کد خبر : 67820

شرکت خودروسازی بریلیانس در چین، با این که یک شرکت خصوصی است و با ب ام و هم سرمایه گذاری مشترک دارد و به طور کامل از حمایت های دولت این کشور برخوردار است دیگر نمی خواهد با همکاری بریلیانس ون تولید کند اما دلیل اصلی آن که بیشتر به خاطر عدم توفیق در بازار چین است و می خواهد سر و سامانی به سرمایه گذاری های خود بدهد.

به گزارش خودروتک به نقل از سایپانیوز  ،گفت و گوهای جوینت ونچر [سرمایه گذاری مشترک] بین رنو و بریلیانس به سال 2017 باز می گردد که در آن خودروساز فرانسوی با هولدینگ خودروسازی بریلیانس در شنیانگ مرکز استان لیائونینگِ چین عملیات ساخت و تولید را طراحی و آغاز کردند. به ویژه هدف رنو از این همکاری مشترک، تولید ون های برقی تجاری بود.

اما بازار خودروی چین به همه سازندگان خارجی روی خوش نشان نمی دهد. همه گیری جهانی کوید-19 هم که مزید بر علت شده و آمار فروش را به قدری پایین کشیده که دیگر برای رنو توجیه اقتصادی ندارد و حضور با زیان به اعتبار این شرکت لطمه وارد کرده است.

رنو در سال گذشته کسب و کار اصلی خود یعنی فروش خودروهای سواری در چین را هم که با همکاری دانگ فنگ موتور راه اندازی کرده بود به خاطر فروش ضعیف و زیان زیاد رها کرد.

با این حال رنو به این سادگی دست از بزرگترین بازار خودروی جهان برنمی دارد. همین اواخر [ماه اوت] هم گفت و گوهای تجاری خود را به گروه هولدینگ جیلی آغاز کرده و قرار است در یک همکاری مشترک خودروهای هیبریدی با هم تولید کنند.

رنو در بیانیه ای خبری از وجود چالش هایی خبر داده که با وجود دگردیسی در برنامه ها در ماه ژوئن سال 2020، همچنان به قوت خود باقی است اما از اظهار نظر در باره پایان دادن به این همکاری مشترک خودداری کرده است.

رنو گفته است: «ما در مورد حدس و گمان های بازار اظهار نظر نمی کنیم. سهامداران هر دو طرف حمایت های خود را [از جوینت ونچر] تا حد امکان انجام داده اند و همچنان بین دو گروه تماس ها به شکل منظم برقرار است.»

بریلیانس هم از اظهار نظر در این زمینه خودداری می کند.

گروه هولدینگ هوآچن، کمپانی مادر شرکت خودروسازی بریلیانس بدهی میلیاردی دارد و در حال حاضر قانونگذاران و ناظران چینی در حال تحقیق و تفحص از آن هستند.

روزنامه فرانسوی لِزِکو Les Echos که خبر از پایان احتمالی این جوینت ونچر داده می گوید در همین ماه جاری در نشست اعضای هیئت مدیره این موضوع تصمیم گیری خواهد شد.

همین که بریلیانس برای مدل های جدید در این جوینت ونچر اقدام و سرمایه گذاری نکرده است، نشان می دهد که رنو از سودآوری این عملیات مشترک دچار تردید شده است.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها