کد خبر : 61353

در تصادف تسلا که منجر به مرگ دو مرد شده است، هیچ‌کس در حال رانندگی نبود. بر اساس خبری که نیویورک تایمز منتشر کرد، در اثر برخورد شدید یک خودروی تسلا به درخت در تگزاس، دو نفر جان خود را از دست دادند و خودروی تسلا در آتش سوخت.

به گزارش خودروتک به نقل از سایپا نیوز ، نکته مهمی که باعث خبرساز شدن این تصادف بوده این است که در این تصادف، یک سرنشین در سمت شاگرد و یک سرنشین در عقب خودرو جان خود را از دست داده‌اند و بر اساس شواهد و تحقیقات اولیه، خودرو راننده نداشته و کسی پشت فرمان نبوده است. هنوز پلیس تحقیقات و بررسی‌های جامع خود را به پایان نرسانده است.

تسلای مدل اس سال ۲۰۱۹ در این سانحه در آتش سوخت و آتش‌نشانان با استفاده از ۳۲ هزار گالن آب جلوی سرایت این آتش‌سوزی را گرفتند. پلیس به نیویورک تایمز گفته است چند دقیقه قبل از تصادف، همسران این دو فرد که در این خودرو جان خود را از دست داده‌اند در حال صحبت در مورد امکانات اتوپایلوت [سامانه خودران تسلا] بودند. سن یکی از آنها ۵۹ و دیگری ۶۹ سال بود.

به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، تسلا سامانه رانندگی خودکار automated driving systems خود را با برند «اتوپایلوت» و «اف اس دی» می‌فروشد که معنی آن خودران کامل است. همچنین این خودروساز ورژن بتای این سامانه را تحت عنوان اف اس دی بتا هم به برخی از مشتریان خود فروخته است که از امکانات و آپشن‌های ممتاز این خودروساز به حساب می‌آید. همین سامانه به قیمت تسلا ۱۰ هزار دلار می‌افزاید. شاید این توضیح مختصر لازم باشد که خودران‌ها را به ۶ سطح تقسیم‌بندی می‌کنند که از صفر شروع می‌شود. سطح صفر: هیچ کاری خودکار انجام نمی‌شود.

سطح۱: خودران به کمک راننده نیاز دارد؛ سطح۲: بدون نیاز به راننده حرکت می‌کند اما به توجه راننده نیاز دارد؛ سطح۳: خودران عمل می‌کند اما مسوولیت همچنان با راننده است؛ سطح۴: سطح بالایی از خودران که به دخالت راننده نیاز ندارد اما همچنان مسوولیت با راننده است؛ سطح۵: خودران کامل که امکان بروز حادثه در آن به صفر رسیده است.

ایلان ماسک مدیر عامل تسلا در ۱۱ فوریه در پادکست Joe Rogan Experience گفته بود: «من فکر می‌کنم اتوپایلوت به قدر کافی خوب شده است و در اکثر موارد نیازی به راننده ندارد مگر آنکه صاحب خودرو خودش بخواهد رانندگی کند.» اما واقعیت این است که اتوپایلوت و اف‌اس‌دی تسلا به هیچ عنوان قابلیت کنترل خودروی برقی را در تمام شرایط نرمال ندارد. در نامه حقوقدانان تسلا به «دپارتمان وسایل نقلیه موتوری کالیفرنیا» آمده است: «هیچ‌یک از دو سامانه اتوپایلوت و اف اس دی تسلا قابلیت سیستم خودکار یا خودران را ندارند.»

در کتابچه راهنمای صاحبان خودرو هم به مالکان و رانندگان این نکته احتیاطی توصیه شده است که «امکانات فعال شده کنونی روی این خودرو نیازمند نظارت فعال راننده است و باعث خودران شدن این خودرو نیست.» با این اوصاف عده‌ای از هواداران و اینفلوئنسرها [افراد مؤثر در شبکه‌های اجتماعی] با انتشار تصاویر ویدئویی در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهند که پشت فرمان خوابیده یا برای مدت طولانی کنترل خودرو را به سامانه‌های آن سپرده‌اند.

حتی تصاویری در شبکه‌های اجتماعی موجود است که کسی پشت فرمان نیست. به‌عنوان نمونه «جیمی فاکس» هنرپیشه آلمانی در کانال یوتیوب خود در تصویری ویدئویی وانمود می‌کند پشت فرمان یک تسلا مدل ۳ خواب است. در آلمان، دادگاهی در مونیخ به‌طور کاملا رسمی استفاده از قابلیت‌های اتوپایلوت یا خودران کامل را در تبلیغات ممنوع کرده است چون اعتقاد دارد این اوصاف موجب گمراهی مصرف‌کنندگان می‌شود و قابلیت‌ها را بیش از واقعیت نشان می‌دهد.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها