که هر دو به تامین قطعات مورد نیاز خودروهای برقی فورد اختصاص پیدا خواهد کرد و باتری به شکل بومی و محلی تولید خواهد شد.  فورد در این خبر خیلی به جزئیات نپرداخته و فقط گفته است که این باتری‌ها به فورد و لینکلن [برند لاکچری فورد] اختصاص یافته‌اند. به طور کلی، فورد پیش‌بینی می‌کند که سالانه در این دو پروژه عظیم ۸۶ گیگاوات باتری تولید کند.

در کنتاکی هم ۵هزار شغل جدید ایجاد می‌شود. جیم فارلی Jim Farley مدیرعامل فورد می‌گوید: «این لحظه از آن ما است، بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری که تا به حال داشته‌ایم و با آن می‌خواهیم آینده بهتری برای آمریکا بسازیم. قرار است تعداد زیادی خودرو برای جمعیت خیلی زیادی بسازیم نه فقط برای عده‌ای انگشت شمار. این سرمایه‌گذاری برای حمایت از شغل و خانواده‌ها انجام شده است. این سامانه از لحاظ اثربخشی در حد اعلا و از لحاظ تولید کربن در حد صفر است. گسترش این کسب‌وکار برای جوامع، نمایندگی‌ها و ذی‌نفعان ارزش خلق می‌کند.» از ۴/ ۱۱ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شده ۷ میلیارد برعهده فورد و بقیه اس‌کی اینوویشن است.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها