کد خبر : 61652

رسانه‌های دولتی در چین پاسخ و واکنش تسلا به اعتراض را مغرورانه توصیف و ناظران و قانون‌گذاران این برند را زیر ذره‌بین قرار داده‌اند.

به گزارش خودروتک به نقل از سایپانیوز، بعد از رفتار اعتراض آموز مشتری تسلا در نمایشگاه بین‌المللی خودروی شانگهای ۲۰۲۱ روی سقف خودرو و ادعای این شرکت که فرد معترض از سرعت مجاز تخطی کرده و تصادف او به خاطر عدم رعایت قوانین رانندگی بوده،‌ اختلاف نظر در رسانه‌های اجتماعی بالا گرفته است. این ماجرا می‌تواند یکی از بزرگ‌ترین بحران‌های روابط عمومی تسلا را در چین رقم بزند آن هم در حالی که تحلیل‌گران و سرمایه‌گذاران، این بازار را برای رشد تسلا حیاتی می‌دانند.

مردم در شبکه‌های اجتماعی تصویر ویدئویی تصادف را به شکل ویروسی منتشر کردند و رسانه‌های دولتی در چین هم این موضوع را نادیده نگرفتند.  روز سه‌شنبه گذشته پلیس شانگهای مشتری معترض را شناسایی کرد و ۵ روز بازداشت به خاطر اختلال در نظم عمومی برای وی در نظر گرفته شد.

تسلا مدعی است که تصادف ماه فوریه این مشتری به خاطر «عدم رعایت سرعت مجاز» بوده و حتی حاضر نیست بازرسی شخص ثالث و بی‌طرف را بپذیرد و اصرار دارد که باید خودرو را پس بگیرد و پول را تمام و کمال بازگرداند. تائو لین، قائم مقام مالی تسلای چین در مصاحبه با خبرگزاری کایجینگ گفته است میزان جبران خسارتی که این مشتری تقاضا می‌کند خیلی بالا است و شرکت هیچ دلیل قانع‌کننده‌ای برای این جبران خسارت نمی‌بیند.

در رسانه اجتماعی وایبو که در حقیقت توییتر چینی‌ها است، تسلا پستی گذاشته و نوشته است که با «تقاضاهای غیرمنطقی» کنار نمی‌آید. رسانه‌های اجتماعی و خبرگزاری‌ها و آژانس‌های دولتی هم بدون معطلی تسلا را مواخذه کردند. اکثر رسانه‌های دولتی سرمقاله نوشتند و کمیسیون انضباطی مرکزی حکومت چین هم یک اخطار و بیانیه هشدار‌آمیز صادر کرد. یکی از سرمقاله‌های یک رسانه دولتی با تیتر «سه درسی که باید تسلا بیاموزد» به این خودروساز آمریکایی توصیه کرده به مشتریان چینی احترام بگذارد.

در اظهار نظر منتشر شده در رسانه تابلوئید گلوبال تایمز چین این پاراگراف آمده است: «موضع متکبرانه و غیرقابل تحمل تسلا که در انظار عمومی از خود نشان داد، نفرت‌انگیز و غیرقابل پذیرش است و می‌تواند خسارت جدی به شهرت و پایگاه مشتری این شرکت در بازار چین وارد کند.» تسلا مجبور شد در بیانیه‌ای از عدم حل مشکل مشتری در زمان مقتضی عذرخواهی رسمی کند. همچنین در پست خود در وایبو قول همکاری با مسوولان را داده و گفته «خودبازرسی» و «خودتصحیحی» انجام خواهد داد.

همچنین تسلا تمامی اطلاعات ذخیره شده در خودرو را تا قبل از نیم ساعت به تصادف به مقام‌های مسوول و ناظران بازار ارائه داده است. حکومت چین همواره از تسلا به عنوان تبلیغات سیاسی استفاده کرده و برای اینکه نشان دهد در بازار نسبتا بسته این کشور به کسب و کارهای خارجی اجازه و امکان پیشرفت می‌دهد، تسلا را مثال می‌زند. تسلا از سال ۲۰۱۹ کارخانه خود را در شانگهای چین راه‌اندازی و از سال ۲۰۲۰ تحویل مدل ۳ به مشتری را آغاز کرد. در سال گذشته فروش تسلا در چین دو برابر سال ۲۰۱۹ بود و در صدر فروش خودروهای برقی این کشور قرار گرفت.

در شرایطی که چین سیاست‌های طرفدارانه خودروهای برقی را در پیش گرفته، رقبایی برای تسلا ایجاد شده‌اند که از جمله آنها می‌توان به نیو NIO و سپنگ‌موتورز Xpeng Motors اشاره کرد. اخبار منفی علیه تسلا در چین در سال ۲۰۲۰ روند افزایشی داشته است. در ابتدای سال ۲۰۲۱ هم خبر آتش‌گرفتن یک خودروی مدل ۳ تسلا در گاراژ یک منزل خبرساز شد. حداقل ۱۰ گزارش در رسانه‌های دولتی چین منتشر شده که رانندگان کنترل تسلای خود را از دست داده‌اند. همچنین در چین شرکت‌های نظامی و پرسنل آنها در خرید یا استفاده از خودروی تسلا محدودیت دارند چون دوربین‌ها و سنسورهای این خودرو می‌توانند اطلاعات و تصاویر مهمی را ذخیره و ارسال کنند.

ایلان ماسک هم مجبور شد واکنش نشان بدهد و بگوید که اگر خودروی این شرکت برای جاسوسی استفاده شود، کارخانه را تعطیل خواهد کرد. اما حقیقت این است که هر چقدر تعداد تسلاهای در حال تردد در چین بیشتر می‌شود، تعداد شکایت‌های مشتریان هم رو به افزایش است. جدا‌ از مسائل سیاسی یا رقابت‌های اقتصادی، رفع مشکل مشتریان و شکایت آنها باید در اولویت خدمات پس از فروش این شرکت قرار گیرد.

مسوولان حکومتی هم به نهادهای محلی دستور داده‌اند که از منافع مشتری حفاظت کنند. ایلان ماسک در ماه مارس امسال هم در مصاحبه‌ای با شبکه معروف تلویزیونی چینی CCTV تلاش کرد از تسلا در برابر هجمه‌های به وجود آمده دفاع کند و بگوید «آینده چین بزرگ خواهد بود» و «چین بزرگ‌ترین بازار تسلا» می‌شود.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها