کد خبر : 61395

مدیرعامل دایملر می‌گوید اگر اپل و علی بابا هم وارد گود شوند، رقابت در بازار خودروی برقی شدید می‌شود.

 به گزارش خودروتک به نقل از دنیای اقتصاد، هنوز غول‌های فناوری خودشان فروش خودروی برقی را شروع نکرده‌اند اما شواهد نشان می‌دهد با گرم شدن تنور رقابت، محصولاتی را عرضه می‌کنند که ترکیبی از نرم‌افزارها با سخت‌افزارها است. در ۱۲ ماه گذشته ارزش سهام دایملر [کمپانی مادر مرسدس بنز] ۱۷۳ درصد رشد داشته و به ۷۵ یورو (۸۹ دلار) به ازای هر سهم رسیده است.

با این حال در مقایسه با سال ۱۹۹۸ ارزش کل سرمایه‌های دایملر ۱۸۵ میلیارد یورو بود که‌ در سال ۲۰۲۱ به ۸۰ میلیارد تنزل کرده است. این در حالی است که ارزش سرمایه‌های تسلا در بازار به ۶۹۴  میلیارد دلار رسیده است.مدیرعامل دایملر باور دارد اگر غول‌های فناوری از جمله گوگل، اپل و علی بابا وارد عرصه رقابت در دنیای خودروهای برقی شوند، دایملر با رقبای قدرتمندی مواجه خواهد بود.

اُلا کالنیوس می‌گوید: «رقابت شدید خواهد شد. زمانی که صنعتی دچار دگردیسی می‌شود، طبیعی است که بازیگران جدیدی وارد صنعت شوند.»

کالنیوس می‌گوید: «در چنین شرایطی، دایملر به این نگاه می‌کند که تلقی مردم از برند این شرکت چیست و همان مفهوم را در عصر تکنولوژی جدید با خود خواهد برد.» و اگر کمپانی بتواند این مفهوم را در عصر جدید حفظ کند جایگاه خود را حفظ خواهد کرد.این اظهار نظر‌ها زمانی مطرح شده است که مرسدس بنز، که صاحب آن دایملر است، یک ورژن برقی از پرفروش‌ترین سدان لاکچری کلاس اس خود را به تولید و عرضه به بازار رسانده است.

کالنیوس هم در خصوص راه‌اندازی عرضه این محصول گفته است: «[این محصول برقی] به نوعی آغاز یک عصر جدید است.» و به همین دلیل «کنجکاوی» زیادی پیرامون آن شکل گرفته است.

قیمت این محصول برقی جدید مرسدس بنز به تابستان موکول شده اما کالنیوس می‌گوید انتظار دارد به محض اینکه این محصول به فروش برسد، سودآوری داشته باشد. [خیلی از خودروسازان در ابتدای عرضه محصولات برقی با زیان هم مواجه شده‌اند چون خودروهای برقی در مقایسه با بنزینی در بدو فروش گران‌تر هستند.]خودروهای برقی عرضه شده، متناسب با باتری‌هایی که روی آنها نصب می‌شود قیمت‌های متفاوتی دارند و در حال حاضر قیمت آنها گران‌تر از خودروهای بنزینی متعارف است.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها