کد خبر : 62956

استفاده بیجا و غیرمسوولانه از واژه «خودران» برای خودروهایی که هنوز آمادگی آن را ندارند، موجب رفتارهای غیرمسوولانه و ناایمن رانندگان شده و می‌شود.

به گزارش خودروتک به نقل از سایپانیوز، دکتر موریسیو پینیا قائم مقام مدیرعامل وایمو در حوزه ایمنی توضیح می‌دهد که چرا وایمو شرکت زیرمجموعه گوگل دیگر از واژه «خودران» برای هیچ یک از محصولات فعلی خود استفاده نمی‌کند.

برخی از خودروسازان [اشاره غیرمستقیم به تسلا] از واژه «خودران کامل» برای سامانه‌هایی استفاده می‌کنند که به ADAS یا همان «سامانه‌های کمک به راننده پیشرفته» معروف است و به هیچ عنوان جای مفهوم خودران را نمی‌گیرد. استفاده از واژه خودران برای توصیف این سامانه‌ها باعث شده است که رانندگان مسوولیت را از گردن خود ساقط کرده و اداره و مدیریت خودرو را به سامانه‌ای بسپارند که در این حد توانایی پیدا نکرده است.

خودروهایی که به شکل خودمختار و بدون راننده حرکت می‌کنند روزگاری در فیلم‌های علمی- تخیلی به نمایش در می‌آمد، اما امروز به یک گزینه واقعی پیش روی مردم دنیا بدل شده است. این خودروها حتی در برخی مسیرها مثل مسیری در فینکس آمریکا بدون راننده مسافر جابه جا می‌کنند یا در بی‌اریا (Bay Area) بدون نیاز به راننده بسته تحویل می‌دهند. این حقیقت که این فناوری همین حالا هم کاربردهای تجاری پیدا کرده نشان می‌دهد که در مسیر درستی قرار دارد و در بلندمدت به وعده‌هایی که داده وفادار می‌ماند و منافع احتمالی زیادی هم خواهد داشت.

اما مهم‌ترین بخش کار هنوز باقی است و آن ایجاد اعتماد نزد مردم است تا‌ این دگردیسی در سامانه‌های حمل و نقل را بپذیرند. دکتر پینیا می‌گوید:برای من که در وایمو بهترین سمت در ایمنی را دارم بالاترین اولویت آن است که برداشت عموم مردم از این فناوری، صحیح و درست باشد. ما اطمینان داریم که فناوری خودروهای خودمختار قابلیت آن را دارد که جان انسان‌ها را حفظ کند نه آن‌که به خطر بیندازد.

اما این موضوع را هم می‌دانیم که خیلی از مردم به طور کامل درک نکرده‌اند که خودروهای بدون نیاز به راننده (ADV‌ها) چگونه کار می‌کنند. این را هم می‌دانیم که مردم از آنچه نمی‌فهمند، می‌ترسند. او ادامه می‌دهد: چند سال پیش ما یک کمپین آموزش عمومی  به راه انداختیم و هدفمان این بود که نقاط مبهم و نامفهوم این فناوری را برای مردم توضیح دهیم. چون می‌دانستیم هر چقدر مردم بیشتر در مورد آن بیاموزند بیشتر در پذیرش آن مشتاق می‌شوند.

در همان کاری که انجام دادیم،‌ شاهد آن بودیم که چطور زبان به برداشت انسان‌ها شکل داده و چگونه واژه‌هایی که برای توصیف این فناوری مورد استفاده قرار می‌گیرند در نهایت نحوه استفاده آنها را تحت تا‌ثیر قرار می‌دهد.  این درست همان دلیلی است که ما از ابتدای امسال [۲۰۲۱] استفاده از اصطلاح «خودران» را از دایره واژگان خود حذف کردیم و به جای آن اصطلاح «رانندگی اتوماتیک [خودمختار]» را جایگزین کردیم.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها